Համերգ՝ Հայաստանի և Սփյուռքի երգիչների մասնակցությամբ
Հոկտեմբերի 3-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ «Բա՛ց գիրկդ, երկի՛ր, քեզ մոտ եմ գալիս» խորագրով համերգը, որին մասնակցեցին երգիչներ Հայաստանից և Սփյուռքից:
Համերգին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ելույթ ունեցան ամերիկաբնակ սիրված երգիչ Պապին Պողոսյանը, Արմեն Հովհաննիսյանը (հայտնի երգիչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի որդին), Հերմինե Ամիրյանը, Էմմա Թովմասյանը, Սալբի Մայիլյանը, Հայաստանից՝ Վարդան Բադալյանը, Անահիտ Սահակյանը, Մավր Մկրտչյանը, Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը՝ Նորայր Դավթյանի ղեկավարությամբ։
Համերգի ընթացքում երգիչներից յուրաքանչյուրը ներկայացավ իր երգացանկով, հնչեցին հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, ինչպես նաև գուսանական, աշուղական երգեր։
Խմբի համերգային շրջագայությունը Հայաստանում կազմակերպել էր Հասմիկ Զալյանը:
Երեկոյի ավարտին ելույթ ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նա Պապին Պողոսյանին փոխանցեց 2016թ. նրան շնորհած ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս» մեդալը, որին արվեստագետն արժանացել էր Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու, այդ ոլորտում ստեղծագործական և կատարողական բարձր վարպետության և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման գործում զգալի ներդրում ունենալու համար:
Արվեստագետներ Սալբի Մայիլյանը, Էմմա Թովմասյանը, Հերմինե Ամիրյանը և Արմինե Հովհաննիսյանը պարգևատրվեցին Սփյուռքի նախարարության պատվոգրերով:

Concert held with participation of singers from Armenia and the Diaspora
On October 3, singers from Armenia and the Diaspora participated in a concert entitled “Open Your Arms, Land, I Am Coming Towards You” at Aram Khachaturian Grand Concert Hall in Yerevan.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was attending the concert.
The concert featured performances by beloved U.S.-based Armenian singers Papin Poghosyan, Armen Hovhannisyan (son of famous singer Raffi Hovhannisyan), Hermine Amiryan, Emma Tovmasyan and Salbi Mayilyan, as well as singers Vardan Badalyan, Anahit Sahakyan and Mavr Mkrtchyan and Norayr Davtyan’s State Orchestra of National Instruments of Armenia.
Each of the singers performed his or her repertoire, as well as the songs of Armenian composers and the songs of troubadours.
The concert tour was organized by Hasmik Zalyan in Armenia.
The event ended with a speech by RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, who transmitted the Komitas Medal of the RA Ministry of Diaspora to Papin Poghosyan, who had been granted the medal in 2016 for disseminating Armenian arts in the Diaspora, the high level of his mastery in creating and performing and for making great contributions to the development of the Armenia-Diaspora partnership.
Artists Salbi Mayilyan, Emma Tovmasyan, Hermine Amiryan and Armine Hovhannisyan were awarded with certificates of the Ministry of Diaspora.