Իրաքի թեմի Զախոյի հոգևոր հովիվը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Իրաքի թեմի Զախոյի հոգևոր հովիվ Տեր Մամբրե քահանա Հմայակյանին:
Նախարարը կարևորեց համայնքում հայապահպանությանը միտված աշխատանքները, հայկական կիրակնօրյա դպրոց ստեղծելուն ուղղված եկեղեցու ջանքերը:
Տեր Մամբրե քահանա Հմայակյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և եկեղեցուն կից կիրակնօրյա դպրոցի ստեղծմանը աջակցելու համար: Նա բարձր գնահատեց Սփյուռքի նախարարության հայապահպանությանն ուղղված ծրագրերը, առանձնակի կարևորեց նախարարության պատվերով քրդերեն-հայերեն, հայերեն քրդերեն բառարանի հրատարակումը, նշեց, որ եկեղեցու սարկավագ Օհաննեսը մասնակցում է նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացին: Նախարարության «Սփյուռքի կրթօջախներին ուսումնական գրականության և ուսումնաօժանդակ նյութերի մշակմում և տրամադրմում» ծրագրի շրջանակում նորաստեղծ կրթօջախին տրամադրվել է դասգրքեր և օժանդակ նյութեր: Իսկ «Արի տուն» ծրագրին Իրաքից մասնակցել է 14 երիտասարդ, որից 3-ը՝ Զախոյից: Հոգևոր հովիվը հավաստիացրեց, որ դպոցը կնպաստի նախարարության ծրագրերին առավել մեծ թվով մասնակիցների ներգրավմանը:
Տեր Մամբրե քահանա Հմայակյանը տեղեկացրեց, որ Հյուսիսային իրաքում ապրում է շուրջ 700 հայ, գործում է 1923թ. Հիմնադրված եկեղեցին: Համայնքը ունի ազգային փոքրամասնության կարգավիճակ, որը ղեկավարվում է հոգևոր առաջնորդի կողմից: Պետությունը ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ բարեհաճ է: Հյուսիսային Իրաքում առանձնակի համակրանք են տածում հայերի հանդեպ: Համայնքը համալրվում է Բաղդադից և Մոսուլից տեղափոխվող հայերով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների համատեքստում հայ համայնքի վիճակը և խնդիրները:

Духовный пастырь Захо �?ракской епархии посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла духовного пастыря Захо �?ракской епархии Святой Армянской Апостольской церкви иерея Мамбре Амаякяна.
Министр отметила важность работы в общине, направленной на сохранение армянства, усилия церкви по созданию армянской воскресной школы.
�?ерей Мамбре Амаякян выразил благодарность  за теплый прием и содействие созданию воскресной школы при церкви. Он высоко оценил программы Министерства Диаспоры, направленные на сохранение армянства, особо отметив важность издание по заказу Министерства курдско-армянского, армяно-курдского  словаря, отметив,  что дьякон Оганнес участвует в курсах переподготовки учителей «Летней школы «Спюрк» . В рамках программы Министерства «Разработка и предоставление учебным заведениям Диаспоры учебной литературы и учебно-вспомогательных материалов» новосозданному очагу образования предоставлены учебники и вспомогательные материалы. 14 молодых людей из �?рака участвовали в программе «Ари тун», из них 3 – из Захо. Духовный пастырь заверил, что школа поспособствует привлечению в программы Министерства большего числа участников.
Дьякон Мамбре Амаякян сообщил, что в Северном �?раке живет около 700 армян, функционирует основанная в 1923 году церковь. Община имеет статус национального меньшинства, ею руководит духовный пастырь. Государство благосклонно к национальным меньшинствам. В Северном �?раке питают особую симпатию к армянам. Община пополняется армянами из Багдада и Мосула.
В ходе встречи были обсуждены состояние и проблемы армянской общины в контексте конфликтов в регионе.