Սփյուռքում հայկական համայնքի ողնաշարը հայ կինն է. Ադանա Քեշիշյան
Ադանա Քեշիշյանը հայրենիք է վերադարձել Թեհրանից: Չնայած հանգիստ կյանքին՝ ներքին անհանգստությունը նրան և ընտանիքին բերեցին Հայաստան: «Հայերն այսօրի» թղթակիցը Ադանայի հետ խոսել է ուրիշ վայրում ապրելու անազատության, ներկայով ապրելու անհրաժեշտության և մասնագիտական ընտրության կարևորության մասին:
-Ադանա´, Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները հազարամյակների պատմություն ունեն, և հայկական համայնքն էլ Իրանում երկար տարիների կենսագրություն ունի: Ինչպիսի՞ն էր Ձեր կյանքը այնտեղ՝ թեկուզ հայրենիքին մի փոքր մոտ, սակայն օտար միջավայրում:
– Այո´, պարսկահայ համայնքը հարուստ մշակույթով և երկար ու շարունակական գոյությամբ այսօր էլ իր ուրույն տեղն ունի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Մեր ընտանիքն էլ այդ համայնքի մի մասն էր մինչև Հայաստան տեղափոխվելը: Ծնողներս ու պապերս պարսկահայեր են: Հայրական կողմս հայտնի է իր քահանա զավակներով, իսկ մայրիկիս գերդաստանից շատերը Պարսկաստանից հայրենիք են վերադարձել 1946 թվականի հայրենադարձության տարիներին: Սակայն ես ծնվել եմ Թեհրանում:
Հայ լինելու զգացումը, պատասխանատվությունը մեր կենսակերպում միշտ գերակայել է: Իհարկե, միայն հայերեն խոսելը դեռ հայ լինելու, հայեցի ապրելու ցուցանիշ չէ, սակայն երբ ծնվում ես հայկական ընտանիքում, որտեղ անընդհատ տիրում է հայրենիքի շունչը, պահպանվում են ավանդույթներն ու ազգային արժեքները, քեզ փորձում ես լիարժեք հայ զգալ: Փորձում ես, քանի որ այդ զգացումը՝ հայի ինքնության, գեների և ազգային պատկանելիության, մնում ու ապրում են օտար հողի վրա: Ես Թեհրանում հանգիստ կյանքով եմ ապրել, այնուամենայնիվ՝ կարոտը հայրենիքի նկատմամբ իմ հոգևոր դաշտում հաճախ փոթորկումների առիթ է դարձել: Որպեսզի զգայինք մեր արմատները, ծնողներս ինձ և քրոջս հաճախ էին Հայաստան բերում, բայց միշտ ցավով էինք հեռանում: Այդ ցավն էլ հասունացրեց մեկընդմիշտ Հայաստան տեղափոխվելու մտադրությունը: Հիմա էլ Թեհրանը կարոտում եմ, այն իմ ծննդավայրն է, սակայն գիտեմ, եթե գնամ, ամենաշատը մեկ շաբաթ անց խելակորույս վերադառնալու եմ այստեղ:
-Ինպե՞ս ինտեգրվեցիր հայաստանյան կյանքին: Ի՞նչը քեզ այստեղ ամենաշատը գրավեց:
– Սկզբում դժվար էր, քանի որ պիտի հաղթահարեի լեզվական պատնեշը: Բարեբախտաբար այն լիովին հաղթահարեցի: Երբեմն զգում էի որոշակի անտարբերություն իմ հասակակիցների կողմից, սակայն դա էլ ժամանակի ընթացքում անցավ: Պարզապես մի փոքր ուժ էր պետք, որը ես իմ մեջ գտա: Տարբերությունը, որ ես պարսկահայ եմ, շատերին էր թույլ տալիս վերապահորեն ընդունել իմ հայ տեսակը, սակայն երկար ժամանակ չպահանջվեց ապացուցելու, որ ես կարող եմ իմ տեսակով, արժեքներով ու բնութագրով շատերից ավելի հայրենասեր լինել: Դրան օգնում է հայոց հողը, բնությունը, օդը, լեռնաշխարհը, որը անչափ եմ սիրում: Հատկապես սիրում եմ Սյունիքի մարզը: Գորիսի կանաչն եմ սիրում, Մեղրիի իրար մեջ հյուսված տները: Ղարաբաղի բնությունը լրիվ այլ է, անկրկնելի: Հայոց բնությունը հայի հետ խոսում է, ուժ է տալիս, այն կարծես մեր տեսակի արտացոլումը լինի:
-Ինչքա՞ն էլ տարբեր լինեն Պարսկաստանն ու Հայաստանը, միևնունն է, որոշակի նմանություններ կան, որոնք աշխարահագրական և պատմական հիմք ունեն: Դա են վկայում նաև պարսկերենից արված լեզվական փոխառությունները: Սակայն կենսակերպի ինչպիսի՞ հիմնական տարբերություններ կնշես:
-Չեմ կարող չնշել, որ Իրանում խնդիրները, ապրելու դժվարությունները ավելի շատ էին: Սակայն հայկական համայնքը կարողանում էր արժանապատվորեն շարունակել իր գոյությունը: Մենք հարգում էինք տեղի հարուստ մշակույթը, իրենք էլ մերը, որը ևս ոչ պակաս հարուստ է: Պարսկական ավանդություններում կային շատ հաճելի, փոքրիկ տոներ, որոնք շատ հայեր նշում էին: Դրանք որևէ կրոնական կամ ընդգծված ազգային բնութագրում և ենթատեքստ չունեին, պարզապես գեղեցիկ և հետաքրքիր էին: Օրինակ՝ թարգմանաբար այսպես հնչող Չելլեի գիշերը: Այն համարվում է պարսկական տոմարով ամենաերկար գիշերը, երբ ամբողջ ընտանիքը արթուն է մնում, սեղանին դնում են գեղեցիկ զարդարված ձմերուկ, հատիկեղեն և գիշերը վերածում տոնի: Սակայն մեկ այլ ոգևորությամբ են նշվում հայկական տոները, որոնք մեր ազգայինի պահպանման գրավականն են:
Զարգացած է և գնալով զարգանում է հայկական տոները պահելու միտումը: Օրինակ՝ Վարդանանց տոնը այստեղ շատերը չեն նշումը, իսկ իրանահայերը պարտադիր տոնում են, հատկապես հայկական դպրոցներում այն մեծ ոգևորությամբ են հիշում: Երգում են հայկական երգեր, հայրենասիրության կոչեր են հնչում, բանաստեղծություններ ասվում:
Իմ կենսակերպն էլ էր այնտեղ տարբեր: Ես նաև սկաուտ էի, ակտիվ էի տարբեր հասարակական կազմակերպություններում: Սակայն վերջերս եմ բացահայտել, որ Հայաստանում ևս սկաուտական շարժում կա:
-Ադանա´, խոսեցինք հայկական համայնքից, սակայն կցանկանայի մի փոքր պատմեիր այդ համայնքի հիմնասյուների մասին: Որո՞նք են դրանք և ո՞րն է նրանց առաքելությունն այսօր:
-Առաջնայինը կնշեմ հայկական դպրոցները: Ես հաճախել եմ Թեհրանում ամենահայտնի հայկական օրիորդաց Թունյան վարժարան: Այնտեղ շաբաթական 2 օր էինք հայերեն անցնում, սակայն մեծ խանդավառությամբ էինք սպասում հայոց լեզվի դասերին և դրանց օգնությամբ կարողանում էինք լավ սերտել հայերենը: Մնացած դասերը անցնում էինք պարսկերենով: Ամեն առավոտ հոտնկայս ունկնդրում էինք Հայաստանի օրհներգը, արտասանում Տերունական աղոթքը: Սակայն իր դերով անփոխարինելի է մնում նաև հայկական եկեղեցին: Ամեն կիրակի հայկական եկեղեցիները մարդաշատ են լինում: Հատկապես ակտիվ են հայ կանայք: Կարելի է ասել, որ հայկական համայնքի ողնաշարը հայ կինն է: Նա է պատասխանատվություն կրում պահելու ընտանիքում հայկական շունչը, երեխաներին հայեցի դաստիրարակելու աշխատանքը ևս նրանն է: Կանանց մեծ մասը հիմնականում ուսուցչություն է անում: Նրանք նաև ակտիվ ներգրավված են տարբեր հասարակական կառույցներում՝ «Րաֆֆի», «Սիփան», «Արարատ»:
-Ներքին անազատություն, ենթադրում եմ, զգացել ես այնտեղ: Ինչպե՞ս էր այն արտահայտվում:
-Հոգևոր ոլորտում, իհարկե, կար այդ անազատությունը: Ֆիզիկապես չեմ կարող ասել, որ այն շատ էր զգացվում: Այո, մեր կանայք ստիպված էին գլխաշոր կրել, անկախ եղանակից ծածկել ողջ մարմինը, սակայն դա ինձ համար խնդիր չի եղել: Ոստիկանությունն ամենուր է, և չհետևելու դեպքում քեզ կարող են պատժել: Սակայն մենք հարգում էինք նրանց ավանդույթները, և վախից դրդված չէինք դա անում: Ամեն շենք իր փակ բակն ուներ, և երեխաները այդտեղ էին խաղում: Եվ նույնիսկ այն զգացումը, որ դու հայ ես միայն քո հայկական համայնքում, դրանից դուրս այլ մարդիկ են, այլ մշակույթ, այլ երկիր է, քոնը չէ, տանում էին ներքին անազատության: Տեղացիները հայերին շատ են հարգում հենց նրա համար, որ չեն ձուլվում, պահպանում են իրենց, մինչդեռ շատ իրանցիներ, արտագաղթելով երկրից, կորցնում են իրենց ինքնությունը: Մենք ունենք ինքնության արժեքը, պահպանում ենք դա, սակայն դա անում ենք օտարության մեջ: Ինձ Հայաստան բերեց փախուստը այդ օտարությունից, ինձ այստեղ վերագտնելու ցանկությունը:
Մայրիկիս համար էր դժվար: Նա Իրանում բանաստեղծություններ էր գրում, հայ կանանց շրջանում հայտնի էր որպես բանաստեղծուհի, աշխատում էր հրատարակչությունում: Սակայն այն միտք, որ հայրենիքում ապրելը լավ է բոլորիս համար, նրան օգնեցին հարմարվել նաև հայաստանյան կյանքին: Այստեղ էին նաև մայրիկիս ծնողները, ովքեր ոգևորում էին նրան:
– Լինելով ակտիվ բնավորության տեր մարդ՝ ընտրել ես բավականին համբերատարություն պահանջող մասնագիտություն: Որտեղի՞ց քիմիայի հանդեպ այդքան սերը:
-Ամենասկզբում ինձ դատական ոլորտում էի տեսնում, հետո ցանկանում էի բժիշկ դառնալ, սակայն քիմիայի հանդեպ սերը ավելի գերիշխող գտնվեց: Մանագիտությունս՝ դեղագործությունը, դարձյալ բժշկական գիտություն է, սակայն բավականին տարբերվում է բուն բժշկությունից: Քիմիա առարկային դպրոցական առաջին դասից սիրահարվեցի: Ատոմներ, տարրեր, ռեակցիաներ, պայթյուններ: Ցանկացա իմ ներդրումը ունենալ քիմիայում: Դպրոցական վերջին տարիներս անցկացրի Շիրակացու անվան ճեմարանում, որտեղ է այդ սերը ավելի խորացավ: Այն գիտակցումը, որ շուրջբոլորը քիմիա է, ամենուր քիմիական ռեակցիաներ են ընթանում, ինձ միանագամայն այլ աշխարհ տարան: Այդպես ընդունվեցի Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետ: Մինչ օրս իմ մեջ վառ է մնում այն երազանքը, որ ես պիտի որևէ դեղ ստեղծեմ, որը կօգնի իմ ժողովրդին ձերբազատվել հիվանդություններից:
Մասնագիտություս շատ պարտավորեցնող է: Պատասխանատվությունը, որ հիվանդը քո տված դեղի ուժին է հավատում, ստիպում է ունենալ բարձր մասնագիտական և մարդկային որակներ: Չնայած մասնագիտական ձեռբերումներ ունեմ, սակայն դեռևս 3-րդ կուրսում եմ սովորում և ինձ թույլ չեմ տա հիմա աշխատել:
-Ադանա´, կարծում եմ՝ երբ ընկերներդ որևէ ֆիզիկական ցավ են զգում, քեզ են դիմում, որ ինչ-որ դեղ առաջարկես իրենց: Սակայն ո՞րն է քո առաջարկած դեղատոմսը մարդկային հոգու ցավի համար:
– Ես միշտ ասում եմ՝ մարդու համար ամենալավ բժիշկը հենց ինքն է: Կարողանալու ունակությունը, հաղթահարելու կամքը և լավատեսությունը պիտի գերիշխի մարդու ներաշխարհում:
-Ինպիսի՞ն է Ադանան տանը, դրսում և համալսարանում:
– Տանը ես հանգստանում եմ, երբեմն հոգեկան բռնկումներ եմ ունենում, երգում եմ, գրում, նկարում: Դրսում իմ մեջ արթնանում է երաժշտասեր Ադանան, ես երբեմն կտրվում եմ և տրվում երաժշտությանը: Համալսարանում իմ պատասխանատու տեսակը ավելի է զգոնանում, սկսում եմ ապրել կատարյալի ձգտումով: Ընդհանրապես՝ իմ պահելակերպը անմիջականորեն կապված է դիմացինի վարքից:
-Ադանա´, դու քեզ նկարագրում ես որպես ժամանակի մարդ: Ի՞նչ է ժամանակը քեզ համար:
– Ժամանակն իմ լավ ընկերն է: Այն իմ շատ խնդիրներին լուծում է տվել, շատ ցավեր բուժել: Պետք է զգալ ժամանակը: Այն չի ծերանում, չի վերջանում, այն միշտ կա: Ես չեմ մտածում, թե հեռու ապագայում ինչ կլինի: Ապրում եմ ներկայով, զգում եմ պահը: Կյանքը կորցրածը կամ երազածը չէ, պետք է գնահատել եղածը, առկան: Ես ներկայի մարդ եմ, քանի որ ժամանակը չի սիրում, երբ իրենից առաջ են ընկնում:
-Ադանա´, ես միշտ իմ զրուցակիցներին հարցնում եմ, թե ինպես են պատկերացում իրենց երկրի վաղվա օրը: Սակայն հիմա հարցս այլ կերպ կձևակերպեմ: Ինչպե՞ս կնկարագրես քո երկրի ներկան:
-Անտարբերություն կա մարդկանց աչքերում, անհետաքրքրություն: Ոգևորված են ապագայով, բայց անտարբեր են ներկայի նկատմամբ: Ներկան միշտ վատն են կարծում: Սակայն պետք է աշխատել և ինչ-որ բան փոխել հենց ներկայում: Ներկա օրվա գիտակցումով պիտի ապրել:

Остов армянской общины в Диаспоре – женщина-армянка: Адана Кешишян
Адана Кешишян возвратилась на Родину из Тегерана. Несмотря на спокойную жизнь, внутреннее беспокойство привели ее с семьей в Армению. Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с Аданой о несвободной жизни на чужбине, необходимости жить сегодняшним днем и важности профессионального выбора.
– Адана, отношения �?рана и Армении насчитывают тысячелетнюю историю, а биография армянской общины в �?ране исчисляется долгими годами. Какой была Ваша жизнь там, хоть и недалеко от Родины, но в чуждой среде?
– Да, армянская община своей богатой культурой и многолетним существованием и сегодня занимает особое место в �?сламской Республике �?ран. До переезда в Армению наша семья была частицей этой общины. Мои родители и деды – персидские армяне. Отцовская сторона известна своими духовными служителями, а родственники со стороны матери в 1946 году репатриировались на Родину. Однако я родилась в Тегеране.
В нашем образе жизни всегда преобладало ощущение армянственности, ответственность. Конечно, одно лишь владение армянским языком еще не показатель принадлежности к армянству, армянского образа жизни, но если рождаешься в армянской семье, где постоянно царит дух Родины, сохраняются традиции и национальные ценности – пытаешься чувствовать себя полноценной армянкой. Пытаешься, поскольку чувство это – армянская идентичность, гены и национальная принадлежность, – остаются и живут на чужбине. Хотя я в Тегеране и жила спокойной жизнью, тем не менее тоска по Родине часто тревожила душу. Чтобы почувствовать свои корни, родители часто привозили нас с сестрой в Армению, но всегда уезжали с болью. Эта боль и выпестовала решение навсегда перебраться в Армению. Сейчас скучаю по Тегерану – там я родилась, однако знаю: если поеду, максимум через неделю в беспамятстве кинусь обратно.
– Как интегрировались в армянское общество? Что больше всего привлекло Вас здесь?
– Поначалу было трудно – нужно было преодолеть языковой барьер. К счастью, его удалось полностью преодолеть. Порой ощущала некоторое безразличие со стороны сверстников, но и это со временем прошло. Просто нужно было приложить небольшое усилие, которое я нашла в себе. Отличие, что я персидская армянка, многим позволяло с оговоркой воспринимать мой тип армянки, однако не много времени потребовалось, чтобы доказать, что я со своим типом, ценностями и характеристикой могу быть патриоткой большей, чем многие. Этому помогает армянская земля, природа, воздух, наше нагорье, которые люблю безмерно. Особенно люблю Сюникскую область. Люблю зелень Гориса, будто переплетенные дома Мегри. Природа Карабаха совершенно иная, неповторимая. Природа Армении говорит с армянином, придает сил, она будто является отражением нашего типа.
– Насколько бы ни были различны Персия и Армения, все равно – определенное сходство есть – они имеют географические и исторические основы. Об этом свидетельствуют и языковые заимствования из персидского. А вот какие основные различия в образе жизни отметили бы?
– Не могу не отметить, что проблем, трудностей жизни в �?ране больше. Однако армянской общине удавалось достойно продолжать свое существование. Мы уважали богатую местную культуру, они, в свою очередь – нашу, не менее богатую. В персидских традициях есть очень приятные небольшие праздники, которые отмечали и многие армяне. Они не имели религиозного или подчеркнуто национального подтекста, просто были красивы и интересны. Например, так называемая ночь Челле. По персидскому календарю она считалась самой длинной ночью, когда вся семья бодрствует, на стол ставят красиво украшенный арбуз, чараз, и ночь превращается в праздник. Но с особым воодушевлением отмечаются армянские праздники – залог сохранения национального.
Развита и с течением времени развивается тенденция сохранения армянских праздников. Например, праздник Вардананц здесь многие не отмечают, а иранские армяне отмечают в обязательном порядке, с особым воодушевлением он отмечается в армянских школах. Поют армянские песни, звучат патриотические призывы, декламация.
Мой образ жизни там также был иным. Я была также скаутом, активно участвовала в деятельности разных общественных организаций. Недавно выяснила, что в Армении также имеется скаутское движение.
– Адана, мы побеседовали об армянской общине, однако хотела бы, чтобы немного рассказали о столпах этой общины. Кто они и какова сегодня их миссия?
– Первой отмечу армянские школы. Я посещала самую известную в Тегеране армянскую женскую гимназию Тунян. Там в неделю два дня были уроки армянского языка, однако мы с большим воодушевлением ждали их, с их помощью удавалось хорошо выучить армянский язык. Остальные уроки велись на персидском. Каждое утро мы стоя слушали Гимн Армении, произносили молитву Терунакан. Но незаменимыми в своей роли остаются армянские церкви, которые каждое воскресенье бывают многолюдны. Особенно активны женщины-армянки. Можно сказать, что остовом армянской общины является женщина-армянка. Она несет ответственность за сохранение в семье армянского духа, армянское воспитание детей. Большая часть женщин в основном занимается педагогикой. Они также активно вовлечены в различных общественных структурах «Раффи», «Сипан», «Арарат».
– Внутреннюю несвободу, полагаю, там испытывали. В чем она выражалась?
– В духовной сфере, конечно, эта несвобода была. Не скажу, что она сильно ощущалась физически. Да, наши женщины вынуждены были носить головные платки, независимо от погоды закрывать все тело, но для меня это не было проблематично. Полиция повсюду, и если не следовать обычаям, можешь быть наказана. Но мы уважали их традиции и не нарушали. Каждый дом имел свой закрытый двор, где играли дети. �? даже ощущение того, что ты армянин только в своей армянской общине, за пределами ее другие люди, иная культура, иная, не твоя страна, приводило к внутренней несвободе. Местные очень уважают армян именно за то, что они не ассимилируются, сохраняют свое, между тем многие иранцы, эмигрируя из станы, теряют свою идентичность. Мы знаем цену идентичности, бережем ее, однако делаем это в чуждом окружении. В Армению меня привело бегство от этой чуждости, желание найти себя здесь.
Трудно было для мамы. В �?ране она писала стихи, среди женщин-армянок была известна как поэтесса, работала в издательстве. Но мысль о том, что на Родине хорошо для всех нас, помогла ей приспособиться и к жизни в Армении. Здесь также родители мамы, которые воодушевляли ее.
– Будучи активным человеком, Вы избрали специальность, требующую немалого терпения. Откуда такая любовь к химии?
– С самого начала я видела себя в судебной сфере, потом хотела стать врачом, но любовь к химии возобладала. Специальность моя, фармакология, также медицинская наука, но сильно отличается непосредственно от медицины. В предмет химия влюбилась с первого же школьного урока. Атому, элементы, реакции, взрывы. Хотела внести свой вклад в химию. Последние школьные годы провела в гимназии им.Ширакаци, где эта любовь еще более окрепла. Сознание того, что вокруг меня химия, повсюду протекают химические реакции увело меня в совершенно иной мир. Так поступила на химический факультет Ереванского государственного университета. До сих пор во мне не угасает мечта о том, чтобы создать какое-либо лекарство, которое поможет моему народу избавиться от болезней.
Моя профессия очень обязывает. Ответственность, что больной верит в силу данного тобой лекарства, воспитывает высокие профессиональные и человеческие качества. Хотя у меня и есть профессиональные достижения, однако пока учусь на третьем курсе и не позволяю себе пока работать.
-Адана, полагаю, когда друзья испытывают какую-либо физическую боль – обращаются к Вам в надежде, что предложите какое-либо лекарство. Но какой твой рецепт для излечения душевной боли?
– Я всегда говорю: самый лучший врач для человека – он сам. В человеке должна преобладать способность суметь, воля к преодолению и оптимизм.
– Какова Адана дома, вне его и в университете?
– Дома я отдыхаю, иногда переживаю душевный вспышки – пою, пишу, рисую. Вне дома во мне пробуждается любовь к музыке. Я порой отвлекаюсь от всего и полностью отдаюсь музыке. В университете мой «ответственный» тип еще более бдителен – начинаю жить стремлением к совершенству. Вообще мое поведение непосредственно связано с поведением оппонента.
– Адана, Вы описываете себя, как современного человека. Чем является для Вас время?
– Время – мой добрый друг. Оно решило многие мои проблемы, излечило многие боли. Нужно ощущать время. Оно не стареет, не кончается, оно всегда есть. Не задумываюсь, что будет в далеком будущем. Живу настоящим, чувствую мгновение. Жизнь – это не потеря или мечта, нужно ценить то, что есть. Я человек настоящего, поскольку время не любит, когда его опережают.
– Адана, я всегда спрашиваю собеседников, каким они представляют завтрашний день своей страны. Но сейчас сформулирую вопрос иначе: как Вы опишете сегодняшний день нашей страны?
– В глазах людей есть безразличие, отсутствие интереса. Воодушевлены будущим, но безразличны к настоящему. Настоящее всегда видят в черном цвете. Но нужно стремиться изменить что-то в настоящем, жить осознанием сегодняшнего дня.