«Քեսաբն ինձ համար հավասար է Հայաստանին».Գարուն Յարալյան
Հայրենադարձության ճանապարհները վերջին տարիներին  Հայաստան են բերել շատ հայերի, որոնց մեծ մասը, հաստատվելով Հայրենիքում, հարմարվել է նոր միջավայրին, աշխատանք գտել, ընկերներ ու հարևաններ ձեռք բերել, բարձրագույն կրթություն ստացել. նրանցից մեկի՝ Քեսաբից Հայաստան տեղափոխված երիտասարդ  ու հմայիչ, իրապես գարնանատեսք հայուհու՝ Գարուն Յարալյանի հետ, առիթ ունեցա զրուցելու «Հայերն այսօր»-ի համար: Ստորև  մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Գարու՛ն, ե՞րբ եք տեղափոխվել Հայաստան և ի՞նչ պատճառներով՝ պատերազմական  գործողությունների՞,  սովորելու՞…
-2014-ին եմ եկել Հայաստան, հիմնական պատճառը բարձրագույն կրթություն ստանալն ու իմ Հայրենիքում իբրև մասնագետ կայանալն է եղել: Ես ընդունվել եմ Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիա՝ ընտրելով մոդելավորողի մասնագիտությունը, այժմ 4-րդ կուրսում եմ սովորում:  Շատ եմ սիրում նաև լեզուներ, այդիսկ պատճառով Լաթաքիայում ուսանել եմ նաև օտար լեզու՝ անգլերեն, սակայն չեմ հասցրել այդ մասնագիտությամբ երկար աշխատել: Իմ նպատակը ոչ թե այդ մասնագիտությամբ աշխատելն էր, այլ՝ լեզու սովորելը: Ոսմանը զուգահեռ՝ գիրք եմ կարդում, նկարում եմ, ուզում եմ ցուցադրություն անել Երևանում, սակայն դեռ պատրաստ չեմ, դեռևս նման հնարավորություն չունեմ:
-Սիրելի՛ հայուհի, Ձեզ ներկայացրել է «Թոփ մոդել Հայաստան» ազգային ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Լուսինե Բաղդասարյանը, ում հետ համագործակցում  եք,  ումից սովորում եք. ինչպե՞ս գտաք միմյանց, ո՞վ է Ձեզ առաջին  անգամ  ուղղորդել  դեպի մոդելային աշխարհ:
-Ինձ այդ աշխարհ է ուղղորդել սիրիահայ մոդելավորող Գևորգ Շադոյանը, իսկ Լուսինե Բաղդասարյանի հետ ծանոթացել ենք սոցիալական ցանցի միջոցով. նա գրեց ինձ, հանդիպեցինք, զրուցեցինք, մի քանի քասթինգներ անցա, մի շարք նրբություններ սովորեցի և շարունակում եմ սովորել: Ասեմ, որ այդքան խորացած չեմ  մոդելային աշխարհում, սակայն   հետաքրքրությունն այն է, որ ես հպարտությամբ պետք է ներկայացնեմ իմ երկիրը Մալայզիայում կայանալիք «Միսս տուրիզմ աշխարհ 2017» մրցույթին: Ես առաջին անգամ եմ մասնակցում նման մրցույթի, այն ինձ համար շատ պատասխանատու մասնակցություն է: Լուսինե Բաղդասարյանի շնորհիվ ես կարողանում եմ իմ մեջ հաղթահարել կայանալիք մրցույթի հանդեպ ունեցած վախը, տարակուսանքը. ես գնում եմ, որ հաղթեմ:
Սովորաբար, հայկական ընտանիքներից շատերը կողմ չեն, որ իրենց աղջիկները ոտք դնեն մոդելային աշխարհ. Ձեր ընտանիքում կա՞ր այդ խնդիրը:
-Այդ հարցում ոչ մի խոչընդոտ չեմ ունեցել. ընտանիքս, բարեկամներս, առավել ևս՝ շատ  հայաշունչ եղբայրներս, իմ կողքին են:
-Կրկին դառնանք հայրենադրաձության թեմային. Դուք Ձեզ համարու՞մ եք լիարժեքորեն  հայրենադարձված  հայ:
-Անշու՛շտ: Ես արդեն հայրենադարձված եմ: Հնարավոր է, որ ուսումս վերջացնելուց հետո արտերկիր գնամ, բայց  60 տարեկանից միշտ կլինեմ այստեղ:
-Ի՞նչ է  Ձեզ համար Քեսաբը, ի՞նչ եք  թողել այնտեղ:
-Քեսաբն ինձ համար դրախտ է, Քեսաբն ինձ համար նշանակում է՝ Քեսաբ+ Հայաստան, Քեսաբն ինձ համար հավասար է Հայաստանին. ես այնտեղ եմ թողել իմ մանկությունը, իմ վաղ պատանության տարիները,  ինձ համար հարազատ վայրերը, ծնողներիս, եղբայրներիցս մեկին, ով   զինվորական ծառայության մեջ է:
-Գարու՛ն, ի՞նչ խորհուրդ կտաք Քեսաբի Ձեր ընկերներին, Ձեր հասակակիցներին՝ գալ  Հայաստա՞ն,  թե՞ գնալ  արտերկիր:
Ապրել կամ Քեսաբում կամ էլ՝ Հայաստանում:
-Ի՞նչն է Ձեզ համար հաճելի Հայաստանում:
-Փոքրությունը. ես փոքր տարածքում եմ ապրել, սովոր եմ այդպիսի տեղանքի,  որտեղ ավելի  ապահով եմ  զգում ինձ:
-Գարու՛ն, ինչպիսի՞ն կցանկանայիք տեսնել հայուհիներին:
Հայուհիներին կցանկամ տեսնել ինքնատիպ, պարզ, կուզեմ, որ նրանք մեկը մյուսին նման չլինեն իրենց ոճով, արտաքին նկարագրով, հանդերձավորմամբ:
Ապագա մրցույթում հաղթանակի ակնկալիքներո՛վ ենք ճանապարհում մեր հայրենադարձ գեղեցկուհուն՝ մաղթելով, որ նա հեռավոր Մալայզիայում լավագույնս ներկայացնի Հայաստանը:

“Для меня Кесаб равен Армении»: Гарун Яралян
Пути репатриации в последние годы привели в Армению многих армян, большая часть которых, обосновавшись на Родине, приспособились к новой среде, нашли работу, обрели друзей и соседей, получили высшее образование. С одной из них – перебравшейся из Кесаба в Армению молодой и обаятельной Гарун Яралян довелось побеседовать для «Армяне сегодня». Ниже предлагаем вниманию наших читателей эту беседу.
– Гарун, когда Вы переехали в Армению и при каких обстоятельствах – военные действия, учеба?..
– В Армению приехала в 2014  году, основной причиной было – получить высшее образование и состояться на Родине как специалист. Поступила в Ереванскую государственную академию художеств, избрала специальность модельера, ныне учусь на 4 курсе. Очень люблю также иностранные языки, поэтому в Латакии выучила английский, но не успела долго работать по этой специальности. Моя цель – не работать по этой специальности, а выучить язык. Параллельно с учебой читаю книги, рисую, хочу организовать выставку в Ереване, но пока не готова к этому, не имею возможности.
-Дорогая армянка, Вас представила исполнительный директор Национальной ассоциации «Топ модель Армения» Лусине Багдасарян, с которой Вы сотрудничаете и у кого учитесь. Как нашли друг друга, кто направил Вас в мир модельного бизнеса?
– В этот мир меня направил сирийский армянин, модельер Геворг Шадоян, а с Лусине Багдасарян познакомились посредством социальных сетей: она написала мне, встретились, побеседовали, я прошла несколько кастингов, освоила ряд тонкостей и продолжаю учиться. Должна сказать, что пока не очень углубилась в мир модельного бизнеса, однако интересно то, что я с гордостью   должна представлять нашу страну на предстоящем в Малайзии конкурсе «Мисс Туризм-мир». Мне впервые предстоит участвовать в подобном конкурсе, это для меня очень ответственно. Благодаря Лусине Багдасарян мне удается преодолеть в себе страх перед предстоящим конкурсом – я еду, чтобы победить.
– В армянских семьях, как правило, многие против того, чтобы их дочь вступала в мир модельного бизнеса. В вашей семье была такая проблема?
– В этом вопросе никаких препятствий не возникало – семья, родственники, тем более очень армянственные братья  всегда рядом.
– Возвратимся к теме репатриации: Вы считаете себя полноценно репатриировавшей армянкой?
– Конечно. Я уже репатриировалась. Возможно, по окончании учебы уеду за границу, но с 60 лет постоянно буду здесь.
– Чем является для Вас Кесаб, что Вы там оставили?
– Кесаб для меня рай, Кесаб для меня значит – Кесаб плюс Армения, для меня Кесаб  равен Армении. Я оставила там свое детство, годы ранней юности, родные для меня места, родителей, одного из братьев, который находится на военной службе.
– Гарун, что посоветуете Вашим друзьям, сверстникам в Кесабе–приехать в Армению, или уехать за границу?
– Жить либо в Кесабе, либо в Армении.
– Что Вас привлекает в Армении?
– Ее малые масштабы: я жила на маленьком пространстве, привычна к таким местам, чувствую себя в безопасности.
– Гарун, какими хотели бы видеть армянок?
– Хотела бы видеть армянок самобытными, простыми, хочу, чтобы они не были похожи друг на друга в своем стиле, внешнем облике, одежде.
Провожаем нашу соотечественницу-красавицу пожеланиями победы в предстоящем конкурсе, чтобы в далекой Малайзии она наилучшим образом представила Армению.