ՍԴՀԿ Հայաստանի շրջանային վարչության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 28-ին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՍԴՀԿ Հայաստանի շրջանային վարչության փոխատենապետ Վազգեն Մեսրոբյանը, քաղաքական խորհդի պատասխանատու Արմեն Մկրտիչյանը, արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Գեղամ Հարությունյանը, երիտասարդական թևի պատասխանատու Արսեն Քուփելյանը, Կենտրոնական վարչության անդամ Մանուկ Շխրտմյանը:
Վազգեն Մեսրոբյանը կուսակցության անունից շնորհավորեց Սփյուռքի երիտասարդ նախարարին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հավելեց. «Որպես համահայկական կառույց՝ մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում կանգնել պետության և նախարարության կողքին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը կարևորեց ՍԴՀԿ ազգանվեր գործունեությունը և հույս հայտնեց, որ համագործակցությունն ավելի կակտիվանա: Անդրադառնալով շնորհավորանքներին՝ նա նշեց, որ թավշյա հեղափոխության ամենամեծ նվաճումը իշխանության փոխանցումն է ժողովրդին: «Հաղթանակը չի եղել ու չի լինելու քաղաքական անհատի կամ կառույցի սեփականություն: Այն ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայի հաղթանակն է: Պետք է պահենք այդ նվաճումը: Այս բարդ փուլում բոլորի աջակցության կարիքը կա՝ հավատով, համբերությամբ, գործով: Այս հեղափոխությունը նաև արժեքների հեղափոխություն է, վերագտել ենք մեր հպարտությունը և մեր ուժերի նկատմամբ վստահություն ենք ձեռք բերել: Սփյուռքը համախմբելու, միասնական դարձնելու նոր ռազմավարություն է մշակվում: Մշակման փուլում է նաև հայրենադարձության տեսլականը, որը հստակ ազդակ է ոչ միայն մեր հայրենակիցներին, այլև ողջ աշխարհին: Պատրաստ ենք աշխատել սփյուռքի բոլոր կառույցների ու անհատների հետ», – հավելեց նախարարը:

Делегация регионального правления СДП Гнчакян Армении посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 28 июня принял делегацию Социал-демократической партии Гнчакян, в составе которой были вице-председатель регионального правления СДП Гнчакян Армении Вазген Месробян, ответственный политического совета Армен Мкртичян, ответственный за внешние отношения Гегам Арутюнян, ответственный молодежного крыла Арсен Купелян, член Центрального правления Манук Шхртмян.
Вазген Месробян от имени партии поздравил молодого министра Диаспоры со вступлением в должность, добавив: «Будучи общеармянской структурой, мы выражаем готовность быть рядом с государством и Министерством».
Приветствовав гостей, министр Мхитар Айрапетян отметил важность патриотической деятельности СДПГ и выразил надежду, что сотрудничество станет более активным. Коснувшись поздравлений, он отметил, что самым большим завоеванием бархатной революции стала передача власти народу. «Победа не была и не будет собственностью политической личности или структуры. Это победа каждого армянина не только в Армении, но и в Диаспоре. Нужно сохранить это достижение. На нынешнем сложном этапе есть надобность в поддержке каждого – его верой, терпением, делом. Эта революция – и революция ценностей, мы вновь обрели нашу гордость и преисполнились веры в свои силы. Разрабатывается новая стратегия сплочения, единения Диаспоры. На стадии разработки также видение репатриации, которая станет четким мессиджем не только нашим соотечественникам, но и всему миру. Готовы работать со всеми структурами и отдельными лицами Диаспоры», – добавил министр.