«Դուք միավորում եք Սփյուռքը». Դանիել Վարուժան Հեջինյան
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց արվեստագետի գործունեությունը, որը միտված է Սփյուռքում հայապահպանությանը, հայ մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը:
Դանիել Վարուժան Հեջինյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, կարևորեց նախարարի և նախարարության դերը Սփյուռքի համախմբման գործում: «Դուք զբաղվում եք ոչ միայն հայապահպանությամբ, նաև միավորում եք Սփյուռքը», – հավելեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին` հայազգի նկարիչը նշեց, որ այն կարևոր էր այլ երկրների արվեստագետների հետ մշակութային նոր կապեր հաստատելու, մասնագիտական ցանցեր ստեղծելու, ինչպես նաև հայրենասիրական ոգին բարձր պահելու առումով:

Daniel Varoujan Hejinian: “You unite the Diaspora”
Greeting the guest, the Minister highly appreciated the artist’s activities aimed at preserving the Armenian identity and enhancing and disseminating Armenian culture in the Diaspora.
Daniel Varoujan Hejinian expressed gratitude for the cordial reception and attached importance to the role of the Minister and the Ministry of Diaspora. “You not only preserve the Armenian identity, but also unite the Diaspora,” he added.
Touching upon the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference, the Armenian American painter stated that it was a very important conference in the sense that it helped Armenian artists of the world establish new cultural ties, create professional networks and maintain the spirit of patriotism at a high level.
Issues on future cooperation and participation in the Ministry’s programs were considered during the meeting.