Տեղի ունեցավ տեսաժողով Էստոնիայի և Լիտվայի  հայկական համայնքների հետ
Հունիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսաժողով Էստոնիայի և Լիտվայի հայկական համայնքների հետ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց երկու երկրների հայ համայնքային, կրթական և մշակութային կառույցների ներկայացուցիչներին, ովքեր Հայաստանից հեռու կարողանում են նախաձեռնել և իրականացնել հայապահպան  բազում ծրագրեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը կոչ արեց առավել ակտիվ մասնակցել նախարարության ծրագրերին և նշեց, որ բարձր տեխնոլոգիաների դարաշրջանում Հայրենիքի հետ կապը պահպանելու, Հայաստանում սեփական գիտելիքներն ու փորձը ներդնելու հնարավորություններն առավել արդյունավետ պետք է օգտագործել:
Անդրադառնալով Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորություններին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ հայ ժողովրդի աշխարհասփյուռ լինելու հանգամանքը պետք է ծառայեցնել՝ ի շահ երկրի զարգացման:
«2017թ. սեպտեմբերին կկայանա Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը, որին հուսով ենք, որ ակտիվ կմասնակցեն նաև Լիտվայի և Էստոնիայի հայկական համայնքների ներկայացուցիչները: Իսկ 2018-ը համայն հայության համար հոբելյանական է, քանի որ պիտի նշենք Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյա և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանները: Մենք գրկաբաց կսպասենք ձեզ այստեղ», – նշեց նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը և «Իմ Հայաստան» փառատոնի ղեկավար Էդվարդ Եսայանցը ներկայացրին նախարարության ծրագրերը, որից հետո քննարկվեցին ծրագրերին՝ համայնքների մասնակցությունն ակտիվացնելու հետ կապված հարցեր:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին և նախարարության աշխատակազմին Լիտվայի հայ համայնքի հետ կապերն առավել սերտացնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համար՝ Լիտվայի հայերի միության նախագահ Արա Թունյանն անդրադարձավ համայնքի հայկական դպրոցների ուսուցիչների՝ Հայաստանում վերապատրաստվելու, «Սփյուռք» ամառային դպրոցին մասնակցելու հնարավորություններին: «Այսուհետ առավել ակտիվ կմասնակցենք նախարարության ծրագրերին: «Իմ Հայաստան» փառատոնը հիանալի հնարավորություն է մեր շնորհաշատ երիտասարդների՝ Հայաստանում ինքնադրսևորվելու համար: 2018-ին կմասնակցենք նաև «Իմ Հայաստան» փառատոնին», – հավելեց Արա Թունյանը:
Տալլինի հայ ազգային միության կառավարման անդամ Արթուր Այանյանը նույնպես կարևորեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության բոլոր ծրագրերին Էստոնիայի հայ համայնքի երիտասարդների մասնակցությունը՝ ընդգծելով, որ մինչև վերջերս Էստոնիայից հաջողությամբ մասնակցել են հատկապես նախարարության կազմակերպած համահայկական փառատոններին:
Նախարարության հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց դիտարկումները ներկայացրին Հայ-էստոնական մշակութային միության անդամ Արմեն Անդրանիկյանը, Տալլին-Տարտու «Մաշտոց» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն, «Դվին» և «Երազանք» երաժշտական խմբերի ղեկավար Ջաննա Շահբազյանը,  Տարտուի «Մաշտոց» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչ, «Տայք» ազգագրական պարերի խմբի անդամ Արմեն Շահբազյանը, Լիտվայի հայերի միության փոխնախագահ Վահագն Գրիգորյանը, Կաունասի համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Բոյաջյանը:

Состоялась видеоконференция с армянскими общинами Эстонии и Литвы
В Министерстве Диаспоры РА 29 июня состоялась видеоконференция с армянскими общинами Эстонии и Литвы.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она выразила благодарность представителям армянских общинных, образовательных и культурных  структур двух стран, которым вдали от Армении удается инициировать и осуществлять разнообразные программы по сохранению армянства.
Министр Диаспоры РА призвала активнее участвовать в программах Министерства, отметив, что в эпоху высоких технологий возможности поддерживать связь с Родиной, внедрять в Армении собственные знания и опыт нужно использовать более эффективно.
Коснувшись возможности вкладывания инвестиций в Армении, министр Грануш Акопян подчеркнула, что обстоятельство рассеянности армянского народа по всему миру нужно поставить на службу интересам развития страны.
«В сентябре 2017 года состоится 6-й общеармянский форум «Армения-Диаспора», в котором, надеемся, примут  активное участие и представители армянских общин Литвы и Эстонии. А 2018-й год – юбилейный для всего армянства, поскольку будет отмечаться 100-летие Первой Армянской Республики и 2800-летие основания Еревана. Мы с распростертыми объятиями будем ждать вас здесь», – отметила министр.
Заместитель министра Диаспоры РА Ваагн Меликян, начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян и руководитель фестиваля «Моя Армения» Эдвард Есаянц представили программы Министерства, после чего были обсуждены вопросы активизации участия в программах общин.
Выразив благодарность министру Диаспоры РА и аппарату Министерства за работу по активизации связей с армянской общиной Литвы, председатель Союза армян Литвы Ара Тунян коснулся возможностей переподготовки в Армении учителей армянских школ общины, участия в «Летней школе «Спюрк». «Отныне мы будем активнее участвовать в программах Министерства. Фестиваль «Моя Армения» – прекрасная возможность самовыражения нашей одаренной молодежи в Армении. В 2018 году мы примем участие и в фестивале «Моя Армения», – добавил Ара Тунян.
Член правления Армянского национального союза Таллинна Артур Аянян также отметил важность участия молодежи армянской общины Эстонии во всех программах Министерства Диаспоры РА, подчеркнув, что до недавнего времени посланцы Эстонии успешно участвовали в организованных Министерством общеармянских фестивалях.
Свои наблюдения по поводу сотрудничества с Министерством высказали член Армяно-эстонского культурного союза Армен Андраникян, директор армянской воскресной школы «Маштоц» Таллина-Тарту, руководитель музыкальных  групп «Двин» и «Еразанк» Джанна Шахбазян, преподаватель армянской воскресной школы «Маштоц» Тарту, член  ансамбля этнографических танцев «Тайк» Армен Шахбазян, вице-председатель Союза армян Литвы Ваагн Григорян, председатель общины Каунаса Александр Бояджян.