«Ուզում եմ՝ երեխաներս հոգու պոռթկումով հայրենասեր լինեն». հայրենադարձ ընտանիք
Ղազախստանում բնակվող գործարար Վահան Ավետիսյանը յոթ երեխաներին և ազգությամբ ռուս կնոջը հայրենադարձելն իր կյանքում կայացրած կարևոր որոշումներից է համարում: Երկար տարիներ ապրելով օտար միջավայրում՝ միշտ մտահոգ է եղել երեխաների ինքնության պահպանման խնդրով և ուղիներ է որոնել նրանց Հայաստան տեղափոխել՝այդպիսով պայքարելով ուծացման վտանգի դեմ:
Վահան Ավետիսյանը «Հայերն այսօր»-ի խմբագրություն էր հյուրընկալվել ավագ դստեր՝ տասնհինգամյա Նաիրայի հետ, ով զրույցի ընթացքում հիացրեց հայրենասիրական անկեղծ կեցվածքով ու հավասարակշռված,խելացի մտքերով:
-Պարո՛ն Ավետիսյան, փոքր-ինչ ակունքներ գնանք: Ե՞րբ եք հաստատվել Ղազախստանում և ի՞նչը շարժառիթ դարձավ, որ Հայաստան բերող ճանապարհը բռնեք:
-1987 թվականին Երևանից գնալով Ղազախստան՝ տարբեր աշխատանքներ եմ կատարել. համայնքային կյանքում եմ ներգրավված եղել, ճանապարհաշինությամբ եմ զբաղվել: Իսկ հիմա Դոմինիկյան Հանրապետությունում կակաո աճեցնելով եմ զբաղվում:
Կինս` Եկատերինան, ազգությամբ ռուս է, բայց իրեն հոգով հայ է զգում: Յոթ երեխա ունենք՝ 5 աղջիկ, 2 տղա: Չնայած մայրական կողմից հրեական ծագմանը՝ ինձ լիարժեք հայ եմ համարում և երեխաներիս էլ ուզում եմ իբրև հայ մեծացնել:
Ցանկանալով երեխաներիս և կնոջս ծանոթացնել հայկական ավանդույթներին, տեսարժան վայրերին՝ նրանց 2016 թվականին Հայաստան բերեցի: Կարճ ժամանակով էինք եկել, որը ճակատագրական դարձավ մեզ համար. երեխաներս այնքա՜ն սիրեցին իրենց Հայրենիքը, որ վճռականորեն որոշեցին այստեղ մնալ: Նրանք, բացի մեծ աղջկանիցս, ցավոք, հայերեն չեն խոսում, ինչն ինձ համար մտահոգիչ է: Ամեն կերպ հետամուտ եմ լինելու, որ սովորեն Մայրենին: Այժմ ռուսական թեքումով դպրոց են գնում՝ մինչև հայերեն գրել-կարդալուն վարժ կտիրապետեն:
Մեծ աղջիկս` Նաիրան, սովորելու մեծ ունակությունների շնորհիվ՝ մեկ տարվա ընթացքում սկսեց հայերեն խոսել: Նաիրան նաև անգլերեն, ռուսերեն և ղազախերեն լեզուներին է տիրապետում և ուրախ եմ, որ դրանց շարքում հայոց լեզուն սերտեց: Նա հիմա Բժշկական ուսումնարանում է սովորում:
Տեղափոխվելուց հետո մտադրվել ենք ՀՀ քաղաքացի դառնալ, որի ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում: Ես ուզում եմ, որ երեխաներս հոգու պոռթկումով հայրենասեր լինեն:
11
-Նաիրա՛, մինչև հայրենադարձվելը Ղազախստանում կարողացե՞լ ես շուրջդ հայկական միջավայր ստեղծել:
-Հայաստանը միշտ իմ Հայրենիքն եմ համարել: Դպրոցում սովորելու տարիներին միջազգային հարաբերություններին նվիրված միջոցառումների ժամանակ հպարտորեն խոսել եմ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի մասին:
Այդ է պատճառը, որ հոգուս կանչին հետևելով՝ որոշեցի մնալ Հայաստանում. ուզում եմ ամբողջ կյանքս այստեղ ապրել:
Այս հարցում մեծ նշանակություն ունի հայրիկիս աջակցությունը: Նա մեզ դեռ փոքր հասակից պատմում էր հայերի՝ բարի, հյուրասեր ու տաղանդավոր մարդիկ լինելու մասին:
Գալուց հետո հույսերս, իրոք, արդարացան. Հայաստանն ինձ համար աշխարհի ամենալավ երկիրը դարձավ, ամեն ինչ հոգեհարազատ է: Առաջինը տպավորվեցի հայկական լեռնաշխարհի բնությամբ, ապա՝ սկսեցի Հայոց պատմությունը ուսումնասիրել, քանի որ կարևոր էր իմանալ հայ ժողովրդի անցյալը: Տարբեր գրքեր եմ կարդացել Հայոց ցեղասպանության մասին և խոր ցավ ապրել:
-Վարժ ու գեղեցիկ հայերենով ես խոսում: Մի՞թե սովորելու ընթացքն այդքան հեշտ է ստացվել:
-Հայաստանի հանդեպ իմ սիրուց էր, որ շատ հեշտությամբ կարողացա սովորել հայերենը: Սովորելու ամբողջ ընթացքում զգացողություններս անբացատրելի են եղել, հոգեհարազատ դարձած բառեր էլ ունեմ՝ Հայրենիք, հայ:
Հիմա արդեն օգնում եմ քույրերիս ու եղբայրներիս, որ դասերը պատրաստեն: Մայրիկս նույնպես ցանկանում է հիմնովին հայերեն սովորել. ազատ ժամանակ ունենալու դեպքում՝ ռուսերեն թարգմանությամբ հայկական պատմավեպեր է կարդում: Նա նաև հայկական խոհանոցին հրաշալի ծանոթ լինելով՝ թփով տոլմա, գաթա և այլ ուտեստներ է մեզ համար պատրաստում:
1512
Նաիրա´, արդեն ինտեգրվե՞լ ես հայաստանյան կյանքին: Ինչպե՞ս հաղթահարեցիր հոգեբանական այդ անցումը:
-Դժվարությունների չեմ հանդիպել, քանի որ դասարանում արտերկրից եկած այլ աշակերտներ էլ կային, իսկ ուսուցիչների ու դասընկերների կողմից մարդկային անկեղծ վերաբերմունքի արժանացա:
Ուսանողական կյանքն էլ լավ է անցնում, հասակակիցներիս հետ ջերմ հարաբերություններ ունեմ: Զրույցների ընթացքում նրանք հետաքրքրվում են, թե Ղազախստանում ինչ առօրյա եմ ունեցել և ինչպես եմ կարողացել Հայաստանից հեռու գտնվելով՝ պահպանել հայի իմ տեսակը:
Որոշել եմ երկու քույրերիս հետ այս տարի մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրին`վստահ լինելով, որ կկարողանամ նոր ընկերներ ձեռք բերել և նորովի բացահայտել Հայաստանը:
Ծրագրի մասին մանրամասն պատկերացում կազմելու համար նախապես համացանցի միջոցով ուսումնասիրել եմ բոլոր պայմանները: Մեծ անհամբերությամբ եմ սպասում Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերով շրջելուն:
-Նաիրա´, հանրօգուտ կարևոր նախաձեռնությամբ ես հանդես գալիս՝ իրականացնելով «Մաքուր Հայաստան՝ հայրենադարձների նախաձեռնությամբ» արշավը: Մանրամասնի՛ր, խնդրեմ, շարժման նշանակության մասին:
-Երբ Երևանի փողոցներով քայլելիս աղբակույտեր էի տեսնում, նեղսրտում էի: Այդ ժամանակ մտածում էի, որ մենք պարտավոր ենք մաքուր պահել այն հողը, որը քաջաբար պաշտպանում են մեր հերոս զինվորները: Ուստի որոշեցի իմ ներդրումն ունենալ այս ուղղությամբ՝ սկիզբ դնելով «Մաքուր Հայաստան՝ հայրենադարձների նախաձեռնությամբ» արշավին:
Առայժմ քույրերիս ու եղբայրներիս հետ եմ իրականացնում այս նախաձեռնությունը: Սկզբից ընտրում ենք այն վայրը, որը պետք է մաքրենք կեղտից, հետո միայն՝ սկսում մաքրման աշխատանքները: Հուսամ՝ ժամանակի ընթացքում շարժումը լայն տարածում կգտնի մարդկանց մոտ, մասնակիցների թիվը  կավելանա, որի արդյունքում կկարողանանք ավելի շատ տարածք մաքրել: Այդ նպատակով «ВКонта́кте» և «Facebook» սոցիալական ցանցերով արշավին նվիրված էջեր եմ բացել:
131416
-Երբևէ՞ մտածել ես, թե բժշկի մասնագիտությամբ ինչքանո՞վ կարող ես նպաստել Հայաստանի զարգացմանը:
-Առաջին հերթին ուզում եմ մարդկանց օգտակար լինել: Սակայն ընտրության հարցում հաշվի եմ առել այն կարևոր պայմանը, որ մասնագիտական բարձր որակներ ունենալուց հետո Հայոց բանակ, մասնավորապես՝ սահմանային գոտի աշխատելու կարող եմ գնալ՝ մեր զինվորների կողքին գտնվելու և նրանց անհրաժեշտության դեպքում բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:
-Նաիրա´, զրույցն ավարտենք քեզ պես լուսավոր ու լավատեսական նոտայով.ո՞րն է քո երազանքների Հայաստանը:
-Ես ուզում եմ իսկապես անկախ Հայաստան տեսնել, ուզում եմ, որ հայերը բարեկեցիկ ապրեն ու հույսը միայն իրենց ուժերի վրա դնեն: Հայաստանի նոր սերունդը պետք է նոր ու հզոր Հայրենիք կերտի և հպարտանա, որ հայ է:

«Хочу, чтобы дети мои были патриотами по зову души»: семья репатриантов
Живший в Казахстане предприниматель Ваан Аветисян одним из важнейших своих решений в жизни считает репатриацию с семью детьми и русской женой. Долгие годы прожив на чужбине, он всегда заботился о том, чтобы сохранить идентичность детей, найти пути их переезда в Армению, тем самым борясь с угрозой ассимиляции.
В редакцию «Армяне сегодня» Ваан Аветисян пришел со старшей дочерью, 15-летней Нарой, которая по ходу беседы восхитила своей патриотичностью и умными мыслями.
– Господин Аветисян, немного углубимся к истокам. Когда Вы обосновались в Казахстане и что стало поводом вернуться в Армению?
– В 1987 году, приехав из Еревана в Казахстан, выполнял разную работу, был вовлечен в общинную жизнь, занимался дорожным строительством. Ныне же занимаюсь выращиванием какао в Доминиканской Республике.
Супруга, Екатерина, русская по национальности, но душой чувствует себя армянкой. У нас семеро детей – пять дочерей и два сына. Несмотря на еврейское происхождение по линии матери, я себя чувствую полноценным армянином и детей хочу вырастить армянами.
Желая познакомить супругу и детей с армянскими традициями, достопримечательностями в 2016 году привез их в Армению. Приехали на короткое время, но этот приезд стал для нас судьбоносным: дети настолько полюбили свою Родину, что решили остаться здесь. К сожалению, кроме старшей дочери, они не владеют армянским, что меня очень заботит. Стараюсь как могу, чтобы выучили родной язык. Они посещают школу с русским уклоном, пока не научатся бегло читать и писать по-армянски.
Старшая дочка, Наира, благодаря способностям в течение года научилась говорить по-армянски. Она также владеет английским, русским и казахским языками, и рад, что к этому перечню присоединился и армянский язык. Она сейчас учится в медицинском училище.
После переезда намерены получить гражданство РА – работаем в этом направлении. Хочу, чтобы дети мои были патриотами по зову души.
– Наира, до переезда в Армению ты смогла в Казахстане создать вокруг себя армянскую среду?
– Армению я всегда считала своей родиной. В годы учебы в школе, во время мероприятий, посвященных международным отношениям, с гордостью говорила об Армении и армянском народе. В этом причина того, что, следуя зову души, решила остаться в Армении, всю жизнь хочу прожить здесь. В этом вопросе большое значение имеет поддержка папы. Он еще с малых лет рассказывал нам о добрых, гостеприимных и талантливых армянах.
После переезда наши надежды оправдались: Армения стала для меня самой лучшей страной на свете, все здесь близко и дорого мне. Огромное впечатление произвела на меня красота армянских гор. Начала изучать армянскую историю, поскольку важно знать прошлое своего народа. Читала разные книги о Геноциде армян и пережила глубокую боль.
– Ты свободно и чисто говоришь на армянском. Неужели процесс обучения получился настолько легко?
– Огромная любовь к Армении помогла легко и быстро выучить армянский. На всем протяжении учебы испытывала необъяснимое чувство. У меня есть и родные по душе слова – Родина, армянин.
Сейчас уже помогаю сестрам и братьям готовить уроки. Мама тоже хочет основательно выучить армянский: в свободное время читает армянские исторические романы в русском переводе. Будучи прекрасно знакома с армянской кухней, она готовит для нас толму, гату и другие блюда.
– Наира, ты уже интегрировалась в армянскую жизнь? Как преодолела этот психологический переход?
– Трудностей не возникало, поскольку в классе были и другие ученики, приехавшие из-за рубежа, а педагоги и одноклассники проявили искреннее человечное отношение.
Студенческая жизнь тоже проходит хорошо, со сверстниками у меня теплые, искренние отношения. В беседах они интересуются, как проходили будни в Казахстане, как мне удалось, находясь вдали от Армении, сохранить облик армянки.
Решила вместе с двумя сестричками участвовать в этом году в программе познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, будучи уверена, что смогу приобрести новых друзей и по-новому раскрыть для себя Армению.
Чтобы составить подробное представление о программе, заранее в �?нтернете изучила все условия. С большим нетерпением жду экскурсий по достопримечательным, историко-культурным местам Армении.
– Наира, ты выступаешь с важной общественно полезной инициативой – поход под девизом «Чистая Армения – по инициативе репатриантов». Расскажи, пожалуйста, о значении движения.
– Когда, прогуливаясь по улицам Еревана, замечала кучки мусора – начинала нервничать. Думала, что мы обязаны сохранять в чистоте землю, которую отважно защищают наши героические воины. Вот и решила внести свой вклад – инициировала поход «Чистая Армения – по инициативе репатриантов».
Пока что осуществляем эту инициативу с сестрами и братьями. Сначала определяем место, которое должны почистить, потом приступаем к работе. Надеюсь, со временем движение найдет широком распространение среди людей, число участников увеличится, и в результате сможем почистить большую территорию. С этой целью в социальных сетях «ВКонта́кте» և «Facebook» открыла страницы, посвященные движению.
– Когда либо задумывалась, в какой мере сможешь способствовать развитию Армении, овладев специальностью врача?
– Прежде всего, хочу быть полезна людям. Однако при выборе учитывала то важное условие, что овладев высокой профессиональной квалификацией, смогу поступить на работу в Армянскую армию, в частности, в приграничную зону, чтобы быть рядом с нашими воинами, в случае необходимости, оказывать им медицинскую помощь.
– Наира, завершим беседу на такой же, как ты, светлой и оптимистичной ноте. Какова Армения твоей мечты?
– Я хочу видеть Армению подлинно независимой, хочу, чтобы армяне жили благополучно и надежды возлагали только на свои силы. Новое поколение Армении должно создавать новую и могучую Родину и гордиться тем, что мы армяне.