Ամեն առավոտ զարթնելուց մենք գիտենք, որ մեր ապագան Հայրենիքում ենք կերտելու
Ահագնացող արտագաղթի պայմաններում, բարեբախտաբար, ականատես ենք լինում նաեւ երիտասարդ սփյուռքահայ ընտանիքների վերաբնակեցմանը Հայաստանում եւ Արցախում: Նրանցից յուրաքանչյուրը հույժ կարեւոր է համարում իր` իր իսկ հայրենիքում ընտանիքի ապագան կերտելը, զավակներ մեծացնելը, իր՝ թեկուզ համեստ ներդրումն ունենալը հայրենիքի զարգացման գործում: Դժբախտաբար, այդպիսիները շատ ավելի քիչ են, քան արտագաղթողները, սակայն նրանք հույսի նշույլներ են եւ օրինակ են ծառայում բոլոր նրանց համար, ովքեր այս կամ այն պատճառներով վարանում են վերադառնալ հայրենիք:
Այդպիսի օրինակելի ընտանիքներից է Հարութ եւ Լիլիա Ադամյանների ընտանիքը:
2014 թվականին նրանք իրենց 3 զավակներով վերջնական հաստատվել են Արցախում:
Հարութը ծնունդով Լիբանանի Բուրջհամուդ հայկական թաղամասից է: Մայրը ծագումով զեյթունցի է, հայրը՝ խարդբերդցի: Ավարտել է տեղի Կիլիկյան վարժարանը: Պատանեկան շրջանում ուներ բազում նախասիրություններ, որոնցից առավել հոգեհարազատը դարձավ մարտարվեստը, որն էլ հետագայում առիթ հանդիսացավ նրա` Արցախ տեղափոխվելուն եւ հետագայում վերջանականապես հաստատվելուն:
1985թ. Հարութը հաճախել է Լիբանանի հայ սև գոտիների ակադեմիա և արդեն 1995-ին ստացել սև գոտի:
«Մարտարվեստն իմ կյանքի կարեւորագույն մասը կազմեց, որի մեջ ես գտա մարմնի և մտքի կրթություն, հոգևոր ներդաշնակություն»,- նշում է Հարութը:
Այդ տարիներին աշխատում էր նաև որպես մարզիչ: 1997թ. Կարո Քեբաբջյանը նրան առաջարկում է մեկ տարով մեկնել Արցախ` Արցախում մարտարվեստ դասավանդելու և իր գիտելիքները փոխանցելու: Նա հետեւում է ընկերոջ խորհրդին:
Արցախ գալուց մեկ տարի հետո Արցախի տարբեր շրջաններում արդեն գործում էին 20-ից ավելի մասնաճյուղեր` 3500-ից ավելի աշակերտներով: Մեկ տարվա գործը վերջացնելուց հետո Հարութ Ադամյանին փոխարինող չեղավ, և նա որոշեց մի քանի տարի եւս մնալ Արցախում:
«Այդպես կապվեցի Արցախին, նրա հող ու ջրին, և արդեն ես ինքս չուզեցի վերադառնալ Լիբանան,-ասում է Հարութն ու անկեղծորեն խոստովանում,- այստեղ ամեն ինչ տարբեր է, ես ինձ ավելի ազատ եմ զգում. այնքան ազատ, որքան իրեն ազատ է զգում մարդն իր սեփական օջախում»:
Արցախում էլ ծանոթացավ իր ապագա կնոջ՝ Լիլիայի հետ: Լիլիան Հարութի աշակերտներից էր: «Միանգամից հավանեցի Լիլիային, նա ամենաակտիվներից էր եւ միանգամից աչքի էր ընկնում, տարբերվում մյուսներից: 2 տարի անց`1999 առաջարկեցի նրան կյանքիս ընկերը դառնալ: Շուշիում պսակադրվեցինք եւ Արցախում մեծ հայկական հարսանիք կազմակերպեցինք՝ Արցախ հրավիրելով սփյուռքի իմ բոլոր հարազատներին»,- ասում է Հարութը՝ աչքի պոչով սիրալիր նայելով կնոջը:
Ղարաբաղում մնացին մինչև 2005թ.: Այդ ժամանակահատվածում նա պատրաստել է 12 մարզիչների, որոնք իր գործը շարունակեցին Արցախում: Լիբանանում ապրելու տարիներին ամեն առիթով Արցախ էին գալիս:
«Ամեն ամառային արձակուրդի ոչ թե ուրիշ երկրներ էինք գնում հանգստանալու, այլ Արցախ էինք գալիս՝ մեր ընկերների, հարազատների հետ հանգիստ անցկացնելու»,- ասում է Լիլիան:
Սիրիայի պատերազմը բացասաբար է ազդել նաև Լիբանանի վրա: Ինչպես Հարութն է ասում` հայկական Բուրջհամուտը այլեւս հանգիստ չէր: Քուրդեր, արաբներ` տարբեր տեղերից աղավաղում էին հայկական միջավայրը: Դա էլ առիթ հանդիսացավ Արցախ տեղափոխվելուն:
«Ամեն առավոտ զարթնելուց մենք գիտեինք, որ մեր ապագան հայրենիքում ենք կերտելու, որ մի օր տեղափոխվելու ենք Արցախ, սակայն երեխաները դպրոցական տարիքի էին, մտածեցինք՝ դպրոցն ավարտելուց հետո տեղափոխվենք: Բայց վերադարձն ավելի արագ կատարվեց…»,- ասում է Լիլիան:
«Լիբանանում ապրելու տարիներին հասկացա, որ հայը հարգված, ընդունված է բոլորի կողմից: Հայի ցավը եւ ուրախությունը նաեւ իրենցն է: Հայկական տոնի կամ սգի օրերին, ի նշան հարգանքի, արաբները փակում էին իրենց խանութները, ինչը Հայաստանում և Արցախում չկա>>,-պատմում է Լիլիան:
Լիլիան մասնագիտությամբ լրագրող է: Լիբանանի հայկական դպրոցում աշխատում էր որպես ուսուցչուհի:
Արցախ տեղափոխվելով՝ Հարութը շարունակեց իր գործը` որպես մարզիչ: Մի քանի ամիս է` աշխատում է նաև ԼՂՀ զինված ուժերում՝ որպես պայմանագրային զինծառայող՝ մարզելով նաև զինվորներին:
«Իմ մարտարվեստը ոչ միայն մարմինն է կոփում, այլեւ՝ ոգին: Դրա համար կարեւորում եմ, որ այն ուսուցանվի նաեւ բանակում: Հայի ոգին միշտ բարձր է և հպարտ, քանի որ մերն է այս երկիրը, հողը, պատմական հարստությունները: Մենք ազգովի պետք է լինենք զինվորական՝ և ֆիզիկապես, և հոգեպես ուժեղ»,- ասում է նա:
Խոսելով Արցախում ապրելու դժվարությունների ու խոչընդոտների մասին՝ Հարութը մեկնաբանում է, որ, անշուշտ, դժվարություններ կան աշխատանքի, ուսման մակարդակի առումներով, սակայն այդ դժվարություններն առկա են նաև օտար երկրում: Սփյուռքում կարող ես մի քանի աշխատանք գտնել եւ անել միաժամանակ, շատ գումար վաստակել, սակայն այնտեղ էլ ծախսերն են շատ. ուսումը վճարովի է եւ այլն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք, որ մի օր վերադառնան Լիբանան, Հ. Ադամյանը պատասխանում է. «Մենք որոշում ենք ընդունել վերջնականապես տեղափոխվել Արցախ, և այդ որոշումը ոչինչ չի կարող փոխել, հակառակ դեպքում՝ չէինք տեղափոխվի ,- ասում է նա ու շարունակում,- տեղափոխվելով Արցախ՝ մենք մեր հույսը չենք դրել պետության վրա: Տունն ունեինք, աշխատանքս` որպես մարզիչ, կար, միայն բանակում աշխատանքի ընդունվելու հարցում աջակցեցին, բայց ուրիշ հարցով չենք դիմել, չենք էլ դիմելու… Մենք քչով բավարարվում ենք: Չենք բողոքում ոչ մի բանից՝ հուսալով եւ հավատալով վաղվա օրվան: Անշուշտ, մեզ նման շատ սփյուռքահայեր կուզենային վերադառնալ հայրենիք, եթե աշխատանք ունենային Արցախում: Կարծում եմ՝ այսօր այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են, եւ հուսով եմ` շուտով շատերը կվերադառնան»:
Հարութը և Լիլիան ունեն 3 զավակ` 2 որդի` Արամը և Գաբրիելը, և փոքրիկ Սարինը, որը 4 տարեկան է: Որդիները հոր նախասիրությունները և ընտրած մասնագիտությունը մասամբ են կիսում, ավելի շատ նրանց բեմարվեստն է գրավում:
Մեծ որդին` Արամը, այս տարի ընդունվել է Երևանի առաջատար վարժարաններից մեկը:
Փոքրիկ Սարինը հաճախում է երաժշտական դպրոց. շատ է սիրում երգել: Եւ առիթը բաց չի թողնում իր «արվեստը» ներկայացնել բոլոր նրանց, ովքեր հյուր են գալիս իրենց տուն: «Ապառաժ»-ի խմբագրությունն էլ բացառություն չեղավ: Մենք ունկնդրեցինք նույնիսկ փոքրիկ երգչուհու հեղինակած երգերը:
Այսօր Արցախի Սեւ գոտիների ակադեմիան, որի սերմերը հենց Հարութն է գցել, մեծ հաջողությունների է հասել միջազգային ասպարեզում: Այսօր ունենք Եվրոպայի աշխարհի չեմպիոններ, առաջատարներ: Հարցին, թե ո՞րն է արցախցիների՝ այս մարտարվեստում աննախադեպ հաջողության գրավականը, Հարութը պատասխանում է.
«Արցախցի պատանին իմ հանդիպած ամենաընդունակ պատանին է: Շատ շուտ են ընկալում ամեն ինչ` լինի դա արվեստ, մշակույթ, թե սպորտ: Պատասխանատու եւ համառ են: Միայն պետք է ճիշտ ուղորդել նրանց, եւ շատ կարճ ժամանակահատվածում հաջողության կհասնեն»:
Խոսելով բացթողումների մասին՝ Հարութն ափսոսանքով է նշում, որ այսօր Արցախում չեն գործում մինչ 2005 թվականը եղած Արցախի սեւ գոտիների ակադեմիայի 20 մասնաճյուղերը: Պատճառը, բնականաբար, նյութական օժանդակության պակասն է:
«Այսօր շատ կարեւոր է, որ սահմանամերձ գյուղերում ունենանք մասնաճյուղեր, քանի որ Ստեփանակերտում արդեն բավականին զբաղմունք կա: Սահմանամերձ գյուղի պատանին եւ երիտասարդը իրավունք ունեն ավելի աշխույժ եւ հագեցած առօրյա, ավելի տոկուն մարմին եւ ոգի ունենալու»,- ասաց Հարութը:

Каждое утро, просыпаясь, мы знаем, что будущее наше – на Родине
В условиях усиливающейся миграции, к счастью, мы становимся очевидцами и переселения молодых семей Диаспоры в Армению и в Арцах. Каждая из них считает крайне важным ковать будущее своей семьи на Родине, растить детей, внося хотя бы скромный вклад в развитие родной страны. К сожалению, таковых намного меньше, чем уезжающих, однако это – крохи надежды, и служат примером всем, кто по тем или иным причинам медлят с возвращением на Родину.
Одна из таких образцовых семей – семья Арута и Лили Адамянов.
В 2014 году они с тремя своими детьми окончательно обосновались в Арцахе.
Арут – выходец из Ливана, квартала Бурчхамут Бейрута. Мать родом из Зейтуна, отец – из Харберда. Окончил местную гимназию Киликян. В юношеский период имел множество увлечений, наиболее близким из которых стало боевое искусство, что и стало впоследствии поводом к его приезду в Арцах, а затем и окончательному переселению.
В 1985 году Арут посещал академию армянских черных поясов Ливана и уже в  1995-м получил черный пояс.
«Боевые искусства стали самой важной частью моей жизни, в нем я нашел образование тела и мысли, духовную гармонию», – отмечает Арут.
В те годы он также работал тренером. В 1997г. Каро Кебабчян предлагает ему на год поехать в Арцах – преподавать там боевые искусства и поделиться знаниями. Он охотно последовал совету друга.
Через год после его приезда в различных районах Арцаха уже функционировали более двух десятков филиалов – более 3500 учащихся. По прошествии года замены Аруту Адамяну не нашлось, и он решил остаться в Арцахе еще на несколько лет.
«Так я привязался к Арцаху, его земле и воде, и уже сам не захотел возвращаться в Ливан, – говорит Арут, и честно признается: – Здесь все другое, я чувствую себя свободнее, настолько свободно, насколько человек чувствует себя в своем родном очаге».
В Арцахе он и познакомился с будущей женой Лилей – она была его ученицей. «Лиля мне сразу понравилась – она была самой активной и бросалась в глаза, отличалась от других. Спустя два года, в 1999, предложил ей стать моей спутницей жизни. В Шуши венчались, организовали в Арцахе большую армянскую свадьбу, пригласив всех моих родственников из Диаспоры», – говорит Арут, краем глаза с любовью поглядывая на супругу.
В Карабахе оставались до 2005 года. За этот период он подготовил 12 тренеров, которые и продолжили его дело. В годы, прожитые в Ливане, при каждом удобном случае приезжали в Арцах.
«На каждые летние каникулы не в другие страны уезжали отдыхать, а приезжали в Арцах, чтобы отдохнуть среди друзей, родных», – говорит Лиля.
Сирийская война негативно сказалась и на Ливане. Как говорит Арут, армянский Бурчхамут был уже не так спокоен, как прежде. Курды, арабы из разных мест искажали армянскую среду. Это и стало причиной переезда в Арцах.
«Каждое утро, просыпаясь, мы знали, что будущее наше – на Родине, что однажды переедем в Арцах, однако дети были школьного возраста, думали, переедем после окончания школы. Однако возвращение получилось быстрее…», – говорит Лиля.
«За годы жизни в Ливане поняла, что армянин принят и уважаем всеми. Они как свою воспринимали боль и радость армян. В дни армянских праздников или скорби, в знак уважения, арабы закрывали свои магазины, чего не бывает в Армении и Арцахе», – рассказывает Лиля. Она по специальности журналист, в армянской школе в Ливане работала педагогом.
Переехав в Арцах, Арут продолжил работу тренером. Несколько месяцев работает и в Вооруженных силах НКР в качестве военнослужащего-контрактника, тренирует воинов.
«Мое боевое искусство закаляет не только тело, но и душу. Поэтому и считаю очень важным его преподавание также в армии. Дух армянина всегда высок и горд, поскольку это наша страна, наша земля, исторические ценности. Мы всей нацией должны быть солдатами – физически и духовно крепкими», – говорит он.
Говоря о трудностях и препятствиях жизни в Арцахе, Арут говорит, что трудности, конечно, есть в плане работу, уровня учебы, однако они имеются и в других странах. В Диаспоре можешь найти сразу несколько работ, зарабатывать много денег, однако там и расходы больше, учеба платная и т. д.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что однажды они вернутся в Ливан, А. Адамян говорит: «Мы решили окончательно перебраться в Арцах, и это решение ничто не способно изменить – в противном случае не переехали бы. Переехав в Арцах, мы не возлагали надежды на государство. Дом у нас был, работа в качестве тренера была. Посодействовали только в вопросе поступления на службу в армию. Но по другим вопросам не обращались и не будем обращаться… Мы довольствуемся малым, ни на что не жалуемся, надеясь и веря в завтрашний день. Конечно, многие армяне Диаспоры, подобно нам, хотели бы вернуться на Родину, если бы имели работу в Арцахе. Думаю, сегодня в этом плане ведется работа, и надеюсь, скоро многие вернутся».
У Арута и Лили трое детей – 2 сына, Арам и Габриел, и четырехлетняя малышка Сарин. Сыновья отчасти разделяют увлечение и профессию отца, но их больше привлекает сценическое искусство.
Старший сын, Арам, в этом году поступил в одну из ведущих гимназий Еревана.
Маленькая Сарин посещает музыкальную школу и очень любит петь. �? не упускает случая продемонстрировать свое «искусство» всем, кто приходит в гости. Редакция «Апараж» тоже не составила исключения. Мы послушали даже песенки, сочиненные самой юной певицей.
Сегодня Академия черных поясов Арцаха, основу которой заложил Арут, достигла больших успехов на международной арене. У нас сегодня есть чемпионы Европы, мира, лидеры. На вопрос, в чем залог беспрецедентного успеха арцахцев в боевых искусствах, Арут отвечает:
«Арцахские юноши – самые способные из всех, с кем я встречался. Очень быстро все воспринимают – будь то искусство, культура или спорт. Они ответственны и упорны. Надо лишь верно направлять их, и за очень короткий срок они достигают успеха».
Говоря об упущениях, Арут с сожалением отмечает, что сегодня в Арцахе не функционируют 20 филиалов Академии черных поясов Арцаха, имевшиеся в 2005 году. Причина, естественно, в недостатке материальной поддержки.
«Сегодня очень важно иметь филиалы в приграничных селах, поскольку в Степанакерте уже имеется достаточно занятий. Юноши, молодые люди приграничных сел имеют право иметь более оживленные и насыщенные будни, обладать более выносливым телом и духом», – говорит Арут.