Նվիրյալները. նրանք դասավանդում են Հայաստանի համար
Լոս Անջելեսից՝ Լոռու մարզի Մեդովկա գյուղ: Անհավանակա՞ն տեղափոխություն է:  «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Խաչիկ Չուխաջյանը ապացուցում է հակառակը: Թողած ամերիկյան երազանքը՝ նա այսօր Մեդովկայի միջնակարգ դպրոցում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շնորհիվ պատմություն է դասավանդում ու ասում. «Ես մի օր վերջնականապես հայրենադարձվելու եմ»: Հարցնում եմ՝ դժվա՞ր չէր հրեշտակների քարե քաղաքից հետո Լոռվա բնության ու միամտության մեջ ապրելը: Երկար չի մտածում, պատասխանում է. «Սա լավ առիթ էր դրսևորելու իմ կարողությունները, շատ հաճելի գործ է, երբ փոխանցում ես գիտելիքներդ ու դու ինքդ նոր գիտելքներ ես ստանում: Ես ցանկանում էի ներդրում ունենալ Հայաստանի ապագայի կառուցման գործում ու պարզապես Հայաստանում լինել: Ահա ցանկություններս համատեղվեցին, ու արդեն 2 տարի է՝ այստեղ եմ»:
Խաչիկի հետ զրուցում ենք իր աշակերտների մասին: Լավ գիտեմ, որ իր օրինակը ոգեշնչել է աշակերտներին, որ փոխվել է երեխաների աշխարհայացքը, մտքերը, երազանքները… «Երեխաներն ավելի հետաքրքրասեր են դարձել, աշխարհն ավելի բաց են տեսնում: Ես կարծես դարձա օղակ նրանց և մեծ աշխարհի միջև: Շատ են հարցնում Երևանի, Արցախի մասին: Պատմում եմ»,-համեստորեն ասում է Խաչիկը: Հետո հպարտորեն ասում է, որ երկքաղաքացիություն է ձեռք բերել, որ կգնա արտերկրում սովորելու ու էլի հետ կգա: Այդ պահին մտածում եմ՝ եթե Մուրացանը հիմա ապրեր ու ստեղծագործեր, պիտի որ իր «Առաքյալ»-ը այլ վերջաբան ունենար:
Գեղարքունիքի մարզի սահմամերձ Գեղամասար գյուղի դպրոցում արդեն 2 տարի ապրում ու  կենասբանություն է դասավանդում Գայանե Անդրեասյանը: Մի պահ բարի նախանձով նայում եմ նրան, իր ակտիվությանը, էներգիայով լեցուն կենսակերպին:  «Շնորհակալ եմ, որ ինձ ուղարկել են հենց այդ գյուղը: Մինչ այդ ունեցել եմ հնարավորություն Հայաստանի շատ գյուղերում դասավանդելու: Իմանալով գյուղերում ապրող երեխաների կարիքներն ու խնդիրները, 2016-ին առաջիններից մեկն եմ եղել, որ դիմել եմ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին: Սա լավ հնարավորություն էր մեկնել հեռավոր գյուղ, աշխատել այնտեղ, ապրել: Ոչ բոլորը կարող են նման հնարավորություն ունենալ»,-ասում է Գայանեն: Հարցնում եմ՝ մի փոշեհատիկի չափ զղջու՞մ կա: Երիտասարդ ուսուցչուհին արդեն անիմաստ հարցիս վստահորեն պատասխանում է՝ մեկ վայրկյան անգամ չի փոշմանել: «Նախևառաջ ես եմ գնացել սովորելու, հետո նոր աշակերտներին սովորեցնելու, ծառայելու հայրենիքին: Իրոք, ամեն օր սովորում եմ իմ աշակերտներից: Եթե մեկ օր համակարգիչս չտանեմ դպրոց, կըմբոստանան: Մենք մեր դասերը ինտերակտիվ ենք անցկացնում, ֆիլմեր, տեսանյութեր դիտում, նոր բացահայտումներ անում»: Զրույցի ընթացքում Գայանեն կարևորում է՝ պետք է խրախուսել ու մոտիվացնել գյուղում դասավանդող ուսուցիչներին: «Ուսուցիչը պիտի հավատա իր դասավանդած առարկայի կարևորությանը և անի աշակերտների համար լավագույնը»,-նշում է ուսուցչուհին, որ իր աշակերտներին սովորեցրել է սիրել սովորելը: Հպարտությամբ ասում է՝ կենասբան ու բժիշկ դառնալու մտադրությամբ աշակերտներ ունի: Գայանեի 71 աշակերտներից շատերն առաջ չէին հավատում սեփական երազանքներին, իսկ այսօր ապրում ու սովորում են հանուն իրենց փոքր ու մեծ, համեստ կամ հավակնոտ երազանքների իրագործման:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի սփյուռքահայ մասնակցի՝ Արշալույս Ամսիհի մասին «Հայերն այսօր»-ը արդեն առիթ ունեցել է պատմելու: Բեյրութից եկած 25-ամյա աղջնակն անգլերեն է դասավանդում Տավուշի  մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում: Լավ է հիշում՝ գյուղում ինչ սիրով ու ջերմությամբ ընդունեցին իրեն: Ամիսներ անց արդեն այն զգացումն ուներ, կարծես սահմանապահ Ներքին Կարմիրաղբյուրում էր ծնվել: Խնդրում եմ, որ նկարագրի իր աշակերտներին: «Պայծառներ, փայլուններ են նրանք, բոլորից տարբեր են, բառերով չեմ կարող նկարագրել: Իրենք իրենց հողի տերն են, ունեն նպատակներ իրենց գյուղի հետ կապված: Ես փորձում եմ օրինակ ծառայել, որ վերջնակետը հայրենիքին է, որ ոչ մի տեղ այնպես չես զգա, ինչպես Հայաստանում: Այն զգացողությունն է, կարծես հազար տարի այստեղ եմ»,-ասում է բեյրութահայ երիտասարդը:
Արշալույսի հետ զրույցի ավարտին գլխումս հետևյալ միտքն է պտտվում. «Թող Ներքին Կարմիրաղբյուրի աշակերտներն առանց Արշալույսի իրենց արշալույսները չդիմավորեն…»:

Преданные – они преподают во имя Армении
�?з Лос Анджелеса – в село Медовка Лорийской области. Невероятное перемещение? В беседе с «Армяне сегодня» Хачик Чухаджеан доказывает обратное. Бросив американскую мечту, он сегодня в средней школе Медовки в рамках программы «Преподавай, Армения» преподает историю и говорит: «Однажды я окончательно репатриируюсь». Спрашиваю, не трудно ли после каменного «города ангелов» жить в первозданности Лорийской природы и наивности? Без долгих размышлений, отвечает «Это был прекрасный повод проявить мои возможности, очень приятная работа, когда передаешь свои знания и сам приобретаешь новые знания. Мне хотелось внести свой вклад в построение будущего Армении и просто быть в Армении. Желания мои совпали, и я здесь уже два года».
Беседуем с Хачиком о его учениках. Мне прекрасно известно, что его пример воодушевил учеников, изменилось их мировоззрение, мысли, мечты… «Дети стали более любознательными, видят мир более открытым. Я будто стал звеном между ними и большим миром. Они много спрашивают о Ереване, Арцахе, я рассказываю», – скромно повествует Хачик. Затем с гордостью говорит, что приобрел двойное гражданство, чтобы уехать учиться за границей и снова вернуться. В этот момент мне приходит на ум мысль, что если бы жив был Мурацан, его «Аракял» имел бы другую концовку.
Уже два года живет и преподает биологию в селе Гегамасар Гегаркуникской области Гаяне Андреасян. Мгновение с доброй завистью смотрю на нее, ее активность, переполненный энергией образ жизни. «Благодарна, что меня направили именно в это село. Раньше имела возможность преподавать во многих селах Армении. Зная проблемы и нужды живущих в селе детей, в 2016 году одной из первых обратилась в программу «Преподавай, Армения». Это прекрасная возможность уехать в отдаленное село, жить и работать там. Не всем может выпасть такая возможность», – говорит Гаяне. Спрашиваю, хоть чуточку жалеешь? На мой бессмысленный уже вопрос молодая учительница уверенно отвечает, что не колебалась ни секунды: «Прежде всего, сама я училась, только потом начала учить школьников, служить Родине. Действительно, каждый день учусь у своих учеников. Если один день не принесу в школу компьютер – взбунтуются. Свои уроки мы проводим интерактивно –  смотрим фильмы, видеоматериалы, делаем новые открытия». В беседе Гаяне отмечает: нужно поощрять работающих в селе педагогов. «Учитель должен верить в важность преподаваемого им предмета и делать наилучшее для учеников», – отмечает педагог, научившая своих учеников любить учебу.  С гордостью говорит, что у нее есть ученики, мечтающие стать биологами, врачами. Многие из 71 ученика Гаяне раньше не верили в собственную мечту, сегодня же живут и учится во имя осуществления своих малых и больших, скромных и претенциозных мечтаний.
У «Армяне сегодня» уже был повод рассказать об участнице «Преподавай, Армения» Аршалуйс Амсих из Диаспоры. Приехавшая из Диаспоры 25-летняя девушка преподает английский язык в селе Неркин Кармирахбюр Тавушской области.  Прекрасно помнит, с какой любовью и теплотой встречали ее в селе. Уже спустя несколько месяцев у нее возникло чувство, будто родилась именно в этом приграничном селе. Прошу описать ее учеников. «Блестящие дети, отличные от всех – словами описать невозможно. Они – хозяева своей земли, имеют цели, связанные с родным селом. Я стараюсь служить примером, что последняя точка – Родина, нигде так себя не будешь чувствовать, как в Армении. Такое чувство, будто я здесь уже тысячу лет»,  – говорит она.
По завершении беседы  с Аршалуйс, в голове у меня крутится мысль: «Пусть школьники Неркин Кармирахбюра не встречают свои рассветы без Аршалуйс».