Տեղի ունեցավ «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Սեպտեմբերի 28-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը :
«Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնը կայացավ սեպտեմբերի 25-28-ը: Փառատոնին մասնակցեցին Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի 12 երկրներից ժամանած երգչախմբեր և մենակատարներ: Մասնակիցները համերգներով հանդես եկան Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում:
Երեկոյի ընթացքում Կոմիտասի և հայ կոմպոզիտորների երգերի կատարումներով հանդես եկան «Վարդավառ» (Հորդանան), «Մակար Եկմալյան» (Վրաստան), «Աղբյուր» (Վրաստան), «Ներսես Շնորհալի» (Հայաստան), «Ովսաննա» (Հայաստան), «Վարանդա» (Արցախ) երգչախմբերը, «Նարեկ» (Իրան), «Ծաղկազարդ» (Հայաստան) վոկալ անսամբլները, անհատ կատարողներ, Միքայել Քոչարյանը, Էլվիրա Մարգարյանը, Հրաչուհի Գևորգյանը (Ռուսաստան), Սոնա Տալյանը (Գերմանիա), Ջոնի Քէօքճեանը (Բեյրութ), Սերլի Ռոստոմյանը (Իրան), Նառա Նոյանը (Բելգիա), Վարդուհի Թորոյանը (Հորդանան), Սոսե Գրիրգորյանը (Երուսաղեմ), Լիլիթ Դավթյանը, Արփի Սինանյանը և Հայկ Եսայանը (Հայաստան), Ճապոնացի դաշնակահար Կեյտո Նյումատան, արգենտինահայ երաժիշտ Գագիկ Գասպարյանը, ՀՀ ՊՆ «Զորական» անսամբլը:
Ցուցադրվեցին Կոմիտասի կյանքն ու ստեղծագործությունը ներկայացնող տեսանյութեր:
Ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին և հանդիսատեսին՝ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ պահպանելով, տարածելով ու Սփյուռքում հնչեցնելով հայ երգը՝ հայկական երգչախմբերն ու անհատ կատարողները հայի լինելիության հիքերն են ամրապնդում, կատարելով կոմիտասյան երգերն ու մյուս անվանի հայ երգահնների ստեղծագործությունները, պահպանում են իրենց ազգային ինքնությունը, ճանաչելի դարձնում հայ մշակույթը:
Սերժ Սրապիոնյանը փառատոնի մասնակիցներին փոխանցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, որում մասնավորապես ասված էր. «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի սիրելի մասնակիցներ, թող բարի լինի ձեր գալուստը Հայրենիք։
Կոմիտասյան անզուգական արվեստով ներշնչված` դուք հայապահպան գործունեություն եք իրականացնում` Սփյուռքն ապրեցնելով հայ երգով, մատաղ սերնդի հոգու և արյան մեջ ներարկելով ազգայինը ճանաչելու և գնահատելու կարողություն, հայրենասիրություն, իսկ ձեր գալուստով Հայաստան փոխանցում այն պատգամը, որ իրական ու ազդեցիկ արվեստն իր ակունքներից պիտի «սնունդ» առնի։
Հավերժ է այն ազգը, որը Կոմիտաս է ծնել, ինչը նշանակում է, որ դուք նվիրական աշխատանքով ոչ միայն ձեր ինքնությունն եք պահպանում օտար անբարենպաստ ազդեցություններից, այլև ներդրում ունեք հայի լինելիության ապահովման գործում։
Ի վերջո, մեզանից յուրաքանչյուրն իր պարտավորությունն ունի Հայրենիքի և հայոց մեծերի արժանի հետևորդը լինելու գործում։
Ձեր պարագայում այն դրսևորվում է Հայ երգի Մաշտոցի, Հավերժի ճամփորդի, մեր սիրելի Կոմիտասի թողած ժառանգությունը պահպանելու, պաշտպանելու, ի դեմս նրա՝ հաջորդ մեծերի թողած «կտակներին» հավատարիմ մնալու մեջ, հատկապես որ իր եղերական վախճանով Կոմիտասը խորհրդանշեց հայ ժողովրդի ճակատագիրը, իսկ այն, ինչ ունենք այսօր նրա շնորհիվ՝ վերածնունդն ու ապրելու կամքը: Էլ ինչպես չլինել նրան արժանի հետևորդ, ինչպես «չօգտագործել» մշակույթը՝ որպես զենք, աշխարհասփյուռ հայությանը համախմբելու համար:
Այս տարի արդեն երրորդ անգամ ականատեսն ու վկան ենք մշակութային այն գեղեցիկ իրադարձության, որ տեղի է ունենում Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության երկնակամարում, որը պիտի թնդացնի Երևանի ու մարզերի դահլիճները, որն էլ այդ համախմբման արտահայտություններից մեկը կլինի:
Անսահման հպարտ եմ, ուրախ և շնորհակալ լինելով յուրաքանչյուրիդ ձեր գործունեության ու նվիրումի համար՝ հավատալով, որ այսօր ունենք մշակութային այնպիսի ներուժ, որը երաշխավորն է վաղվա սերնդի նույն ու էլ ավելի հզոր ու հայրենասեր սերնդի:

Состоялась торжественная церемония закрытия общеармянского фестиваля «Поем Комитас»
В концертном зале «Арам Хачатрян» 28 сентября состоялась торжественная церемония закрытия общеармянского фестиваля «Поем Комитас» Министерства Диаспоры РА, на которой присутствовал заместитель министра Диспоры РА Серж Срапионян.
Фестиваль «Поем Комитас» проходил 25-28 сентября. В нем участвовали хоры и сольные исполнители из Армении, Арцаха и 12 стран мира. Участники фестиваля выступили с концертами в Ереване, Гюмри и Ванадзоре.
В программе вечера с исполнением произведений Комитаса и армянских композиторов выступили хоры «Вардавар» (�?ордания), «Макар Екмалян» (Грузия), «Ахбюр» (Грузия), «Нерсес Шнорали» (Армения), «Овсанна» (Армения), «Варанда» (Арцах), вокальные ансамбли «Нарек» (�?ран), «Цахкадзор» (Армения), сольные исполнители Микаел Кочарян, Эотвира Маргарян, Грачуи Геворгян (Россия), Сона Талян (Германия), Джони Кеокчеан (Бейрут), Серли Ростомян (�?ран), Нана Ноян (Бельгия), Вардуи Тороян (�?ордания), Сосе Григорян (�?ерусалим), Лилит Давтян, Арпи Синанян и Айк Есаян (Армения), японский пианист Кейто Нюмата, аргентинский музыкант, армянин Гагик Гаспарян, ансамбль «Зоракан» МО РА.
Были продемонстрированы видеоматериалы, представляющие жизнь и творчество Комитаса.
Приветствовав участников фестиваля и зрителей, заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян отметил, что, сохраняя, распространяя и озвучивая в Диаспоре армянскую песню, хоры и сольные исполнители укрепляют основы дальнейшего существования армян, исполняя песни Комитаса и произведения других известных армянских композиторов – сохраняют свою национальную идентичность, делают узнаваемым армянское искусство.
Серж Срапионян передал участникам фестиваля приветствие министра Диаспоры Грануш Акопян, в котором, в частности, говорится: «Дорогие участники общеармянского фестиваля «Поем Комитас», добро пожаловать на Родину. Воодушевленные неподражаемым искусством Комитаса, вы осуществляете деятельность по сохранению армянства, давая жизнь Диаспоре армянской песней, прививая молодому поколению способность узнавать и ценить национальное, а своим приездом в Армению передаете завет о том, что подлинное и влиятельное искусство должно подпитываться своими истоками.  Вечна нация, породившая Комитаса, что означает: вы своей преданной деятельностью не только сохраняете свою идентичность от чуждых неблагоприятных влияний, но и вносите свой вклад в дело обеспечения существования армян. Наконец, каждый из нас обязан быть достойным наследником Родины и великих армян.  В вашем случае это проявляется в верности сохранению наследия Маштоца армянской песни, Вечного странники, нашего дорогого Комитаса и в его лице – «завещанию», оставленному пришедшими ему на смену великими, особенно потому, что своей трагической кончиной Комитас символизировал    судьбу армянского народа, а то, что имеем сегодня благодаря ему – возрождение и волю к жизни. Как же не быть достойным его последователем, как не использовать культуру как оружие для сплочения мирового армянства.
Уже в третий раз мы являемся очевидцами прекрасного культурного события, происходящего в рамках взаимодействия Родина-Диаспора, которое должно потрясти залы Еревана и областей, что и станет выражением этой сплоченности.
Будучи безгранично горда, рада и благодарна каждому из вас за вашу деятельность и преданность, верю, что сегодня мы обладаем культурным потенциалом – гарантом завтрашнего более могучего и патриотичного поколения.
Желаю вам новых творческих достижений, множеством мгновений пребывания на Родине и восхищения Родиной».