Մեկնարկեցին Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները
Ապրիլի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ 2017թ. սեպտեմբերի 19-20-ը Երևանում կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցություն:
«Հայերն այսօրի»-ի փոխանցմամբ՝ քննարկվեցին համաժողովի ձևաչափին, թեմատիկ ընդգրկմանը, մասնակիցների կազմին և կազմակերպչական խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Նախարարը նշեց, որ չափազանց կարևոր է Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բոլոր կարող ուժերի, փորձագետների մասնակցությունը համահայկական նշանակություն ունեցող ձեռնարկին:
Կարևորվեց Հայաստանի շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների ակտիվ ներգրավվածությունը համաժողովի աշխատանքներում:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին իրենց առաջարկություններն ու նկատառումները, որոնք հաշվի առնելով՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ամբողջացրեց համաժողովի թեմատիկ ուղղությունները, նշելով, որ աշխատանքները պետք է ընթանան ներդրումների ներգրավման, հայապահպանության, Սփյուռքի երիտասարդության, մշակութային խնդիրների լուծման, արցախյան հիմնախնդրի և ժողովրդական դիվանագիտության, հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Հանձնարարվեց սփյուռքյան կառույցների հետ համագործակցելով՝ մշակել համաժողովի ծրագրի նախագիծը և սկսել հերթականությամբ իրականացնել անհրաժեշտ նախապատրաստական քայլեր:

Стартовали подготовительные работы 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора
Под руководством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 4 апреля состоялось совещание, посвященное подготовительным работам предстоящего 19-20 сентября 2017 года 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора.
Как передает «Армяне сегодня», были обсуждены вопросы, касающиеся формата, тематического охвата, состава участников, а также организационные.
Министр отметила важность участия в мероприятии общеармянского значения всех сил, экспертов Армении, Арцаха и Диаспоры.
Была отмечена важность активной вовлеченности в работу форума руководителей всех заинтересованных ведомств Армении.
Руководители структурных подразделений представили свои предложения и соображения, с учетом которых министр Грануш Акопян обобщила тематическую направленность форума, отметив, что работы должны вестись в направлении привлечения инвестиций, сохранения армянства, решения культурных проблем молодежи Диаспоры, Арцахской проблемы и народной дипломатии, борьбы с антиармянской пропагандой.
Было поручено, в сотрудничестве со структурами Диаспоры, разработать проект повестки форума и начать последовательно осуществлять необходимые подготовительные шаги.