Վստահ եմ` մեր ցանած սերմերը և բացած ճամփաներն առավել կխորանան. Հրանուշ Հակոբյան
2008թ. հոկտեմբերից ես իմ համախոհներով Ձեր անմիջական աջակցության շնորհիվ ստեղծեցինք և կայացրեցինք ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը: Հայաստանի անկախացումից հետո սփյուռքահայերի ոգևորությունը, Հայրենիքին ծառայելու ցանկությունը շատ դեպքերում մնում էր չհամակարգված, և այդ պատճառով էլ Դուք հաճախ հիասթափվում էիք, երբ չէինք կարողանում գտնել Ձեր հարցերի պատասխանները:
Սփյուռքի նախարարությունը դարձավ այն դուռը, այն կենտրոնը, որտեղ լսեցին Ձեզ, գործակցեցին Ձեզ հետ, քննարկվեցին բազում-բազում հարցեր Հայաստան-Սփյուռք գործակցության վերաբերյալ, մշակվեցին և իրականացվեցին մեծաթիվ հայանպաստ ծրագրեր:
Տարիների ընթացքում եղա շատ համայնքներում, զգացի Ձեր ազգային ոգին, հայրենասեր տեսակը և երիտասարդությանը հայ պահելու հերոսական քայլերը ու ձգտումը: Ձեզանից ես շատ բան սովորեցի, Դուք եղաք իմ խորհրդատուն ու աջակիցը, բարեկամն ու ընկերը:
Ավելացավ վստահությունը մեր նկատմամբ, ստեցծվեցին ամուր գործակցություն և ամուր կապեր, Սփյուռքն առավել մոտեցավ Հայրենիքին` շնորհիվ Հայաստանում և Սփյուռքում տքնաջան աշխատանքի:
Վստահ եմ` մեր ցանած սերմերը և բացած ճամփաները ու ակոսները առավել կխորանան և նոր ու առատ պտուղներ կտան:
Խորապես շնորհակալ եմ, զգացված եմ, հպարտ եմ, որ առիթ եմ ունեցել Ձեզ հետ աշխատելու, վայելելու Ձեր ջերմ ու մարդկային վերաբերմունքը: Համոզված եմ, որ նոր Հայաստանում երիտասարդական ավյունով առլեցուն կառավարությունը կշարունակի սիրով և նվիրումով կերտել մեր երկրի ապագան:
Համոզված եղեք, որտեղ էլ ներդրվի իմ ծառայությունը, այն նվիրվելու է ժողովրդիս և Հայրենիքիս բարօրությանը:

Уверена – посеянное нами семя и проложенные дороги еще более углубятся: Грануш Акопян
С октября 2008 года я с единомышленниками, благодаря Вашей непосредственной поддержке создали и обеспечили становление Министерства Диаспоры РА. Воодушевление армян Диаспоры, их желание служить Родине с обретением независимости Армении во многих случаях оставалось нескоординированным, и поэтому Вы часто разочаровывались, не находя ответов на Ваши вопросы.
Министерство Диаспоры стало той дверью, центром, где услышали Вас, сотрудничали с Вами, обсуждались многие вопросы относительно взаимодействия Армения-Диаспора, были разработаны и реализованы многочисленные программы на благо армянства.
В течение долгих лет я побывала во многих общинах, почувствовала Ваш национальных дух, патриотический тип, героические шаги и устремления по сохранению армянственности молодежи. Я многому научилась у Вас, Вы стали моими советчиками и подвижниками, родными и друзьями.
Возросло доверие к нам, были созданы прочное взаимодействия и неразрывные связи, Диаспора максимально приблизилась к Родине благодаря кропотливой работе в Армении и Диаспоре.
Уверена, посеянное нами семя и проложенные дороги еще более углубятся, принесут новые и щедрые плоды.
Глубоко благодарна, признательна и горда, что имела возможность работать с Вами, наслаждаться Вашим теплым и человечным отношением. Убеждена, что в Новой Армении преисполненной молодежным задором правительство продолжит с любовью и преданностью создавать будущее нашей страны.
Будьте уверены, что где бы ни довелось мне служить, служба эта будет посвящена благу моего народа и Родины.