Տեղի կունենա «Հայերենի և հայագիտության ինտերնետային կենտրոն» բազմալեզու թարգմանիչ ծրագրի շնորհանդեսը
Ապրիլի 29-ին, ժամը 15:00-ին տեղի կունենա ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ու Հայերենի և հայագիտության ինտերնետային կենտրոնի (ISMA) բազմալեզու թարգմանիչ ծրագրի շնորհանդեսը, որի կարգախոսն է՝ «Հայոց լեզուն հասանելի դարձնել Թուրքիայի տարածքում բնակվող ծպտյալ հայերին» (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բ/կ, 5-րդ հարկ, 503 սրահ):
Ծրագրի հեղինակ, ՀՊՃՀ պրոֆեսոր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Էդուարդ Մանուկյանը կներկայացնի բջջային հեռախոսով աշխատող ինտերնետային բազմալեզու թարգմանչական-բացատրական բառարանները:
Ստեղծվել է շտեմարան, որը թույլ է տալիս ներառել առկա հայերեն բացատրական և թարգմանչական բոլոր բառարանները:

Состоится презентация многоязычной переводческой программы «�?нтернет центр армянского языка и арменоведения»
29 апреля в 15:00 состоится презентация многоязычной переводческой программы Министерства Диаспоры РА и �?нтернет центра армянского языка и арменоведения, девиз которой – «Сделать армянский язык доступным для скрытых армян, проживающих на территории Турции» (адрес: В.Саркисяна 26/1, б/ц «Эребуни плаза», 5 этаж, комната 503).
Автор программы, профессор Г�?УА, доктор технических наук Эдуард Манукян представит интернет многоязычные переводческие-толковые словари, работающие в сотовых телефонах.
Создана база данных, позволяющая включать все существующие армянские толковые и переводческие словари.