ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթի ղեկավարած պատվիրակությունը, որի կազմում էին իրավաբանական բաժնի ղեկավար Իննա Բորիսովիչը և արտաքին կապերի համակարգող Անահիտ Հայրապետյանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով հյուրերին՝ կարևորեց սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ կազմակերպության իրականացրած աջակցության ծրագրերը, ինչպես նաև նախարարաության հետ սերտ համագործակցությունը:
Քննարկվեց «Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետևանքով տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված անձանց ազգային ինտեգրման ռազմավարության» նախագիծը:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչը հանգամանորեն ներկայացրեց ռազմավարության վերաբերյալ իր կարծիքը, հարցադրումները, առաջարկությունները:
Նա կարևորեց միջազգային ասպարեզներում սիրիահայերի խնդիրների պատշաճ ներկայացումը՝ հանրության ուշադրությունը դեպի Հայաստան ուղղելու համար:

Представитель офиса в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 15 июня приняла делегацию во главе с представителем офиса в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристофом Биервиртом, в составе которой были руководитель юридического отдела �?нна Борисович и координатор внешних связей Анаит Айрапетян.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян отметила важность программ поддержки, реализованных организацией по решению проблем сирийских армян, а также тесного сотрудничества с Министерством.
Был обсужден проект «Стратегии национальной интеграции лиц, мигрировавших вследствие войны на Ближнем Востоке и переехавших в Армению».
Представитель офиса в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев подробно изложил свое мнение по поводу стратегии, постановку вопросов и предложения. Он отметил важность представления на должном уровне проблемы сирийских армян на международной арене, дабы привлечь внимание общества к Армении.