ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց մի խումբ բրազիլացի լրագրողների
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց մի խումբ բրազիլացի լրագրողների՝ Վագներ Կալդեիյրաին, Ռիկարդո Կարվալոին, Ջուլիանա Ալբուքրեքին և Տատիան Բոֆֆին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները լուսաբանելու նպատակով Հայաստան այցելելու և Բրազիլիայում պատշաճ ներկայացնելու համար: Սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Բրազիլիայի կառավարության բարեհաճ վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ: Նա իր երախտագիտությունը հայտնեց այն հնարավորությունների համար, որ ընձեռվել է հայերին՝ ինտեգրվելու, կայանալու, մասնակցելու Բրազիլիայի զարգացման գործընթացին, ստեղծելու հայկական կառույցներ ու կազմակերպություններ:
Վագներ Կալդեիյրան շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ երկրորդ անգամ Հայաստան են այցելել բրազիլահայ նշանավոր գործարարների՝ Բուրմայան ընտանիքի մասին գիրք գրելու նպատակով: «2015թ. մեր այցելությունը, կարծում եմ արդյունավետ եղավ, մենք մեր փոքրիկ լուման փորձեցինք ներդնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման գործում՝ օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածելով»,- նշեց բրազիլացի լրագրողը:
Նրանք հետաքրքրվեցին Սփյուռքի նախարարության գործունեությամբ, իրականացվող ծրագրերով, այն մեթոդներով ու ուղիներով, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դառնում զարգացնել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը:
Նախարարը ներկայացրեց աշխարհի 118 երկրներում ձևավորված հայ համայնքնեի հետ տարվող աշխատանքը, նշեց, որ միգրացիոն գործընթացները ալեկոծում են երկիր մոլորակը, որի բնակչության յուրաքանչյուր 34-րդը միգրանտ է, 70 միլիոն մարդ Եվրոպայում և 86 միլիոն՝ Ամերիկայում չի ապրում իր հայրենիքում, նշեց որ հայկական Սփյուռքը հիմնականում ձևավորվել է ցեղասպանությունից հետո: Վերջին տարիներին արտահոսքը Մերձավոր Արևելքի երկրներից և Հայաստանից՝ նոր արյուն են հաղորդել ուծացման եզրին կանգնած համայնքներին:
Նախարարը անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ռազմավարական ուղղություններին: Կարևորեց Սփյուռքում հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես նախարարության կողմից սփյուռքահայ երիտասարդների հայրենաճանաչությանը, հայ մշակույթին հաղորդակցվելուն ուղղված ծրագրերն ու նախաձեռնությունները: Նշեց, որ աշխարհում գործում են 600-ից ավելի մշակութային կենտրոններ, հարյուրավոր երգի, պարի, թատերական խմբակներ, երիտասարդական կառույցներ:
Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց այն համահայկական խնդիրները, որոնց շուրջ համախմբվում է հայ ժողովուրդը, անդրադարձավ ժողովրդական դիվանագիտությանը և համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ ներդրում ունեցող ազդեցիկ հայերին և նրանց ազգանվեր գործունեությանը:
Կողմերն անդրադարձան Բրազիլիայի հայ համայնքի խնդիրներին ու ձեռքբերումներին: Նրանք կարևորեցին Բուրմայան ընտանիքի դերակատարությունը համայնքի կազմակերպման, հայապահպանության և խնդիրների լուծման գործում:
Նախարարը բարձր գնահատեց Բրազիլիայում ՀՀ պատվո հյուպատոս Հիլդա-Տիրուհի Բուրմայանի և նրա հանգուցյալ ամուսնու՝ Վարուժան Բուրմայանի՝ հայրենիքի զարգացմանը նպաստելուն, հայ բրազիլական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու բրազիլահայության համախմբմանն ուղղված ջանքերը, իրականացրած ծրագրերը: «Պատահական չէ, որ Հիլդա-Տիրուհի Բուրմայանը պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով և Սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով,- նշեց Սփյուռքի նախարարը և հավելեց,- ես երեք անգամ եմ եղել Բրազիլիայում և չափազանց տպավորված եմ, դուք հայերի նման զգացմունքային եք, տաքարյուն, ինձ գրավեց ձեր ճարտարապետությունը, երաժշտությունն ու պարը, բազմամշակութային յուրահատուկ մթնոլորտը: Հպարտ եմ, որ Սան Պաուլոյի համայնքը համախմբված է Բուրմայան ընտանիքի շուրջը, և նա մեծ նվիրվածությամբ է լուծում համայնքի խնդիրները: Այդ հրաշալի ընտանիքը մեր հենման կետն է Բրազիլիայում, իսկ Վարուժան Բուրմայանը բարեսիրության լեգենդ է դարձել: Կարծում եմ, նրանց կերտած ազգանվեր պատմությունն արժանի է վավերագրման, և հուսով եմ՝ շուտով մեր սեղանին կլինի ձեր նախաձեռնած գիքը»:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла группу бразильских журналистов
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 4 октября приняла группу бразильских журналистов – Вагнера Калдеийра, Рикардо Карвало, Джулиану Албукрек и Татиан Боффи.
Тепло приветствовав гостей, министр выразила благодарность за посещение в 2015 году Армении с целью освещения мероприятий 100-летия Геноцида армян и их преподнесения в Бразилии на должном уровне. Министр Диаспоры высоко оценила благосклонное отношение правительства Бразилии к армянской общине. Она выразила признательность за возможности, предоставленные армянам в плане интеграции, становления, участия в процессе развития Бразилии, создания армянских структур и организаций.
Вагнер Калдеийра выразил благодарность за теплый прием, отметив, что во второй раз посетили Армению с целью написать книгу об известной семье армян-предпринимателей Бразилии Бурмаян. «Полагаю, наш приезд в 2015 году был плодотворным, мы попытались внести наш маленький вклад в дело признания, осуждения и устранения последствий Геноцида армян, распространяя объективную информацию», – отметил бразильский журналист.
Гости поинтересовались деятельностью Министерства Диаспоры, программами, путями и методами, делающими возможным развитие взаимодействия Армения-Диаспора.
Министр представила работу с армянскими общинами, сформированными в 118 странах мира, отметив, что миграционные процессы сотрясают планету Земля, каждый 34-й житель которой – мигрант, 70 млн человек в Европе и 86 млн – в Америке не живут на своей Родине, подчеркнув, что армянская Диаспора в основном сформировалась после Геноцида армян. В последние годы отток из стран Ближнего Востока и Армении дал прилив свежей крови стоящим на грани ассимиляции общинам.
Министр коснулась стратегических направлений взаимодействия Армения-Диаспора, отметив важность работы, направленной на сохранение армянства в Диаспоре, в частности, программы и инициативы, нацеленные на познание Родины молодыми армянами Диаспоры, их приобщение к армянской культуре. Она отметила, что в мире функционируют более 600 армянских культурных центров, сотни кружков песни, танца, театральных, молодежные структуры.
Грануш Акопян представила общеармянские вопросы, вокруг которых сплачивается армянский народ, коснулась народной дипломатии и влиятельных армян, внесших вклад в мировую цивилизацию, их патриотической деятельности.
Стороны коснулись проблем и достижений армянской общины Бразилии. Они отметили важность роли семьи Бурмаян в организации армянской общины, деле сохранения армянства и решении проблем.
Министр высоко оценила усилия почетного консула РА в Бразилии Хильды-Тируи Бурмаян и ее покойного супруга Варужана Бурмаяна, реализованные ими программы, направленные на содействие развитию Родины, укрепление армяно-бразильских отношений и сплочение армян Бразилии. «Не случайно, что Хильда-Тируи Бурмаян награждена медалью «Мовсес Хоренаци» и Золотой памятной медалью Министерства Диаспоры РА. Я три раза бывала в Бразилии и чрезвычайно впечатлена, подобно армянам, вы эмоциональны, с горячей кровью, меня привлекла ваши архитектура, музыка и танцы, своеобразная мультикультурная атмосфера. Горжусь, что община Сан Пауло сплочена вокруг семьи Бурмаян, которая с большой преданностью решает проблемы общины. Это замечательная семья – наша точка опоры в Бразилии, а Варужан Бурмаян стал легендой благотворительности. Думаю, созданная ими патриотическая история достойна увековечения, и надеюсь, скоро на нашем столе окажется инициированная вами книга», – сказала министр Диаспоры.
В заключение министр Диаспоры Грануш Акопян обратилась с видеопосланием к армянской общине Бразилии.