«Այսօր մեր հասարակությունը վստահում է հայ արտադրողին». Մարիանա Քաբաբյան
Երևանի «Տաշիր» առևտրի կենտրոն այցելողները չեն կարողանում անտարբեր անցնել 4-րդ հարկի սրահների մոտով, ուր ցուցադրվում և վաճառվում են արվեստի գործեր՝ նկարներ, կիրառական զարդարվեստի տեսականի, ազգային ոճով կարված տարազներ, ինչպես նաև՝ մերօրյա հագուստեղեն, շալեր, հյուսկեն աշխատանքներ, փայտագործական ժողովրդական արվեստի նմուշներ, բժշկական կոսմետիկ միջոցներ, մոմեր, օճառների տեսականի, կոշկեղեն, հուշանվերներ…Տեղական արտադրողների բարձրորակ աշխատանքներն, ի ուրախություն մեզ, այսօր իրենց ուրույն տեղն են գրավում ոչ միայն ներքին, այլև՝ արտաքին շուկայում: Այս և նման այլ հարցերի շուրջ «Հայերն այսօր»-ի համար ծավալվեց մեր զրույցը «Armenian brands»- «Հայկական ապրանքանիշեր» նախագծի ղեկավար Մարիանա Քաբաբյանի հետ:
-Մարիանա՛, ասացեք, խնդրեմ, թե ում մտահղացումն է այս նախագիծը:
-Գաղափարը «Տաշիր Ինվեստ Գրուպ»-ինն է, իսկ ես այդ կազմակերպության աշխատակիցն եմ, ինձ ուղղակի կցել են այս նախագծին, որպեսզի զբաղվեմ կազմակերպչական աշխատանքներով: Թեև մասնագիտությամբ բանասեր եմ, ռուսաց լեզվի և գրականության մասնագետ, սակայն հաճելիորեն աշխատակցում եմ այս հայտնի կազմակերպությանը:
-Դժվա՞ր էր լծվել այս պատասխանատու և լայնամասշտաբ աշխատանքին:
-Ահռելի աշխատանք է արվել. հարկավոր էր մեկտեղել բոլոր հայ արտադրողներին ու ներկայացնել մեկ հարկի տակ. ցավոք, այդ գաղափարը չկարողացանք իրականացնել, բոլորին չկարողացանք այստեղ ներկայացնել: Մեզ միացան այն արտադրողներն, ովքեր հավատացին մեզ, հավատացին գաղափարի իրականացմանը և ցանկացան համագործակցել մեզ հետ: Սա մշտական գործող խանութ-սրահ է, առևտրային հարթակ, ուր իրենց աշխատանքներն են ներկայացրել մոտ 60 հայ արտադրողներ: Ի սկզբանե փորձել ենք կապ հաստատել հագուստ ձևավորողների հետ, հագուստի սրահն ենք բացել, որից հետո շատ արտադրողներ իրե՛նք եկան և մեզ հետ համագործակցելու ցանկություն հայտնեցին: Փա՛ռք Աստծո, այսօր մեր հասարակությունը վստահում է հայ արտադրողին և գնումներ են կատարում այստեղից: Կանանց տոնի միամսյակի շրջանակներում իրականացրեցինք մեզ համար մի աննախադեպ նախագիծ՝ առաջին անգամ կազմակերպելով ցուցահանդես-վաճառք, որի ընթացքում ներկայացրեցինք երկու հայ նկարչուհիների՝ Աննա Հարությունյանի և Հասմիկ Ավետիսյանի կտավները: Աննա Հարությունյանի հետ որոշել ենք երկարատև համագործակցել և պարբերաբար ներկայացնել հայ տարբեր նկարիչների աշխատանքները, որպեսզի մարդիկ կարողանան այստեղից նաև արվեստի գործեր՝ նկարներ ձեռք բերել: Մեր սրահում արդեն ունենք նկարիչների համար մշտապես գործող հատվածներ, սակայն այս ցուցահանդես-վաճառքով էլ ներգրավում ենք նոր դեմքերի, նոր արվեստագետների: Սա արված էր միամսյակի շրջանակներում, որի բացումը տեղի ունեցավ նորաձևության ցուցահանդեսի հետ համատեղ, և մենք ազդարարեցինք այդ ցուցահանդեսի բացումը, որն ավարտվեց ապրիլի 7-ին: Հագուստի և կտավների հատվածը մնում է և մշտապես գործելու է:
-Մարիանա՛, հայկական տարազներով և ազգային ոճի արդուզարդով միայն օտարեկրացինե՞րն են հետաքրքրվում:
– Մեծ ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ ազգայինը հետաքրքրում է ոչ միայն դրսից եկածներին. տեղացիներն էլ սիրով գնում են դրանք և համարձակորեն կրում առօրյայում: Մեր դիզայներներն էլ հայկական ազգային տարրերն օգտագործում են իրենց ներկայացրած հավաքածուներում: «Տերյան» մշակութային կենտրոնը, որը ազգայինի պահպանման և վերածննդի ջատագովն է, այստեղ պարբերաբար կազմակերպում ու ներկայացնում է նորաձևության ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով հայկական տարազներ: Այս կենտրոնում գործում է նաև լուսանկարահանման լաբորատորիա–անկյուն, ուր մարդիկ կարող են գալ, հագնել ազգային տարազ ու լուսանկարվել: Մենք ծրագրել ենք համագործակցել նաև զբոսաշրջային կազմակերպությունների հետ. մեզնով հետաքրքրված են և՛ դրսից եկողները, և՛ հայաստանաբնակները, այսինքն՝ մեր կազմակերպությունն ընդլայնվում է, մեծանում է մեզնով հետաքրքրվողների աշխարհագրական տարածքը: Հուսանք, որ մրցակցային դաշտում հայ արտադրողները մոտ ապագայում կգրավեն առաջնային տեղեր և հայկական ապրանքանիշերը կլինեն ամենափնտրվողները:
Մարիանա Քաբաբյանի հետ իմ զրույցը շարունակում է սիրիահայ, ապագա լրագրող Լյուսի-Վանան, ում հետաքրքրում էին ցուցահանդես-վաճառքի առիթով եղած արձագանքները, «Տաշիր» առևտրի կենտրոնում թուրքական ապրանքի առկայության դեպքում հայ արտադրողի ապրանքանիշի հաջողության գրավականը, այդ երկու տարբեր երկրների ապրանքանիշերի մեկտեղումը մեկ հարկի տակ, իսկ Մարիանան պատմում է բազմաթիվ դրական արձագանքների մասին և հայկական ապրանքանիշի մրցունակության՝ տարեցտարի հզորացող ներուժի մասին:

«Сегодня наше общество доверяет армянскому производителю»: Марианна Кабабян
Посетители Ереванского торгового центра «Ташир» не могут равнодушно проходить мимо залов на 4 этаже, где демонстрируются и продаются произведения искусства – картины, ассортимент бижутерии, сшитые в национальном стиле наряды, а также современная одежда, шали, вязаные изделия, образцы народного столярного искусства, медицинские косметические средства, свечи, ассортимент мыла, обувь, сувениры… Высококачественные изделия местного производства, к нашей радости, сегодня занимают свое особое место не только на внутреннем, но и на внешнем рынке. Об этом и других подобных вопросах завязалась наша беседа для «Армяне сегодня» с руководителем проекта «Armenian brands» – «Армянская марка» Марианной Кабабян.
– Марианна, скажите пожалуйста, кому принадлежит идея этого проекта?
– �?дея принадлежит «Ташир �?нвест Групп», я же сотрудник этой организации, меня просто закрепили за этим проектом, чтобы занималась организационными делами. Хотя по специальности я филолог, специалист русского языка и литературы, однако с удовольствием сотрудничаю с этой известной организацией.
– Трудно заниматься этой ответственной и масштабной работой?
– Проделана колоссальная работа: нужно было объединить всех армянских производителей и представить под одной крышей. Увы, реализовать эту идею не удалось – не смогли представить здесь всех. К нам присоединились те производители, которые поверили нам, поверили в осуществимость идеи и захотели сотрудничать с нами. Это постоянно действующий магазин-салон, торговая площадка, где представили свои изделия около шестидесяти армянских производителей.
�?значально мы попытались наладить связи с оформителями одежды, открыли салон одежды, после чего многие производители сами пришли и изъявили желание сотрудничать с нами. Слава Богу, сегодня наше общество доверяеит армянскому производителю и делают покупки здесь. В рамках месячника женского праздника реализовали беспрецедентный для нас проект: впервые организовали выставку-продажу, на которой представили полотна двух армянских художниц – Анны Арутюнян и Асмик Аветисян. С Анной Аветисян решили сотрудничать долгосрочно и периодически выставлять работы различных армянских художников, чтобы люди могли приобретать здесь и произведения искусства – картины. В нашем салоне уже имеется постоянно действующий сектор для художников, однако выставками-продажами привлекаем также новые лица, новых деятелей искусства. Это было сделано в рамках месячника, открытие которого состоялось совместно с выставкой моды, и мы объявили открытие этой выставки, которая завершилась 7 апреля. А сектор одежды и полотен остается и будет функционировать постоянно.
– Марианна, армянскими нарядами и украшениями в национальном стиле интересуются только иностранцы?
– С большой радостью могу констатировать, что национальное интересует не только приезжих: местные также охотно покупают их и смело носят повседневно. Наши дизайнеры также используют армянские национальные элементы в своих коллекциях. Культурный центр «Терян», поборник сохранения и возрождения национального, периодически организует здесь демонстрации моды, представляя армянские наряды. В этом центре функционирует также уголок-лаборатория фотографии, где люди могут сфотографироваться в национальных нарядах. Планируем сотрудничать также с туристическими организациями: нами интересуются и приезжие, и жители Армении – организация расширяется, растет географическое пространство интересующихся нами. Надеемся, что на конкурентном поле армянские производители в недалеком будущем займут ведущие места и армянские бренды станут самыми востребованными.
Беседу мою с Марианной Кабабян продолжает сирийская армянка, будущий журналист Люса-Вана – ее интересуют отклики на выставку-продажу, залог успеха армянских брендов при наличии в торговом центре «Ташир» турецких товаров, совмещение брендов двух этих стран под одной крышей и усиливающийся год от года конкурентный потенциал армянских брендов.