«Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովը մեզ ուժ ու ոգի հաղորդեց». Արտո Օքսայան
Սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Նիցա քաղաքի Ծխական խորհրդի ատենապետ Արտո Օքսայանին, Նիսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ Մարի և Հակոբ Ալթիփալակյաններին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը հետաքրքրվեց համայնքի նորություններով և առաջիկա ծրագրերով, կարևորեց Արտո Օքսայանի հայանպաստ գործունեությունը համայնքը միավորելու, զորացնելու, Հայրենիքի հետ կապը ամուր պահելու ուղղությամբ:
Արտո Օքսայանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրեց իր տպավորությունները «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի վերաբերյալ. «Շատ կարևոր ու արդյունավետ հավաք էր, որը մեզ ուժ ու ոգի հաղորդեց: Սփյուռքի հայության մեծ պարտականությունն է՝ Հայաստանի կողքին լինել: Սփյուռքահայի համար մեծ պարծանք է օգտակար լինել Հայրենիքին», – հավելեց համայնքային գործիչը:
Մարի և Հակոբ Ալթիփալակյանները նույնպես անդրադարձան Հայաստանում կատարվող փոփոխություններին: Տիկին Մարին մասնավորապես շեշտեց. «Մենք ամեն տարի գալիս ենք Հայաստան և ամեն անգամ ավելի գեղեցիկ, նորացված ենք տեսնում մեր Հայրենիքը: Շատ մեծ առաջընթաց կա: Ինձ հիացնում են Երևանի ճարտարապետությունը, փողոցների մաքրությունը: Ժողովուրդը բարեկիրթ է, բարեհամբույր, ջերմ»:
Քննարկվեցին հայապահպանությանն ու լեզվի պահպանմանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրացմանն ու զարգացմանն ուղղված այլ հարցեր:

On September 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Chairman of the Parochial Council of the French city of Nice Arto Oksaian and representatives of the Armenian community of Nice Marie and Hagop Altipalakian.
Greeting the guests, the Minister asked about community-related news and the community’s upcoming programs and attached importance to Arto Oksaian’s pro-national activities aimed at consolidating and empowering the members of the community and maintaining strong ties with Armenia.
Arto Oksaian expressed gratitude for the cordial reception and shared his impressions of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference. “It was a very important and effective conference that gave us strength and conveyed spirit. It is the great duty of all Armenians to support Armenia. It is a great honor for Diaspora Armenians to help the homeland,” the community figure added.
Marie and Hagop Altipalakian also touched upon the changes taking place in Armenia. Mrs. Altipalakian particularly stressed the following: “Every year, we come to Armenia and see a more beautiful homeland. There is great progress being made. I am charmed by the architecture and the clean streets in Yerevan. The people are kind and cordial.”
Issues related to preservation of the Armenian identity and language and the strengthening and development of Armenia-Diaspora relations were considered during the meeting.