«Միայն սեփական հողի վրա ենք մեզ լիարժեք հայ զգում».Սալբի Բոշկեզենյան
Սալբի Բոշկեզենյանը Հալեպից առաջին անգամ Հայաստան է եկել բարձրագույն կրթություն ստանալու նպատակով: 1984-1989թթ. սովորել է ԵՊՀ  «Պատմություն» ֆակուլտետում, ապա ամուսնացել է և տեղափոխվել  Հոլանդիա:
«Երեք երեխա ունեմ: Երբ առաջնեկս չորս տարեկանում դպրոց գնաց, մեկ օր նեղսրտված տուն եկավ և բողոքեց, թե ինչու է բոլորի մազերը դեղին, իսկ իր մազերը՝ սև: Այդ ժամանակ հասկացա, որ երեխան ինքնության փնտրտուքի մեջ էր, որն ամբողջ կյանքի ընթացքում ուղեկցելու էր նրան. ինքնության տագնապը օտար հողի վրա միշտ զգում ենք»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց հայրենադարձ Սալբի Բոշկեզենյանը, ով մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր օրերի հայրենադարձները՝ տուն դարձածները» հավաք-հանդիպմանը:
Սալբի Բոշկեզենյանը նշում է, որ Սփյուռքում ապրող մարդը երեք ճանապարհ ունի: Առաջին՝ օտար միջավայրում այլընտրանք չունենալով՝ ընտելանում է այնտեղի կյանքին և խառնամուսնության գնում, երկրորդ՝ ապրելով օտարության մեջ՝ հոգեբանական տագնապի է ենթարկվում և առողջական խնդիրներ ունենում, իսկ երրորդ ճանապարհը՝ հայրենադարձությունն է:
«Եթե ուզում ես զավակդ այդ տագնապը չունենա, պետք է նրա հետ Հայրենիք վերադառնաս. միայն մեր երկրում, սեփական հողի վրա ենք մեզ լիարժեք հայ զգում: Հայաստան եկա, որովհետև Սփյուռքը ժամանակավոր երևույթ է, իսկ ես ուզում եմ՝ թոռներս հայ ծնվեն և մեծանան: Այդ պատճառով էլ 2014 թվականին հայրենադարձվեցինք: Բնավ չէի մտածում, որ դրախտային մի երկիր էի գալիս. Հայաստանն ընդունում եմ իր դրական և բացասական կողմերով հանդերձ:
Քանի որ փոքր աղջիկս տեղափոխվելուց հետո մի փոքր դժվարություններ ունեցավ, հիմա զբաղված եմ նրան ուծացման վտանգից կանխելու և հայաստանյան կյանքին ինտեգրելու խնդրով»,-նշեց Սալբի Բոշկեզենյանը՝ հավելելով, որ շատ է ցանկանում Հոլանդիայում ձեռք բերած մանկավարժական փորձն ու գիտելիքները Հայաստանի  կրթական ոլորտում ներդնել:

«Только на родной земле мы чувствуем себя полноценными армянами»: Салби Бошкезенян
Впервые Салби Бошкезенян приехала в Армению из Алеппо для получения высшего образования. В 1984-89гг. училась на историческом факультете ЕГУ, затем вышла замуж и переехала в Голландию.
«У меня трое детей. Когда первенец в четырехлетнем возрасте пошел в школу, однажды разобиженный пришел домой и пожаловался: почему у всех волосы светлые, а у меня черные. Тогда то я поняла, что ребенок пребывает в поисках идентичности, которые будут сопутствовать ему всю жизнь: на чужбине тревогу идентичности мы ощущаем всегда», – сказала в беседе с «Армяне сегодня» репатриантка Салби Бошкезенян, принимавшая участие в слете-встрече Министерства Диаспоры РА «Репатрианты наших дней – возвратившиеся домой».
Салби Бошкезенян отмечает, что перед человеком, живущим в Диаспоре, есть три пути. Первый – не имея в чуждой среде альтернативы, привыкает к местной жизни, прибегает к смешанному браку. Второй – живя среди чужих, переживает душевную тревогу, возникают проблемы со здоровьем. Третий же путь – репатриация.
«Если хочешь, чтобы дети твои не переживали эту тревогу – нужно возвращаться на Родину. Только в нашей стране, на родной земле мы чувствуем себя полноценными армянами. Приехала в Армению, потому что Диаспора – явление временное, а я хочу, чтобы внуки мои родились и выросли армянами. �?менно поэтому в 2014 году мы репатриировались. Совершенно не задумывалась, что еду в райскую страну: Армению я принимаю со всеми ее положительными и отрицательными сторонами.
Поскольку у младшей дочери после переезда возникли небольшие проблемы, сейчас занимаюсь вопросом спасения ее от ассимиляции и интеграции в армянскую жизнь», – отметила Салби Бошкезенян, добавив, что очень хотела приобретенный в Голландии педагогический опыт и знания применить в образовательной сфере Армении.