ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց կանադահայ գործարար Վան Լապոյանին և ֆրանսահայ գործիչ Ռուբիկ Գալստանյանին
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «VHL Developments» շինարարական ընկերության հիմնադիր, Տորոնտոյում Հայաստանի Զարգացման Հիմնադրամի պատվավոր ներկայացուցիչ Վան Լապոյանին և ֆրանսահայ գործիչ, ԵԿՄ Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի և Կանադայի մասնաճյուղերի նախագահ Ռուբիկ Գալստանյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Սփյուռքում և Հայրենիքում նրանց ծավալած գործունեությունը: «Ուրախ եմ, որ դուք, պարո՛ն Լապոյան, սեպտեմբեր ամսին մասնակցելով Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին, ինչպես նաև ուսումնասիրելով Հայաստանի ներդրումային ծրագրերը և շուկան՝ ցանկություն եք հայտնել ներդրում իրականացնել Հայրենիքում: Ոգևորիչ է, որ ներկայումս սերտորեն համագործակցում եք Հայաստանի Զարգացման Հիմնադրամի հետ: Վստահ եմ, որ Ձեր բոլոր ծրագրերը Հայաստանում հաջող կընթանան»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Վան Լապոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, մասնավորապես նշեց. «Սփյուռքը պետք է մշտապես ներկա լինի Հայաստանի կյանքում, Հայրենիքի մասը կազմի»:
Հյուրերը նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ զրուցեցին հայրենադարձության կազմակերպման գործընթացի մասին, կարևորեցին հայրենադարձության գործընթացի ռազմավարության, ծրագրի և օրենքի մշակումն ու լրամշակումը:
Կարևորելով Սփյուռքի նախարարության գործունեությունն ու իրակացրած ծրագրերը՝ ֆրանսահայ գործիչ Ռուբիկ Գալստանյանը շեշտեց. «Յուրաքանչյուր սփյուռքահայի համար այս նախարարությունը Հայրենիքում իր տունն է»:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла канадского бизнесмена-армянина Вана Лапояна и французского деятеля-армянина Рубика Галстаняна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 22 декабря приняла канадского бизнесмена-армянина, основателя строительной компании «VHL Developments», почетного представителя Фонда развития Армении в Торонто Вана Лапояна и французского деятеля-армянина, председателя филиала СДЕ в Европе, США и Канаде Рубика Галстаняна.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян высоко оценила их деятельность в Диаспоре и на Родине. «Рада, что Вы, господин Лапоян, участвуя в сентябре в 6-м Общеармянском форуме «Армения-Диаспора», а также изучая инвестиционные проекты и рынок Армении, изъявили желание вложить инвестиции на Родине. Воодушевляет, что ныне Вы тесно сотрудничаете с Фондом развития Армении. Уверена, что все Ваши проекты в Армении будут успешными», – отметила министр Диаспоры.
Выразив благодарность за теплый прием, Ван Лапоян, в частности, отметил: «Диаспора должна быть постоянно представлена в жизни Армении, составлять часть Родины».
Гости побеседовали с министром Грануш Акопян о процессе организации репатриации, отметили важность разработки и дополнения стратегии, программы и Закона о репатриации.
Отметив важность деятельности Министерства Диаспоры и реализованных им программ, французский деятель-армянин Рубик Галстанян подчеркнул: «Для каждого армянина Диаспоры это Министерство – его дом на Родине».