Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի մասնակիցները հանդիպեցին Բակո Սահակյանի հետ
Հոկտեմբերի 22-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ընդունել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով Լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովի մասնակիցներին: Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ողջունելով Սփյուռքից ժամանած հյուրերին՝ Բակո Սահակյանը նշել է, որ համաժողովում քննարկվող թեմաները շատ կարևոր են, հետաքրքիր ու հրատապ` տեղեկատվական ոլորտը որակելով մեր պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտ:
«Ներկա դրությամբ տեղեկատվական ոլորտում ավանդական գերխնդիրների հետ մեկտեղ առաջ են գալիս նորանոր առաջադրանքներ ու անելիքներ: Այս ամենը պահանջում է համապատասխան քաղաքականության իրականացում տեղեկատվական դաշտում, սերտ համագործակցություն Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի լրագրողների ու լրատվական հատվածների միջեւ»,- «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանին՝ համաժողովի մասնակիցներին ընդունելու համար և հավելել, որ Արցախում անցկացրած օրերը Սփյուռքից ժամանած լրագրողներին ուժ, նոր լիցքեր կհաղորդեն, և վերադառնալով իրենց երկրներ՝ կշարունակեն անել հնարավոր ամեն ինչ՝ հանուն Արցախի, Հայաստանի ու հայ ժողովրդի:
«Այսօր մենք պատերազմական իրավիճակում ենք ապրում: Պատերազմն ունի ռազմական, դիվանագիտական, տնտեսական և լրատվական բնույթ: Դուք այն զինվորներն եք, որոնք անդամագրվել են իրական ու վիրտուալ դաշտին և պայքարում են այդ տարածքում, պայքարում են մեր երկրի սահմաններից դուրս: Եթե այստեղ մեր հայրենապահ Արցախն է կանգնած, Դուք ձեր «սահմաններում» պայքարում եք, որ Արցախի խնդիրն իր արդարացի հանգուցալուծումը ստանա: Պայքարում եք մեր ժողվրդի անկախության և ինքնորոշման համար, փորձում Հայ դատը և հայկական իրականությունը ներկայացնել ձեր երկրների քաղաքական իշխանություններին և հասարակությանը:
Մենք քաջ գիտակցում ենք՝ եթե չլինի Արցախը, չի լինի Հայաստանը, չի լինի Հայաստանը, չի լինի հայ ժողովուրդը: Հետևաբար, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք բառերը յուրաքանչյուրիս սրտի, հոգու մեջ պետք է լինեն և են: Արցախը մեր հպարտությունն է, մեր խիղճն է, Սփյուռքը մեր պատիվն է, իսկ Հայաստանը՝ մեր հույսը»,-դիմելով համահայկական համաժողովի մասնակիցներին՝ նշել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Բակո Սահակյանը պատասխանել է լրագրողների կողմից բարձրացված տարբեր հարցերի` կապված տեղեկատվական ոլորտի, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ԼՂՀ ներքին և արտաքին քաղաքականության հետ:

Participants of 8th Pan-Armenian Forum of Journalists meet with Artsakh President Bako Sahakyan
On October 22, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received the participants of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, which is organized by the RA Ministry of Diaspora and is being held under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was also attending the meeting.
Greeting the guests from abroad, Bako Sahakyan stated that the topics of the forum are very important, interesting and pressing and viewed the field of information the field that is of strategic significance for the Armenian state.
“Currently, alongside the conventional issues in the field of information, there are new tasks and actions. All this requires the implementation of an appropriate policy in the field of information and close collaboration between the journalists and media sectors of Armenia, Artsakh and the Armenian Diaspora,” the head of state highlighted, according to Hayern Aysor.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan expressed gratitude to President of Artsakh Bako Sahakyan for receiving the participants of the forum and added that the visit to Artsakh will convey force and more energy to the Diaspora Armenian journalists who will return to their countries of residence and continue to do everything they can for the benefit of Artsakh, Armenia and the Armenian people.
“Today, we are in a state of war. War has a military, diplomatic, economic and journalistic nature. You are the soldiers who have been “enlisted” to the real and virtual spheres and are fighting in that area and beyond these borders. Whereas the people of Artsakh are standing here to defend the country, you are fighting “within your boundaries” so that we see a fair resolution of the Artsakh issue. You are fighting for the independence and self-determination of our nation and trying to present the Armenian Cause and the Armenian reality to the public and political authorities of your respective countries.
We are very well aware of the fact that without Artsakh, there will be no Armenia or the Armenian people. Therefore, the words “Armenia, Artsakh, Diaspora” need to be and are in the hearts and souls of each and every one of us. Artsakh is our pride and our conscience. The Diaspora is our honor. Armenia is our hope,” Hranush Hakobyan stated as she addressed the participants of the pan-Armenian forum.
At the end of the meeting, President Bako Sahakyan answered various questions from the journalists that were related to the field of information, the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, as well as the domestic and foreign policy of the Nagorno-Karabakh Republic.