Մեկնարկեց Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը
Սեպտեմբերի 18-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը:
Լիագումար նիստում բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Համաժողովի մասնակիցներին իր օրհնության խոսքը բերեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Ելույթ ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ներկաներին ողջունեց Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: Օրհնության խոսքով հանդես եկավ նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:
«Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» Հայաստան-Սփյուռք վեցերորդ համահայկական համաժողովին մասնակցում է ավելի քան 1800 ներկայացուցիչ: Ընդլայնվել է մասնակցության աշխարհագրությունը, համաժողովին մասնակցում են աշխարհի 71 երկրների հայկական կազմակերպությունների ու կառույցների ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրների պառլամենտների հայազգի պատգամավորներ, նախարարներ, տեղական մարմիններում ընտրվածներ՝ 1500-ից ավելի մասնակից, Արցախը ներկայացնում է 40 մասնակիցներից բաղկացած պատվիրակությունը, Հայաստանի Հանրապետությունից համաժողովին մասնակցում են շուրջ 400-ից ավելի պետական, քաղաքական, մշակութային գործիչներ, գիտնականներ ու լրագրողներ: Մեծ պատվիրակություններ են ժամանել ՌԴ-ից (259), ԱՄՆ-ից (213), Ֆրանսիայից (92), Լիբանանից (107), Սիրիայից (44), Իրանից (56), Արգենտինայից (35), Կանադայից, Թուրքիայից, Վրաստանից: Առաջին անգամ համաժողովին մասնակցում են Մալայզիայի, Թայլանդի, Սինգապուրի, Ճապոնիայի, Մեքսիկայի, Եթովպիայի, Սուդանի, Մյամարի համայնքների ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցների 35 տոկոսից ավելին կանայք են, մոտ 20 տոկոսն են կազմում երիտասարդները:
Համաժողովի ընթացքում տեղի կունենան ևս 2 լիագումար նիստեր, ինչպես նաև 4 ուղղություններով նախատեսված 16 թեմատիկ նիստեր՝ նվիրված Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, տարածաշրջանային մարտահրավերներին և ազգային անվտանգության օրակարգին, արտաքին քաղաքականության օրակարգին և Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացմանը, հայապահպանության հիմնախնդիրներին: Թեմատիկ ուղղությունների կազմակերպման համար պատասխանատու գերատեսչություններն են Պաշտպանության, Արտաքին գործերի, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների, Սփյուռքի նախարարությունները:
Համաժողովի ընթացքում տեղի կունենան 2 կլոր-սեղան-քննարկումներ: Առաջին կլոր-սեղան քննարկումը վերաբերում է Համահայկական խորհրդի ձևավորմանը: Երկրորդ կլոր-սեղան քննարկումը նվիրված է լինելու Հայաստանի Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի, ինչպես նաև Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների կազմակերպման և անցկացման նախնական ծրագրերի քննարկմանը:
Համաժողովի երկրորդ օրվա լիագումար նիստում հանդես կգա ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը «ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության հիմնադրույթները» թեմայով:
Համաժողովի աշխատանքների ամփոփիչ նիստում ելույթ կունենա ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ապա 4 ուղղությունների պատասխանատուները կներկայացնեն թեմատիկ նիստերի քննարկումների արդյունքները:
Արդյունքների ամփոփումից հետո համաժողովը կընդունի հայտարարություն:
Մարզահամերգային համալիրում ձևավորվել են տաղավարներ, որոնցում իրենց նվաճումներն են ներկայացնում այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են «Թումո» նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը, «Այբ» նորարարական դպրոցը, «Քվանտ» վարժարանը: Առանձին տաղավարներով ցուցադրված են գինեգործության, կոնյակագործության, տեքստիլ արդյունաբերության ձեռքբերումները: «Մեգերյան կարպետը» ներկայացնում է հայ գորգագործության անցյալի նվաճումներն ու ներկա զարգացման ընթացքը: Առանձին տաղավարներով իր տնտեսական և մշակութային ձեռքբերումներն է ներկայացնում Արցախը: Գործում է նաև «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսությանը նվիրված տաղավար:
Համաժողովի շրջանակներում կկազմակերպվեն մի շարք մշակութային միջոցառումներ: Սեպտեմբերի 16-ին Հանքավանի «Նաիրի սպա ռեզորթս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում արդեն բացվել է «Նաիրի» երաժշտական այգի-թանգարանը, որտեղ տեղադրված են հայ երաժշտությունը, երգարվեստը, երաժշտական նվագարանները խորհրդանշող բրոնզաձույլ հարթաքանդակներով 10 արձան: Սեպտեմբերի 18-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կանցկացվի համերգ՝ նվիրված Արաքս Մանսուրյանի ստեղծագործական գործունեության 50-ամյակին: Սեպտեմբերի 19-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կնշվի «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի 10-ամյակը: Սեպտեմբերի 20-ին համաժողովի մասնակիցները ներկա կգտնվեն ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո տեղի ունեցող «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի գալա համերգին, որտեղ կմեծարվեն Հայաստանի և Սփյուռքի արվեստի նշանավոր գործիչներ: Սեպտեմբերի 5-29-ը Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում «Բարձր արվեստ» կերպարվեստի կենտրոնի «Հայ կոլեկցիոներների ակումբի» հետ համատեղ առաջին անգամ կազմակերպում է «Ընտրանի» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են 19-րդ դարի երկրորդ կեսից մինչև 21-րդ դարի սկզբի 24 հայ նշանավոր արվեստագետների 30 ստեղծագործությունները՝ բացառապես մասնավոր հավաքածուներից:
Համաժողովի հովանավորներն են «Գրանդ քենդի» ընկերությունը, Երևանի կոնյակի գործարանը, «Վեդի ալկո» ընկերությունը, «ՋԱՀ» հիմնադրամը, «Նոյյան» հյութերի հիմնադրամը, «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը, «Ոսկեվազ» գինու գործարանը, «Սիփան» ընկերությունը, «Ավշար-Ալկո» ընկերությունը: Տեղեկատվական հովանավորներն են Հայաստանի հանրային, «Շանթ», «Երկիր մեդիա», «Արարատ», «Ար» հետուստատեսությունները, Հանրային ռադիոն, «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը: Համաժողովի ընթացքում գործելու է մամուլի կետրոն:
Նշենք, որ առաջին համազգային հավաքը տեղի է ունեցել 1999թ. սեպտեմբերին և կոչվել է Հայաստան-Սփյուռք խորհրդաժողով, 2-րդը՝ 2002թ. մայիսին, 3-րդ համահայկական խորհրդաժողովը տեղի է ունեցել 2006թ. սեպտեմբերին: Առաջին երեք համաժողովները կազմակերպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, իսկ 2011 և 2014 թվականներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:

Стартовал 6-й общеармянский форум Армении-Диаспора
Со вступительной речью на пленарном заседании выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Участников форума благословил Его Святейшество Католикос Всех арм ян Гарегин II. Выступил Президент Республики Армения Серж Саргсян. Присутствующих приветствовал Президент Республики Арцах Бако Саакян. Со словами благословения выступил также Католикос Великого Дома Киликийского Его Святейшество Арам I.
В 6-м общеармянском форуме Армения-Диаспора, проходящем под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность» участвуют более 1800 человек. Расширилась география участия, в форуме участвуют руководители и представители армянских организаций и структур из 71 страны мира, депутаты армянской национальности парламентов разных стран, министры, депутаты местных органов самоуправления – более 1500 участников. Арцах представляет делегация участников из 40 человек, от Республики Армения в форуме участвуют около 400 государственных, политических, культурных деятелей, ученые, журналисты. Многолюдные делегации прибыли из РФ (259 человек), США (213), Франции (92), Ливана (109), Сирии (44), �?рана (56), Аргентины (35), Канады, Турции, Грузии. Впервые в форуме участвуют представители армянских общин Малайзии, Таиланда, Сингапура, Японии, Мексики, Эфиопии, Судана, Мьянмара.
Более 35 процентов участников женщины, молодежь составляет 20 процентов.
В ходе форума состоятся еще два пленарных заседания, а также 16 тематических заседаний по намеченным 4 направлениям, посвященные экономическому развития Армении, региональным вызовам и повестке национальной безопасности, повестке внешней политики и устранению последствий Геноцида армян, основным вопросам сохранения армянства. Ответственными ведомствами за организацию тематических направлений являются министерства обороны, иностранных дел, международной экономии ческой интеграции и реформ, министерство Диаспоры.
В ходе форума состоятся два «круглых стола»-обсуждения. Первый касается формирования Общеармянского совета, второй будет посвящен обсуждению предварительной программы празднования 100-летия провозглашения Республики Армения и героическим Майских сражений, а также 2800-летию Эребуни-Еревана.
На пленарном заседании второго дня форума выступит с речью премьер-министр РА Карен Карапетян на тему «Основные положения экономической политики правительства РА».
На заключительном заседании форума выступит председатель НС РА Ара Баблоян, затем ответственные по 4 направлениям представят результаты обсуждений на тематических заседаниях.
После подведения итогов форум примет Заявление.
В Спортивно-концертном комплексе оформлены павильоны, в которых свои достижения представляют такие организации, как центр креативных технологий «Тумо», новаторская школа «Айб», гимназия «Квант». Отдельными павильонами представлены достижения виноделия, производства коньяка, текстильной промышленности. «Мегерян карпет» представляет достижения прошлого и ход нынешних развитий армянского ковроделия. Отдельными павильонами свои экономические и культурные достижения представляет Арцах. Функционирует также павильон, посвященный идеологии «Нация-армия».
В рамках форума будет организован ряд культурных мероприятий. На территории гостиничного комплекса «Наири спа резортс» Анкавана 16 сентября открылся музыкальный парк «Наири», где установлены 10 бронзовых памятников, символизирующих армянскую музыку, музыкальные инструменты, песенное искусство. 18 сентября в зале Национального академического театра оперы и балета им.Ал.Спендиаряна состоится концерт, посвященный 50-летию творческой деятельности Аракс Мансурян. 19 сентября в Спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна будет отмечено 10-летие цикла передач «Армяне по происхождению». 20 сентября участники форума будут присутствовать на гала-концерте проходящего под высоким патронатом Президента РА общеармянского музыкального фестиваля «Наири», где состоится чествование известных деятелей искусства Армении и Диаспоры. С 5 по 29 сентября в Музее-институте Комитаса совместно с Клубом армянских коллекционеров центра изобразительного искусства «Высокое искусство» впервые организована выставка «�?збранное», где представлены 30 произведений 24 известных армянских деятелей искусства со второй половины XIX по начало XXI веков. Экспонаты выставки исключительно из частных коллекций.
Спонсоры форума – компания «Гранд кенди», Ереванский коньячный завод, компания «Веди алко», фонд «Поддержка Джавахку», фонд соков «Ноян», компания «Джермук групп», винный завод «Воскеваз», компания «Сипан», компания «Авшар-алко». �?нформационная поддержка – Армянское общественное телевидение, телекомпании «Шант», «Еркир медиа», «Арарат», «Ар», Общественное радио, информационное агентство «Арменпресс». В период работы форума будет функционировать пресс-центр.
Отметим, что первый общенациональный форум состоялся в сентябре 1999 года и назывался «Форум Армения-Диаспора», второй – в мае 2002-го, третий – в сентября 2006. Первые три форума были организованы Министерством иностранных дел РА, а форумы 2011 и 2014гг. – Министерство Диаспоры РА.