Տեղի կունենա «Հայերենի և հայագիտության ինտերնետային կենտրոն» բազմալեզու թարգմանիչ ծրագրի շնորհանդեսը
Ապրիլի 29-ին, ժամը 15:00-ին տեղի կունենա ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ու Հայերենի և հայագիտության ինտերնետային կենտրոնի (ISMA) բազմալեզու թարգմանիչ ծրագրի շնորհանդեսը, որի կարգախոսն է՝ «Հայոց լեզուն հասանելի դարձնել Թուրքիայի տարածքում բնակվող ծպտյալ հայերին» (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բ/կ, 5-րդ հարկ, 503 սրահ):
Ծրագրի հեղինակ, ՀՊՃՀ պրոֆեսոր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Էդուարդ Մանուկյանը կներկայացնի բջջային հեռախոսով աշխատող ինտերնետային բազմալեզու թարգմանչական-բացատրական բառարանները:
Ստեղծվել է շտեմարան, որը թույլ է տալիս ներառել առկա հայերեն բացատրական և թարգմանչական բոլոր բառարանները:

Presentation of ISMA’s online multilingual converter to be held
On April 29 at 15:00, the RA Ministry of Diaspora and the Online Center for Armenian and Armenian Studies (ISMA) will present a multilingual converter with the slogan “Providing Hidden Armenians in Turkey with Access to the Armenian Language”. The presentation will be held at the RA Ministry of Diaspora (26/1 V. Sargsyan St. Erebuni Plaza Business Center, Room 503).
The creator of the project, Professor of the State Engineering University of Armenia, Doctor of Technical Sciences Eduard Manukyan will present the online multilingual translation-explanatory dictionaries for mobile phones.
ISMA and the RA Ministry of Diaspora have created a database that allows to include all existing Armenian explanatory and translation dictionaries.