«Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովը մեզ ուժ ու ոգի հաղորդեց». Արտո Օքսայան
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Նիցա քաղաքի Ծխական խորհրդի ատենապետ Արտո Օքսայանին, Նիսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ Մարի և Հակոբ Ալթիփալակյաններին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը հետաքրքրվեց համայնքի նորություններով և առաջիկա ծրագրերով, կարևորեց Արտո Օքսայանի հայանպաստ գործունեությունը համայնքը միավորելու, զորացնելու, Հայրենիքի հետ կապը ամուր պահելու ուղղությամբ:
Արտո Օքսայանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրեց իր տպավորությունները «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի վերաբերյալ. «Շատ կարևոր ու արդյունավետ հավաք էր, որը մեզ ուժ ու ոգի հաղորդեց: Սփյուռքի հայության մեծ պարտականությունն է՝ Հայաստանի կողքին լինել: Սփյուռքահայի համար մեծ պարծանք է օգտակար լինել Հայրենիքին», – հավելեց համայնքային գործիչը:
Մարի և Հակոբ Ալթիփալակյանները նույնպես անդրադարձան Հայաստանում կատարվող փոփոխություններին: Տիկին Մարին մասնավորապես շեշտեց. «Մենք ամեն տարի գալիս ենք Հայաստան և ամեն անգամ ավելի գեղեցիկ, նորացված ենք տեսնում մեր Հայրենիքը: Շատ մեծ առաջընթաց կա: Ինձ հիացնում են Երևանի ճարտարապետությունը, փողոցների մաքրությունը: Ժողովուրդը բարեկիրթ է, բարեհամբույր, ջերմ»:
Քննարկվեցին հայապահպանությանն ու լեզվի պահպանմանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրացմանն ու զարգացմանն ուղղված այլ հարցեր:

«Шестой общеармянский форум Армения-Диаспора вселил в нас силы и дух»: Арто Оксаян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 сентября приняла председателя приходского совета французского города Ницца Арто Оксаяна, представителей армянской общины Ниццы Мари и Акопа Алтипалакянов.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры РА поинтересовалась новостями общины и ближайшими планами, отметила важность патриотической деятельности Арто Оксаяна по сплочению, усилению общины, укреплению связей с Родиной.
Арто Оксаян выразил благодарность за теплый прием, поделился впечатлениями от 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора: «Был очень важный и плодотворный форум, который вселил в нас  силы и дух. Великий долг армянства Диаспоры – быть рядом с Арменией. Для армян диаспоры большая гордость быть полезными Родине», – добавил общинный деятель.
Мари и Акоб Алтипалакяну также коснулись происходящих в Армении перемен. Госпожа Мари, в частности, отметила: «Мы каждый год приезжаем в Армению и каждый раз вижу Родину еще более красивой, обновленной. Есть огромный прогресс. Меня восхищает архитектура Еревана, чистота улиц, народ вежливый, доброжелательный».
Были обсуждены вопросы, связанные с сохранением армянства и языка, укрепления и развития связей Армения-Диаспора.