ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Վահագն Մելիքյանն այցելեց արիտունցիներին
Հուլիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանն այցելեց Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոց՝ ծանոթանալու «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հայոց լեզվի 5-օրյա դասերի ընթացքին:
Դասարանները ձևավորվում են լեզվական իմացության մակարդակին համապատասխան, որի հիմքում դրված են տարածաշրջանային և օտար լեզվի (որպես հիմնական լեզվի) իմացության առանձնահատկությունները:
«Արի տուն» ծրագրի չորրորդ փուլին մասնակցում է 153 երիտասարդ՝ աշխարհի 10 երկրից՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Վրաստանից, Ուզբեկստանից, Հորդանանից, Ուկրաինայից, Իրաքից, Նիդեռլանդներից, Իսպանիայից:
Նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը եւ Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն այցելեցին դասարաններ, ներկա գտնվեցին դասընթացներին, լսեցին արիտունցիներին ու ծանոթացան նրանց՝ մայրենիի գիտելիքներին:
Սուսաննա Աբազյանի դասարանից Դավիթ Ջանամյանը և Վլադիմիր Նադիրովը (Վրաստան) ասմունքեցին Սայաթ-Նովա, իսկ Գայանե Բաբլոյանի դասարանից Լևոն Թադևոսյանն (Ուզբեկստան) իր անկեղծ հիացմունքը հայտնեց Հայրենիքի, նրա տեսարժան վայրերի մասին, խոստացավ, որ պիտի գա ու հաստատվի Հայաստանում:
Արդեն չորս տարի է Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցը գրկաբաց հյուրընկալում է «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին, իրականացնում հայոց լեզվի ուսուցման արդյունավետ դասընթացներ, որտեղից արիտունցիները հեռանում են հարստացած հայոց լեզվի, Հայրենիքի, հայոց պատմության ու մշակույթի մասին գիտելիքներով:

Замминистра Диаспоры РА Ваагн Меликян посетил аритунцев | Hayern Aysor
Заместитель министра Диаспоры РА Ваагн Меликян 15 июля посетил школу №1 им. Степана Шаумяна, чтобы познакомиться с ходом 5-дневных занятий по армянскому языку участников программы «Ари тун».
Классы оформлены соответственно уровню знания языка, в основе заложены  особенности знания регионального и иностранного языков (как основного языка).
В четвертом этапе программы «Ари тун» участвуют 153 молодых человека из 10 стран мира – США, России, Сирии, Грузии, Узбекистана, �?ордании, Украины, �?рака, Нидерландов, �?спании.
Заместитель министра Ваагн Меликян и начальник управления общего образования Ереванской мэрии Гаяне Согомонян посетили классы, присутствовали на занятиях, послушали аритунцев и ознакомились с их знанием родного языка.
Давид Джанамян и Владимир Надиров (Грузия) из класса Сусанны Абазян декламировали Саят-Нова, а Левон Тадевосян (Узбекистан) из класса Гаяне Баблоян выразил искренне восхищение родиной, ее достопримечательностями, обещав, что приедет и обоснуется в Армении.
Уже четыре года школа №1 имени Степана Шаумяна с распростертыми объятиями принимает участников программы «Ари тун», осуществляет эффективные курсы обучения армянскому языку. Аритунцы покидают ее, обогащенные знаниями  по армянскому языку, о Родине, армянской истории и культуре.