Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ֆրանսահայ գործարար Ռեմի Մակինաջյանը և ֆրանսիացի կինոռեժիսոր Ադել Ավարդին Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին, ֆրանսահայ գործարար, բարերար Ռեմի Մակինաջյանին և ֆրանսիացի նշանավոր կինոռեժիսոր Ադել Ավարդին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորեց նրանց ազգանպաստ գործունեությունը և համայնքի ու եկեղեցու դերակատարությունը Ֆրանսիայում տեղի ունեցող հայանպաստ զարգացումներում:
Նախարարն առանձնակի ոգևորությամբ ողջունեց ֆրանսահայ բարերար Ռեմի Մակինաջյանի՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հայ համայնքի մասին ֆիլմ նկարահանելու նախաձեռնությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ռեմի Մակինաջյանը կարևորեց Սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությունը և Հայաստանի զարգացմանը Սփյուռքի գործարարների ակտիվ մասնակցությունը: Նա ներկայացրեց նշանավոր կինոռեժիսոր Ադել Ավարդին, ով հայկական արմատներ ունի և հետաքրքրված է Հայաստանով ու հայ մշակույթով, ֆիլմի նկարահանումները սկսելուց առաջ նա եկել է տեսնելու և ընկալելու Հայաստան աշխարհը և խորապես տպավորված է, արդեն իրեն հայ է զգում:
Քննարկվեցին ֆրանսիայի հայկական համայնքային կառույցներին և Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին համայնքի մասնակցությանն առնչվող հարցեր:

Епископ Ваан Ованнисян, французский армянин, предприниматель Реми Макинаджян и французский кинорежиссер Адель Аварди посетили Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняли предстоятеля французской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Ваана Ованнисяна, французского армянина, предпринимателя, благотворителя Реми Макинаджяна и известную французскую кинорежиссера Адель Аварди.
Тепло приветствовав гостей, министр отметила важность их патриотической деятельности и роль общины и церкви в происходящих во Франции  проармянских развитиях.
С особым воодушевлением министр приветствовала инициативу французского армянина, благотворителя Реми Макинаджяна снять фильм об Армении и армянской общине Франции.
Выразив благодарность за теплый прием, Реми Макинаджян отметил важность сотрудничества с Министерством Диаспоры и активного участия предпринимателей Диаспоры в развитии Армении. Он представил видного кинорежиссера Адель Авард, имеющей армянские корни и интересующейся Арменией и армянской культурой. До начала съемок фильма она приехала, чтобы увидеть и воспринять Армению, глубоко впечатлена и уже чувствует себя армянкой.
Были обсуждены вопросы, связанные со структурами армянской общины Франции и участием общины в 6-м общеармянском форуме «Армения-Диаспора».