ՍԴՀԿ Հայաստանի շրջանային վարչության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 28-ին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՍԴՀԿ Հայաստանի շրջանային վարչության փոխատենապետ Վազգեն Մեսրոբյանը, քաղաքական խորհդի պատասխանատու Արմեն Մկրտիչյանը, արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Գեղամ Հարությունյանը, երիտասարդական թևի պատասխանատու Արսեն Քուփելյանը, Կենտրոնական վարչության անդամ Մանուկ Շխրտմյանը:
Վազգեն Մեսրոբյանը կուսակցության անունից շնորհավորեց Սփյուռքի երիտասարդ նախարարին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հավելեց. «Որպես համահայկական կառույց՝ մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում կանգնել պետության և նախարարության կողքին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը կարևորեց ՍԴՀԿ ազգանվեր գործունեությունը և հույս հայտնեց, որ համագործակցությունն ավելի կակտիվանա: Անդրադառնալով շնորհավորանքներին՝ նա նշեց, որ թավշյա հեղափոխության ամենամեծ նվաճումը իշխանության փոխանցումն է ժողովրդին: «Հաղթանակը չի եղել ու չի լինելու քաղաքական անհատի կամ կառույցի սեփականություն: Այն ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայի հաղթանակն է: Պետք է պահենք այդ նվաճումը: Այս բարդ փուլում բոլորի աջակցության կարիքը կա՝ հավատով, համբերությամբ, գործով: Այս հեղափոխությունը նաև արժեքների հեղափոխություն է, վերագտել ենք մեր հպարտությունը և մեր ուժերի նկատմամբ վստահություն ենք ձեռք բերել: Սփյուռքը համախմբելու, միասնական դարձնելու նոր ռազմավարություն է մշակվում: Մշակման փուլում է նաև հայրենադարձության տեսլականը, որը հստակ ազդակ է ոչ միայն մեր հայրենակիցներին, այլև ողջ աշխարհին: Պատրաստ ենք աշխատել սփյուռքի բոլոր կառույցների ու անհատների հետ», – հավելեց նախարարը:

On June 28, Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan received the delegation of the Social Democrat Hunchakian Party (SDHP), including Vice-Chairman of SDHP Armenia Regional Committee Vazgen Mesrobian, representative of the political council Armen Mkrtichian, foreign relations officer Gegham Harutyunian, representative of the youth wing Arsen Kupelian and Central Committee member Manook Shekherdemian.
On behalf of the political party, Vazgen Mesrobian congratulated the young Minister of Diaspora on assuming office and added the following: “As a pan-Armenian organization, we express our willingness to support the State and the Ministry.”
Greeting the guests, Minister Mkhitar Hayrapetyan attached importance to the pro-national activities of the SDHP and voiced hope that the cooperation would grow stronger. Touching upon the congratulatory remarks, Hayrapetyan stated that the greatest achievement of the Velvet Revolution is the transfer of power to the people. “The victory was not and will not be the victory of a political figure or organization. This victory is the victory of every Armenian in Armenia and every Armenian living abroad. We must maintain this achievement. In this difficult stage, all Armenians need to provide support and have faith, patience and take action. This revolution is also a revolution of values. We Armenians have rediscovered our pride and have gained confidence in our strengths. The Ministry is developing a new strategy on making the Diaspora united and consolidated and the vision for repatriation, which is a clear signal to not only our compatriots, but also the whole world. We are ready to work with all organizations and individuals of the Diaspora,” the Minister added.