Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի տնօրենին
Դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Մարկ Գրիգորյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Հանրային ռադիոյի գործունեությունը, որը մեծ նշանակություն ունի աշխարհասփյուռք հայ ժողովրդի համար: «Կարևոր է  Հանրային ռադիոյի աշխատանքը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ընդլայնման և լուսաբանման գործում: Ձեր ղեկավարությամբ՝ ռադիոն լավագույնս իրականացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարությանն ու Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը նվիրված մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ «Կամուրջ», «Հայկական գաղթօջախներ», «Սփյուռքի ձայնը», «Հայրենադարձություն», «Պատմական հայրենիք», «Գերդաստաններ» և «Հայկական հետք» հաղորդաշարերը: Այսօր համայն հայության համար առաջնահերթություն է դարձել մայրենիի պահպանումն ու տարածումը: Այդ առումով առաջնահերթություն է նաև արևմտահայերեն հաղորդաշարի հեռարձակումը Հանրային ռադիոյով: Հուսանք՝ մոտ ապագայում մեր հայրենակիցները այդպիսի հաղորդաշարեր ունկնդրելու հնարավորություն կունենան»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Մարկ Գրիգորյանը շնորհակալություն հայտնեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ջերմ ընդունելության համար: «Հայաստան-սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի ընթացքում Կանադա այցելության աշխատանքային հրավեր ստացա: Այսպիսով՝ 2018 թվականի մարտին պլանավորում եմ այցելություններ Տորոնտոյի և Մոնրեալի, ապա  ԱՄՆ-ի հայաշատ համայնքների՝ Լոս Անջելեսի, Բոստոնի, Նյու Յորքի հայակական լրատվամիջոցներ, հանդիպումներ եմ ունենալու հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ»,-նշեց Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենը:
Նախարարը նշեց, որ Սփյուռքի նախարարությունը պատրաստակամ է  այցի ընթացքում կազմակերպչական հարցերում աջակցություն ցուցաբերել, տրամադրել կոնտակատային տվյալներ, ձեռք բերել պայմանավորվածություններ:
«Հայկական համայքներում յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ պետք է կարևորվեն մի շարք սկզբունքներ. մենք առաջնորդվում են այն գաղափարով, որ ամեն հայ պետք է տեսնի իր Հայրենիքը, փորձի նպաստել նրա զարգացմանն ու առաջընթացին, պահպանի հայ ինքնությունը, հավատարիմ մնա իր արմատներին: Այսօր մեզ համար կարևոր է նաև հայրենադարձության թեման, որովհետև ի վերջո յուրաքանչյուր հայի տունը Հայաստանն է»,-ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը նշեց, որ հունվարին լինելու է նաև Լոնդոնում և տեղի հայկական համայքնի հետ ևս նախատեսում է հանդիպումներ:
Այնուհետև հյուրի հետ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը զրուցեց հայաստանյան լրատվադաշտի, առկա մարտահրավերների մասին: Երկուստեք կարևորվեց լրագրողական էթիկայի պահպանումը, պրոֆեսիոնալ մոտեցումն ու հետևողականությունը:

Министр Диаспоры Грануш Акопян приняла директора Общественного радио Армении
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 27 декабря приняла директора Общественного радио Армении Марка Григоряна.
Приветствовав гостя, министр высоко оценила деятельность Общественного радио, имеющего большое значение для рассеянного по всему миру армянского народа. «Работа Общественного радио важно в расширении и освещении взаимодействия Армения-Диаспора. Радио под Вашим руководством наилучшим образом осуществляет ряд программ, посвященных Министерству Диаспоры РА и взаимодействию Армения-Диаспора, в том числе циклы передач «Мост», «Армянские колонии», «Голос Диаспоры», «Репатриация», «�?сторическая Родина», «Роды», «Армянский след». Сегодня для всего армянства приоритетом стало сохранение и распространение родного языка. В этой связи приоритетом является также трансляция по Общественному радио цикла передач на западноармянском языке. Надеюсь, в ближайшем будущем соотечественники получат возможность слушать такие передачи», – отметила министр Диаспоры.
Марк Григорян поблагодарил министра за теплый прием. «В ходе 6-го Общеармянского форума «Армения-Диаспора» и получил рабочее приглашение посетить Канаду. Таким образом, в марте 2018 года планирую визиты в Армянские СМ�? Торонто и Монреаля, затем многолюдных армянских общин США – Бостона, Нью-Йорка, Лос Анджелеса. Состоятся встречи с представителями местных армянских общин», – отметил исполнительный директор Общественного радио.
Министр заверила в готовности Министерства Диаспоры оказать в ходе визита содействие в организационных вопросах, предоставить контактные данные, достичь договоренностей.
«При каждой встрече в армянских общинах должна подчеркиваться важность ряда принципов: мы руководствуемся идеей о том, что каждый армянин должен видеть свою Родину, пытаться содействовать ее развитию и прогрессу, сохранять армянскую идентичность, верность своим корням. Сегодня для нас важна также тема репатриации: в конечном счете, дом каждого армянина – Армения», – подчеркнула Грануш Акопян.
Марк Григорян отметил, что в январе побывает также в Лондоне, планируются встречи с армянской общиной.
Затем министр Грануш Акопян побеседовала с гостем об информационном поле Армении, имеющихся вызовах. Обоюдно была подчеркнута необходимость соблюдения журналистской этики, профессионального подхода и последовательности.