«Մենք ինչ ունենք՝ Աստծո շնորհիվ է, և մեր պարտականությունն է օգնել այն մարդկանց, ովքեր օգնության կարիք ունեն».Ստեփան Գրքաշարյան
Փետրվարի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ավստրալահայ հասարակական ու մշակութային գործիչ, Հայ առաքելական եկեղեցու Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմական խորհրդի փոխնախագահ, Խտրականության դեմ խորհրդի նախագահ Ստեփան Գրքաշարյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց նրա հայանպաստ նախաձեռնությունները Հայրենիքում, ազգանվեր բազմամյա գործունեությունը Ավստրալիայում՝ ի նպաստ օտար ափերում հայ ինքնության պահպանման: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախալի է, որ դուք ՀՀ քաղաքացիություն եք ստացել, Երևանում բնակարան եք գնել և բարեգործական գործունեություն եք ծավալում նաև Հայաստանում: Գյումրիի անապահով ընտանիքներին բնակարան նվիրելու ձեր ծրագիրը շարունակվում է, և այս տարի էլ մի կարիքավոր ընտանիք տանիք կունենա ձեր շնորհիվ: Հրաշալի ծրագրեր եք իրականացնում նաև Ավստրալիայում, ակտիվ մասնակցություն ունեք համայնքի խնդիրների լուծման գործում»:
Ստեփան Գրքաշարյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և հավելեց. «Մենք ինչ ունենք՝ Աստծո շնորհիվ է, և մեր պարտականությունն է օգնել այն մարդկանց, ովքեր օգնության կարիք ունեն»:

«Все, что мы имеем – благодаря Богу, и наш долг помогать людям, которые во всем этом нуждаются»: Степан Гркашарян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 февраля приняла армянского общественного и культурного деятеля из Австралии, вице-председателя епархиального совета  епархии Армянской Апостольской церкви Австралии и Новой Зеландии, председателя государственной комиссии по делам национальных меньшинств, председателя совета по борьбе против  дискриминации Степана Гркашаряна.
Приветствовав гостя, министр Диаспоры отметила важность его патриотической деятельности на Родине, многолетнюю деятельность на благо нации в Австралии во имя сохранения армянской идентичности на чужбине. Она, в частности, отметила: «Радует, что Вы получили гражданство РА, купили в Ереване квартиру и ведете благотворительную деятельность также в Армении. Ваша программа дарения квартир необеспеченным семьям в Гюмри продолжается, и в этом году еще одна нуждающаяся  семья получит кров благодаря Вам. Вы осуществляете прекрасные программы также в Австралии, активно участвуете в решении проблем общины».
Выразив благодарность за теплый прием, Степан Гркашарян добавил: «Все, что мы имеем – благодаря Богу, и наш долг помогать людям, которые во всем этом нуждаются».