ՀՀ սփյուռքի, մշակույթի և ԿԳ նախարարները քննարկեցին Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին վերաբերող կազմակերպչական հարցեր
Հուլիսի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ հանդիպում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի և ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի միջև:
Քննարկվեցին Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովին վերաբերող կազմակերպչական հարցեր:
Նախարարներն անդրադարձան համաժողովի «Հայապահպանության հիմնախնդիրները» ուղղության շրջանակներում կայանալիք «Մայրենի լեզուն և դպրոցը հայ ինքնության կռվան» և «Մշակույթի դերը հայապահպանության գործում» թեմատիկ նիստերի բովանդակային հարցերին:

RA Ministers of Diaspora, Culture and Education and Science discuss organizational issues related to 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference
On July 19, the meeting of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, RA Minister of Culture Armen Amiryan and RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan was held at the RA Ministry of Diaspora.
Organizational issues related to the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference were discussed during the meeting.
The Ministers touched upon the content-based issues related to the panel sessions entitled “The Native Language and the School: The Guarantee of Armenian Identity” and “The Role of Culture in Preservation of the Armenian Identity” and to be held under the title “Issues of Preservation of the Armenian Identity”.