ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց մի խումբ բրազիլացի լրագրողների
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց մի խումբ բրազիլացի լրագրողների՝ Վագներ Կալդեիյրաին, Ռիկարդո Կարվալոին, Ջուլիանա Ալբուքրեքին և Տատիան Բոֆֆին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները լուսաբանելու նպատակով Հայաստան այցելելու և Բրազիլիայում պատշաճ ներկայացնելու համար: Սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Բրազիլիայի կառավարության բարեհաճ վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ: Նա իր երախտագիտությունը հայտնեց այն հնարավորությունների համար, որ ընձեռվել է հայերին՝ ինտեգրվելու, կայանալու, մասնակցելու Բրազիլիայի զարգացման գործընթացին, ստեղծելու հայկական կառույցներ ու կազմակերպություններ:
Վագներ Կալդեիյրան շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ երկրորդ անգամ Հայաստան են այցելել բրազիլահայ նշանավոր գործարարների՝ Բուրմայան ընտանիքի մասին գիրք գրելու նպատակով: «2015թ. մեր այցելությունը, կարծում եմ արդյունավետ եղավ, մենք մեր փոքրիկ լուման փորձեցինք ներդնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման գործում՝ օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածելով»,- նշեց բրազիլացի լրագրողը:
Նրանք հետաքրքրվեցին Սփյուռքի նախարարության գործունեությամբ, իրականացվող ծրագրերով, այն մեթոդներով ու ուղիներով, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դառնում զարգացնել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը:
Նախարարը ներկայացրեց աշխարհի 118 երկրներում ձևավորված հայ համայնքնեի հետ տարվող աշխատանքը, նշեց, որ միգրացիոն գործընթացները ալեկոծում են երկիր մոլորակը, որի բնակչության յուրաքանչյուր 34-րդը միգրանտ է, 70 միլիոն մարդ Եվրոպայում և 86 միլիոն՝ Ամերիկայում չի ապրում իր հայրենիքում, նշեց որ հայկական Սփյուռքը հիմնականում ձևավորվել է ցեղասպանությունից հետո: Վերջին տարիներին արտահոսքը Մերձավոր Արևելքի երկրներից և Հայաստանից՝ նոր արյուն են հաղորդել ուծացման եզրին կանգնած համայնքներին:
Նախարարը անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ռազմավարական ուղղություններին: Կարևորեց Սփյուռքում հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես նախարարության կողմից սփյուռքահայ երիտասարդների հայրենաճանաչությանը, հայ մշակույթին հաղորդակցվելուն ուղղված ծրագրերն ու նախաձեռնությունները: Նշեց, որ աշխարհում գործում են 600-ից ավելի մշակութային կենտրոններ, հարյուրավոր երգի, պարի, թատերական խմբակներ, երիտասարդական կառույցներ:
Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց այն համահայկական խնդիրները, որոնց շուրջ համախմբվում է հայ ժողովուրդը, անդրադարձավ ժողովրդական դիվանագիտությանը և համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ ներդրում ունեցող ազդեցիկ հայերին և նրանց ազգանվեր գործունեությանը:
Կողմերն անդրադարձան Բրազիլիայի հայ համայնքի խնդիրներին ու ձեռքբերումներին: Նրանք կարևորեցին Բուրմայան ընտանիքի դերակատարությունը համայնքի կազմակերպման, հայապահպանության և խնդիրների լուծման գործում:
Նախարարը բարձր գնահատեց Բրազիլիայում ՀՀ պատվո հյուպատոս Հիլդա-Տիրուհի Բուրմայանի և նրա հանգուցյալ ամուսնու՝ Վարուժան Բուրմայանի՝ հայրենիքի զարգացմանը նպաստելուն, հայ բրազիլական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու բրազիլահայության համախմբմանն ուղղված ջանքերը, իրականացրած ծրագրերը: «Պատահական չէ, որ Հիլդա-Տիրուհի Բուրմայանը պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով և Սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով,- նշեց Սփյուռքի նախարարը և հավելեց,- ես երեք անգամ եմ եղել Բրազիլիայում և չափազանց տպավորված եմ, դուք հայերի նման զգացմունքային եք, տաքարյուն, ինձ գրավեց ձեր ճարտարապետությունը, երաժշտությունն ու պարը, բազմամշակութային յուրահատուկ մթնոլորտը: Հպարտ եմ, որ Սան Պաուլոյի համայնքը համախմբված է Բուրմայան ընտանիքի շուրջը, և նա մեծ նվիրվածությամբ է լուծում համայնքի խնդիրները: Այդ հրաշալի ընտանիքը մեր հենման կետն է Բրազիլիայում, իսկ Վարուժան Բուրմայանը բարեսիրության լեգենդ է դարձել: Կարծում եմ, նրանց կերտած ազգանվեր պատմությունն արժանի է վավերագրման, և հուսով եմ՝ շուտով մեր սեղանին կլինի ձեր նախաձեռնած գիքը»:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives group of Brazilian journalists
On October 4, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received a group of Brazilian journalists, including Vagner Caldeira, Ricardo Carvalo, Juliana Albukrek and Tatian Boffi.
The Minister cordially greeted the guests and expressed gratitude for visiting Armenia to provide coverage of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in 2015 and for properly presenting the events in Brazil. The Minister of Diaspora highly appreciated the Brazilian government’s generous attitude towards the Armenian community and expressed her gratitude for the opportunities that the government has provided to the Armenians to integrate, grow, participate in the development of Brazil and establish Armenian structures and organizations.
Vagner Caldeira expressed gratitude for the cordial reception and stated that he and the journalists are visiting Armenia for the second time to write a book devoted to the notable Burmayan family of businessmen. “I think our visit in 2015 was effective since we made our small contribution to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the elimination of the consequences by disseminating objective information,” the Brazilian journalist stated.
The journalists asked about the activities of the Ministry of Diaspora, the programs under implementation, as well as the methods and directions through which the Ministry is able to enhance the Armenia-Diaspora partnership.
The Minister talked about the activities that are carried out with the Armenian communities established in 118 countries and stated that migration processes are raising a wave in the world, every 34th resident of which is a migrant, while 70,000,000 people in Europe and 86,000,00 in the United States of America don’t live in their respective homelands. The Minister mentioned that the Armenian Diaspora was primarily formed in the wake of the Armenian Genocide and that the outflow of Armenians from the Middle East and Armenia has helped preserve the communities on the verge of assimilation.
The Minister touched upon the strategic directions for the partnership between Armenia and the Diaspora and attached importance to the efforts for preservation of the Armenian identity, particularly the Ministry’s programs and initiatives aimed at helping young Diaspora Armenians get to know the homeland and communicating Armenian culture to them. The Minister mentioned that there are over 600 Armenian cultural centers and hundreds of choirs, dance groups, theater clubs and youth organizations around the world.
Hranush Hakobyan presented the pan-Armenian issues that consolidate Armenians and touched upon popular diplomacy, as well as the Armenians making contributions to world civilization and their pro-national efforts.
The sides touched upon the problems and achievements of the Armenian community of Brazil and attached importance to the role of the Burmayan family in organizing the community, preserving the Armenian identity and solving the problems of the community.
The Minister highly appreciated the efforts of Honorary Consul of the Republic of Armenia in Brazil Hilda-Tiruhi Burmayan and her late husband, Varujan Burmayan aimed at contributing to the homeland’s development, strengthening Armenian-Brazilian ties and consolidating the Armenians of Brazil, as well as the programs that they have carried out. “It is not by chance that Hilda-Tiruhi Burmayan has been awarded with the Movses  Khorenatsi Medal and the Commemorative Gold Medal of the Ministry of Diaspora,” the Minister of Diaspora stated and added the following: “I have been to Brazil three times and am extremely impressed. You Brazilians are as sentimental and hot-tempered as the Armenians. What attracted me was your architecture, music, dance and the unique multicultural atmosphere. I take pride in the fact that the Armenian community of Sao Paulo is consolidated around the Burmayans and that it is very dedicated to solving the issues of the community. This wonderful family is a family we Armenians can rely on in Brazil, and Varujan Burmayan has become a legend in terms of benevolence. I think their pro-national activities deserve to be documented, and I hope your book is released soon.”
At the end, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan addressed the Armenian community of Brazil with a video message.