«Սփյուռքում Եկեղեցու առաքելությունը հոտին համախմբելն ու Հայաստան առաջնորդելն է».Հովհաննես սարկավագ Գումրույան
ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի Առաջնորդանիստ Սրբոց Ղևոնդյանց Մայր տաճարի «Փոքրիկ հրեշտակներ» շաբաթօրյա հայկական վարժարանի տնօրեն Բարեշնորհ Հովհաննես սարկավագ Գումրույանի հետ «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը կրթօջախի գործունեության, Սփյուռքում ազգային–եկեղեցական կյանք ստեղծելու և հայապահպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ է:
-Հովհաննե՛ս սարկավագ, հոգևոր կրթություն որտե՞ղ եք ստացել և ե՞րբ եք ծառայության անցել Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմում:
–Ծնվել եմ Հայաստանում՝ Վանաձոր (Կիրովական) քաղաքում, մտավորականի ընտանիքում: Սովորել եմ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Գևորգյան hոգևոր ճեմարանում, այնուհետև բանասիրական որակավորումս ստացել եմ Վանաձորի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում: Աշխատել եմ Վանաձորի Գերմանական կենտրոնում, «ԳՆՊ» բարեգործական հիմնադրամում, ավելի ուշ՝ դասախոսել եմ նաև Երևանի Հայ Կաթողիկե Առաջնորդարանում և Վանաձորի Սարգիս Թևոսյանի անվան պետական պոլիտեխնիկական քոլեջում, ապա տեղափոխվել եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահագներ:
2010 թվականից ղեկավարում եմ Առաջնորդարանի «Փոքրիկ հրեշտակներ» շաբաթօրյա դպրոցը, հայերեն և հայոց պատմություն եմ դասավանդում ՀԲԸՄ-ի «Մանուկյան-Դեմիրճյան» վարժարանում: Որպես Հայ Առաքելական Ս. Եկեղեցու սարկավագ` իմ ծառայությունն եմ բերում Արևմտյան թեմում` մասնավորապես Հոլիվուդի Ս․ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցում:
-Այժմ հանգամանալից ներկայացրեք, խնդրեմ, Առաջնորդանիստ Սրբոց Ղևոնդյանց Մայր տաճարի «Փոքրիկ հրեշտակներ» շաբաթօրյա հայկական վարժարանի մասին:
– Դպրոցը հիմնադրվել է 2000թ-ին` Բլիկյան ընտանիքի ազնիվ մտահղացմամբ: 2010թ.-ին ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի օրհնությամբ տեղափոխվել է Առաջնորդանիստ Ս. Ղևոնդյանց Մայր Տաճար:
Ներկայումս դպրոցում սովորում է 6-14 տարեկան 250 աշակերտ, ուսուցումը վեցամյա է, դասարանները բաժանվում են ըստ լեզվական իմացության, դասավանդման լեզուն արևելահայերենն է: Դասընթացներն անցկացվում են Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական դպրոցների դասագրքերով:
Այս հարցով համագործակցում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ, ինչի համար հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ մեզ ցուցաբերած աջակցության համար: Ի դեպ, ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության կազմակերպած «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2015 թ. մրցանակաբաշխության շրջանակներում մեր կրթօջախը Սփյուռքի լավագույն շաբաթօրյա վարժարան է ճանաչվել՝ արժանանալով գլխավոր մրցանակի և առաջին կարգի դիպլոմի:
Կրթօջախում մշտապես տեղի են ունենում հանդեսներ, մշակութային, ազգային ձեռնարկներ ու հանդիպումներ, գործում է դպրոցի երգչախումբը:
Վեց դասարանների բաժանված արևելահայերենի ծրագիրն իր մեջ ամփոփում է այբուբենի դասավանդումից մինչև հայոց գրականության, պատմության, մշակույթի ու երաժշտության նյութերի դասավանդում, որը հիմնված է Կալիֆորնիայի կողմից սահմանված լեզուների ուսուցման հիմնական չափանիշների վրա (Common Core State Standards): Ուսումնական տարվա տևողությունը 10 ամիս է․ մեկնարկում է օգոստոսին և ավարտվում` մայիսին: Դասարանների բաշխումը կատարվում է ըստ լեզվական իմացության:
Ամեն տարի օգոստոս ամսին թեմի ամբողջ ուսուցիչների համար վերապատրաստման դասնթացներ ենք կազմակերպում՝ դասախոսների հրավիրելով Հայաստանից և ԱՄՆ-ից: Դպրոցը գեղեցիկ ավանդույթ է ձևավորել. յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ի մոտակա շաբաթ օրը Առաջնորդարանի բակում կառուցված Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ շաբաթօրյա այլ վարժարանների և մեր ուսուցիչների մեկտեղումն ու ծաղիկների խոնարհումը: Աշակերտները նույնպես միանում են մեզ:
Այս տարի աշակերտների համար յուրատեսակ կավճանկարչություն կազմակերպեցինք. նրանց ազատ ընտրության հնարավորություն տալով՝ առաջարկեցինք եկեղեցու բակում հայկական թեմաներով տարբեր պատկերներ նկարազարդեն: Այս միջոցով փորձում ենք ապրիլի 24-ը երեխաների մոտ նաև որպես վերածննդի օր սերմանել:
–Աշակերտները սիրո՞վ են սերտում Մայրենին:
-Անկեղծ ասած, Լոս Անջելեսում գրեթե բոլոր հայ երեխաների մտածողության լեզուն անգլերենն է, բայց առավելագույնն ենք անում, որպեսզի հայոց լեզվի, Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հանդեպ սեր ու հետաքրքրություն ունենան:
Մեր դպրոցի աշխատակազմի արհեստավարժության շնորհիվ նրանց հաջողվում է հաղթահարել լեզվական դժվարությունները և հիմնովին կատարելագործել հայոց լեզվի գիտելիքները:
Մեր աշակերտները սովորելու վեց տարիների ընթացքում, թերևս, կարողանում են հասնել Հայաստանի հանրակրթական դպրոցների հինգերորդ դասարանի մակարդակին:
«Փոքրիկ հրեշտակներ»-ի ավարտական դասարանի սաները ստանում են վկայականներ, որոնք ճանաչվում են` որպես երկրորդ օտար լեզվի վկայագիր` պետական քոլեջների կողմից: Բացի այդ, համագործակցում ենք ՀՀ գիտության և կրթության, ինչպես նաև՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունների հետ:
-Դպրոցում կա՞ն աշակերտներ, ովքեր իրենց ապագան հոգևոր առաքելության մեջ են պատկերացնում, և կրթօջախն այդ ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում:
-Երիտասարդների համար հատուկ ծրագիր կա: Նրանք Ամերիկայում Աստվածաբանական պարտադիր կրթություն ստանալուց հետո Թեմի առաջնորդի օրհնությամբ գալիս են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ դասընթացների մասնակցելու Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում, որից հետո հոգևորական դառնալ ցանկացողները Վեհափառ Հայրապետի օրհնությամբ ձեռնադրվում են՝ ծառայության անցնելով մեր թեմում:
– Ի՞նչ չափորոշիչներով է ընտրվում ուսուցչակազմը:
-Տասներեք ուսուցիչ ունենք: «Փոքրիկ հրեշտակներ»-ում բացառապես կարող են աշխատել այն մասնագետները, ովքեր հայաստանյան բուհերում բանասիրական համապատասխան կրթություն են ստացել: Ուշադրություն ենք դարձնում նաև ուսուցիչների անգլերենի իմացության և ամերիկյան դպրոցներում երեխաների հետ աշխատելու փորձառության վրա:
Լավագույն աշակերտները խրախուսվում են. ուսումնական վարձի զեղչեր են ստանում, որոշակի կրթաթոշակների արժանանում, համալսարաններ ընդունվելու միջնորդագրեր ստանում:
-Կարևոր է լսել Ձեր խոսքը՝ որպես հոգևորական, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ Սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման, ազգային ներուժի համախմբման կարևոր առաքելության մասին:
– Դեռևս 5-րդ դարում հայ պատմիչ Եղիշեն բնորոշել է, որ մեր հայրը Սուրբ Ավետարանն է, իսկ մայրը՝ Առաքելական Մայր Եկեղեցին: Դարերով վկայված իրողություն է, որ երբ պետականություն չենք ունեցել, եկեղեցին է միշտ ստանձնել պետության գործառույթները: Այսօր էլ Եկեղեցին Սփյուռքում պատվով շարունակում է կատարել իր առաքելությունը՝ հոտին համախմբելով և առաջնորդելով դեպի Հայաստան:
Այս հարցում մեծ է հատկապես hոգևորականի դերը. մեզանից համայնքը մեծ ակնկալիք ունի: Մեր թեմը բեղուն գործունեություն է ծավալում բոլոր ուղղություններով՝ սկսած երիտասադների՝ Եկեղեցու շուրջ համախմբմամբ, Հայաստան ճանաչողական այցելության ծրագրերի կազմակերպմամբ, հայկական դպրոցների, մշակութային, գրական ձեռնարկների իրականացմամբ, աստվածաբանական հոգևոր գիտելիքների փոխանցմամբ:
Աշակերտները դպրոցն ավարտելուց հետո անդամագրվում են թեմի երիտասարդական ծրագրերում և Հայաստան գալիս՝ կամավորական ծրագրի շրջանակներում մասնակցելով շինարարական, վերանորոգման, եկեղեցիների մաքրման և այլ աշխատանքների իրականացմանը:
-Սփյուռքում հոգևորականն ի՞նչ խնդիրների է բախվում:
-Առաջինը համասփյուռ հայ երիտասարդների հայապահպանության, հոգևոր անվտանգության, քրիստոնեկան արժեքներին ծանոթացնելու խնդիրն է:
Շատ կարևոր է նաև նրանց խառնամուսնության վտանգից զերծ պահելը, քանի որ խառնամուսնությունների թիվը գնալով ավելանում է:
Այս առումով պարբերաբար այցելում ենք ընտանիքներ, ամուսնացող երիտասարդներին ծանոթացնում եկեղեցու սրբազան արարողություններին և այլն:
Վերջին տարիներին համայնքը հոգևոր մեծ զարթոնք ապրեց 2010 թվականին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասնակցությամբ Սրբոց Ղևոնդյանց Մայր Տաճարի կառուցման և օծման առիթով:
Եկեղեցում է գտնվում նաև Սփյուռքում քիչ գործող հայկական թանգարաններից «Զորյան» թանգարանը, որը եկեղեցական հնագույն նմուշների, անտիկ, ձեռագործ աշխատանքների և խաչերի ցուցադրության վայր է: Եկեղեցու և Առաջնորդարանի բակում են տեղադրված հայկական խաչքարեր, հնագույն եկեղեցիների քանդակներ, մի խոսքով՝ յուրօրինակ թանգարան է բաց երկնքի տակ:
-Հարց, որն ավանդաբար հղում եմ հոգևորական զրուցակիցներիս. հեռվում գտնվելով՝ կարոտի ի՞նչ զգացումներով եք համակվում դեպի Միածնաէջ Մայրավանքը:
-Իհարկե, կարոտի զգացումը միշտ ուղեկցում է ինձ. չէ՞ որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն իմ տունն է, որտեղ անցկացրել եմ պատանեկությունս և հոգևոր կրթություն ստացել:
Որպես Հայոց Բեթղեհեմ՝ հավատացած եմ, որ Մայր Տաճարը հավերժական փարոսի պես իր լույսը սփռում է ամբողջ աշխարհում՝ ջերմացնելով համայն հայության սրտերը:

«Миссия церкви в Диаспоре – сплотить паству и вести к Армении»: дьякон Ованес Гумруян
�?нтервью для «Армяне сегодня» с директором субботней армянской гимназии «Маленькие ангелочки» кафедрального храма Србоц Гевондянц Западной армянской епархии США дьяконом Ованесом Гумруяном было посвящено деятельности очага образования, созданию в Диаспоре национально-церковной жизни и сохранению армянства.
– Дьякон Ованес, где получили духовное образование и когда приступили к служению в Западной епархии Северной Америки?
– Родился в Армении, в городе Ванадзор (Кировакан), в семье интеллигентов. Учился в духовной семинарии Геворгян Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Затем – в Ванадзорском государственном педагогическом университете получил квалификацию филолога. Работал в Немецком центре Ванадзора, благотворительном фонде, позднее преподавал также в Армянском католическом предстоятельстве Еревана и Ванадзорском государственном политехническом колледже имени Саркиса Тевосяна. Затем перебрался в США.
С 2010 года руковожу субботней школой «Маленькие ангелочки» предстоятельства, преподаю армянский язык и историю в гимназии «Манукян-Демирчян» ВАБС. Будучи дьяконом Святой Армянской Апостольской церкви служу в Западной епархии, в частности, в церкви Св. Ованну Карапет Голливуда.
– Сейчас обстоятельно представьте, пожалуйста, субботнюю армянскую гимназию «Маленькие ангелочки».
– Школа основана в 2000 года по искреннему побуждению семьи Бликян. С благословения предстоятеля армянской Западной епархии США архиепископа Овнана Тертеряна в 2010 году она переехала в кафедральный храм Св. Гевондянц.
Ныне в школе обучаются 250 учащихся в возрасте 6-14 лет, обучение шестилетнее, классы распределены по степени владения языком, язык преподавания – западноармянский. Занятия проводятся по учебникам общеобразовательных школ Республики Армения.
По этому вопросу сотрудничаем с Министерством Диаспоры РА, в связи с чем выражаем особую благодарность министру Грануш Акопян за оказанное нам содействие. Кстати, в рамках объявленного Министерством Диаспоры РА, Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России конкурсе «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2015 года наш очаг образования был признан лучшей субботней гимназией Диаспоры, удостоившись главного приза и Диплома 1 степени.
В школе постоянно проводятся торжества, культурные, национальные мероприятия и встречи, функционирует школьный хор.
Разделенная на шесть классов программа восточноармянского языка содержит в себе преподавание материалов от букваря до армянской литературы, истории, культуры, музыки, основанное на основных критериях изучения языков, установленных Калифорнией (Common Core State Standards). Продолжительность учебного года 10 месяцев, он стартует в августе и завершается в мае.
Ежегодно в августе для всех преподавателей епархии организуются курсы переподготовки с приглашением преподавателей из Армении и США. В школе есть прекрасная традиция: ежегодно в ближайший к 24 апреля субботний день у установленного во дворе предстоятельства хачкара, посвященного памяти святых мучеников Геноцида армян собираются педагоги других субботник гимназий и возлагают цветы. Ученики также присоединяются к нам.
В этом году организовали для учащихся своеобразный праздник рисования мелом: предоставляя им возможность свободного выбора, предложили во дворе церкви рисовать мелом на различные армянские темы. Таким образом пытаемся привить детям осознание 24 апреля как дня возрождения.
– Ученики охотно учат родной язык?
– Честно говоря, языком мышления почти всех армянских детей в Лос Анджелесе является английский, но делаем все возможное, чтобы привить им любовь и интерес к армянскому языку, Армении и армянскому народу.
Благодаря профессионализму коллектива нашей школы удается преодолевать языковые трудности и основательно усовершенствовать знание армянского языка. Нашим учащимся на протяжении шести лет обучения, пожалуй, удается достичь уровня 5-го класса общеобразовательных школ Армении.
Воспитанники выпускного класса «Маленьких ангелочков» получают свидетельства, которые признаются государственными колледжами как сертификаты второго иностранного языка. Кроме того, сотрудничаем с министерствами образования и науки и Диаспоры РА.
– Среди учащихся школы есть такие, кто представляет свое будущее в духовной миссии и какие шаги предпринимает очаг образования в этом плане?
– Для молодежи есть специальная программа. Получая в Америке обязательное богословское образование, с благословения престоятеля общины они приезжают в Первопрестольный Святой Эчмиадзин для участия в курсах в семинарии Геворгян, после чего желающие вступить в духовенство с благословения Верховного Патриарха рукополагаются, приступая к служению в нашей епархии.
– По каким критериям подбирается преподавательский состав?
– У нас 13 учителей. В «Маленьких ангелочках» могут работать исключительно те специалисты, которые получили соответствующее филологическое образование в вузах Армении. Обращаем внимание также на владение учителями английским языком и опыт работы с детьми в американских школах.
Лучшие учащиеся поощряются – получают скидки в плане за обучение, определенную стипендию, ходатайства для поступления в университеты.
– Важно услышать Ваше слово, как священнослужителя, о важной миссии Святой Армянской Апостольской церкви в деле сохранения армянской идентичности в Диаспоре, сплочении национального потенциала.
– Еще в V веке армянский историк Егише охарактеризовал, что наш Отец – Святое Евангелие, а мать – Апостольская Церковь. Доказанная веками реальность – когда у нас не было государственности, функции государства всегда брала на себя церковь. �? сегодня Церковь в Диаспоре с честью продолжает выполнять свою миссию, сплачивая паству и направляя ее к Армении.
В этом вопросе особенно велика роль священнослужителя: община много ожидает от нас. Наша епархия ведет плодотворную деятельность по всем направлениям – начиная с объединения молодежи вокруг церкви, организации ознакомительных посещений Армении, организации армянских школ, культурных, литературных мероприятий, передачи богословских знаний.
По окончании школы учащиеся вовлекаются в молодежные программы епархии и приезжают в Армению в рамках волонтерских программ, участвуя в строительных, ремонтных работах, очистке церквей и т. д.
– С какими проблемами сталкивается духовнослужитель в Диаспоре?
– Первейшая задача – сохранение армянственности молодежи, рассеянной по всему миру, духовная безопасность, знакомство с христианскими ценностями. Очень важно предохранить их от смешанных браков, поскольку число их со временем растет. В этой связи периодически посещаем семьи, знакомим брачующихся молодых людей со священными обрядами церкви и т. д.
В последние годы община пережила большое духовное пробуждение в связи со строительством и освящением в 2010 году церкви Србоц Гевондянц, в котором принял участие Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II.
В церкви находится также один из немногих в Диаспоре армянских музеев «Зорян», где демонстрируются древнейшие церковные предметы, античные рукодельные работы и кресты. Во дворе церкви и предстоятельства установлены армянские хачкары, фрагменты древнейших церквей, одним словом – своеобразный музей под открытым небом.
– Вопрос, который традиционно задаю собеседникам из числа духовнослужителей: находясь вдали, какие испытываете чувства в отношении Первопрестольного Святого Эчмиадзина?
– Конечно, чувство ностальгии всегда сопутствует мне: ведь Первопрестольный Святой Эчмиадзин мой дом, где я провел юность и получил духовное образование.
Уверен, что Кафедральный собор, являющийся армянским Вифлеемом, подобно вечному маяку простирает свой свет по всему миру, согревая сердца всего армянства.