«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Քասախի թիվ 1 դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտներն իրենց նկարչության ուսուցչուհի՝ Տաթև Մարտիրոսյանի հետ միասին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակներում ներկայացրին միջոցառում՝ նվիրված մեծ արվեստագետ, ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200–ամյակին:
Աշակերտները ներկայացրեցին հայազգի նկարչի կենսագրությունը, գլուխգործոցների ստեղծման պատմությունը,նրա մատուցած
ծառայությունները հայ ժողովրդին և հայկական մշակույթին: Այդ տեղեկատվությունը էլ ավելի պատկերավոր դարձրեց կոմիտասյան մեղմ հնչյունների ներքո ցուցադրված սալիկահանդեսը: Միջոցառումն ավարտվեց «Այվազովսկու կանանց դերը նրա կյանքում» թեմայով, ցուցադրվեցին նրանց նվիրված կտավները և Այվազովսկու վերջին կտավը՝«Թուրքական նավի պայթյունը»: Այս միջոցառումը, հիրավի, յուրօրինակ մի դաս էր, որի շրջանակներում բոլոր ներկաները մեկ անգամ ևս առիթ ունեցան ուսանելու մեր մեծերի ստեղծած հոգևոր արժեքների խորհուրդը խորին, դրանց հնչեղության կարևորությունը համաշխարհային արվեստի պատմության գանձարանում: Այվազովսկին ծովի տեսարաններով, մակընթացություններով ու տեղատվություններով կարողացել է արտահայտել մարդկային հոգու և առավելապես՝ հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրի բոլոր վայրիվերումներն ու տրամադրությունը, Ծովից ծով վաղնջական Հայաստանի հանդեպ ունեցած կարոտը:

Мероприятие, посвященное 200-летию мариниста Ованеса Айвазовского
Как передает «Армяне сегодня», учащиеся 7-го класса школы №1 Касаха вместе со своей учительницей рисования Татев Мартиросян в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие» организовали мероприятие, посвященное 200-летию великого мариниста Ованеса Айвазовского.
Ученики представили биографию великого художника-армянина, историю создания его шедевров, его заслуги перед армянским народом и армянской культурой. Еще более образной сделала эту информацию демонстрация слайдов под аккомпанемент мелодий Комитаса. Мероприятие завершилось темой «Роль женщин в жизни Айвазовского», были показаны посвященные им полотна, а также последнее полотно художника «Взрыв турецкого судна».
Это мероприятие было своеобразным уроком, в рамках которого все присутствующие получили возможность еще раз прикоснуться к таинству ценностей, созданных нашими великими, важности их звучания в истории мирового искусства.
Картинами моря, приливов и отливов Айвазовскому удалось выразить все взлеты и падения, настроения человеческой души и особенно истории армянского народа, тоску по Армении «от моря до моря».