Սփյուռքահայ երիտասարդն Արցախում գտավ իր սերը
Հայաստան տեղափոխված յուրաքանչյուր հայրենադարձ իր պատմությունն ունի: Դրանք տարբեր են ու ինքնատիպ, ինչպես աշխարհի տարբեր երկրներում ծնված ու մեծացած հայերը, որոնց Հայաստան է բերել նման, միևնույն ժամանակ այնքան տարբեր ճանապարհները:
«Հայերն այսօր»-ի ստորև ներկայացված պատմության հերոսը հորդանանահայ Կարո Սերպեկյանն է:
Հայաստան վերադառնալը միշտ մտքումս է եղել…
Կարո Սերպեկյանը Հորդանանում տաս տարի հաշվապահ է աշխատել, նաև՝ երաժշտությամբ զբաղվել (ջազ խմբում  է նվագել), ձայնագրության ստուդիայում տարբեր աշխատանքներ կատարել:
Ծնվել ու ապրել է հայրենիքից հեռու, սակայն Հայաստան վերադառնալը միշտը Կարոյի մտքում է եղել՝ դառնալով երազանք, որն ամեն կերպ ձգտել է իրականություն դարձնել:
Որպես զբոսաշրջիկ՝ Հայաստան առաջին անգամ երկու շաբաթով եկել է 2007 թվականին: 2014 թվականին բախտ է վիճակվել այս անգամ բարեկամի հարսանիքին ներկա գտնվել:
Մինչ հայրենադարձվելը՝ համացանցի միջոցով աշխատանքային փնտրտուքների մեջ է եղել, քանի որ որոշել էր անձնական բիզնես դնել և ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
Իհարկե, նրա ճանապարհին դժվարություններ հայտնվել են. չէ՞ որ իր համար Հայաստանը, այնուամենայնիվ, անծանոթ երկիր էր: Նա ծանոթ չէր մարդկանց մտածելակերպին, գործող օրենքներն ու բիզնես դաշտը չգիտեր, բայց , այդուհանդերձ, չի ընկրկել…
«Դեպի Հայք» հիմնադրամի ծրագիրն է եղել վառվող այն ջահը, որի հետքերով Հայաստան է եկել:
«Դեպի Հայք» ծրագրին մասնակցել է այն հույսով, որ կկարողանա կապվել Հայաստանին, աշխատանքային, մասնագիտական փորձ կունենա, նոր ընկերական շրջապատ ձևավորի՝ ոտքի վրա ամուր կանգնելով Մայր հողին: «Դեպի Հայք»-ի կամավորական ծրագիրը վեց ամիս է տևել, որի ընթացքում աշխատել է Երևանում և Արցախում:
Զգում էի, որ ամեն ինչ լավ է լինելու…
Հայրենադարձվելու միտքը Կարոյի հարազատներն ու ընկերները «խենթ» ու համարձակ քայլ են համարել: Հիմնականում երկու քույրերն են քաջալերել: Մայրն Աստծո կամքին է թողել որդու որոշումը, իսկ հայրն ասել է, որ չնայած համաձայն չէ, բայց միշտ պատրաստ է աջակցել նրան:
«Ծնողներիս անհանգստությունն ինչ-որ տեղ հասկանալի էր ինձ համար. Հորդանանում կայացել էի, աշխատանք ունեի և հանկարծ այդ ամենը թողնելով՝ անհայտության ուղիով որոշում եմ Հայաստան գալ՝ նոր էջից կյանքս սկսելու»,-անկեղծանում է Կարոն՝ հավելելով, որ հոգու ձայնին է հետևել և Աստված է Հայաստան գալու ճանապահը բացել իր առջև. զգում էր, որ ամեն ինչ լավ է լինելու:
6
Միանգամից սիրահարվեցի Արցախին…
Կարոն նպատակ ուներ ապրել Երևանում կամ Դիլիջանում: Սակայն մտադրությունը հիմնովին փոխվել է, երբ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի 4 շաբաթվա կամավորական ծրագրով Արցախ է գնացել:
Սփյուռքահայ  երիտասարդը  երբեք չէր եղել         Արցախում, ուստի միանգամից համաձայնել է գնալ, սակայն մտքով չէր էլ անցնում, որ Արցախում երբևէ խոր արմատներ կգցեր:
Կարոն շատ է հավանել Ղարաբաղը. յուրատեսակ հարազատ և հոգևոր միջավայր է ստեղծվել շուրջն այն աստիճանի, որ մտածել է Արցախում որևէ գործ նախաձեռնել:
Երևան գալով՝ գինետներից մեկում հանդիպել է իր ընկերներից մեկին՝ գիտ-էքսկուրսավար Նաիրա Իսրայելյանին, և երկուստեք քննարկման արդյունքում՝ որոշել են Արցախում սրճարան  բացել:
«Մուկլիմանդիլ» սրճարանի բացումը շառաչուն ապտակ էր ազերիներին…
«Մուկլիմանդիլ» ղարաբաղյան բարբառով սարդոստայն է նշանակում: Այսինքն՝ ցանկանում ենք յուրատեսակ ցանց ստեղծել Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայերի միջև, որպեսզի մարդիկ գան և իրենց հանգիստն անցկացնեն գեղատեսիլ Ստեփանակերտի մի գողտրիկ անկյունում: Սրճարանը նաև իր դռներն է բացում օտարերկրացիների առջև, որի միջոցով հնարավորություն է ստեղծվում աշխարհի մակարդակով Արցախն ավելի ճանաչելի դարձնել:
Սրճարանում մտերմիկ մթնոլորտում տեղի են ունենում բազմապիսի միջոցառումներ՝ գրքերի շնորհանդեսներ, պարի դասընթացներ, քննարկումներ, դասախոսություններ, կինոդիտումներ և այլն:
Սրճարանի բացումը նախատեսված էր 2016 թվականի ապրիլին, սակայն հայտնի դեպքերից հետո այն բացվեց մայիսի 16-ին: Ինչպես վստահեցնում է Կարոն, ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հակառակ Արցախում տիրող ճնշող իրավիճակին՝ ժողովրդի կողմից զարմանալիորեն ջերմ ընդունելության են արժանացել, որից շատ են հուզվել:
«Սրճարանի բացումը նաև շառաչուն ապտակ էր՝ ուղղված ազերիներին: Ուզում էինք ցույց տալ, որ թշնամին մեզ ծնկի չի կարող բերել. որքան էլ փորձի սահմանին սադրիչ գործողություններ իրականացնել, մենք ավելի կհամախմբենք՝ հզորացնելու Հայաստանն ու Արցախը»,-նշեց Կարոն:
52
Հայրենադարձությունն ամենամեծ պարգևը տվեց՝ իմ բախտը գտա Մայր հայրենիքում…
Կարոն անհուն ուրախությամբ է խոսում այն մասին, որ հայրենադարձությունն իրեն ամենամեծ պարգևն է տվել, իր բախտն է գտել Մայր հայրենիքում:
Սովորական մի օր էր, նույնիսկ հստակ հիշում է՝ չորեքշաբթի, երբ գիտ-էքսկուրսավար Սյուզաննա Շահնազարյանը Երևանից զբոսաշրջիկների խումբ էր բերել սրճարան:
Միմյանց հետ ծանոթանալուց հետո, կողքի սեղանների մոտ նստած երիտասարդների հետ ուրախ ընկերախումբ կազմելով՝սկսել են զրուցել, նվագել և ուրախ ժամանակ անցկացնել: Այդ հանդիպումն էլ պատճառ է դարձել, որը նրանց միջև զգացմունք ծնվի:
«Սյուզաննան մասնագիտությամբ սրտաբան է, և նրան հաջողվեց «սիրտս գողանալ»,-ժպիտով պատմեց  Կարոն:
Կարոն ու Սյուզաննան արմատներով Ղարաբաղից են, և գուցե հենց արյան կանչն է նրանց, նախախնամության շնորհիվ, Ղարաբաղ հասցրել, որպեսզի այնտեղ նրանք սիրահարվեն միմյանց, ամուսնան ու հայկական գեղեցիկ ընտանիք կազմեն:
Նշենք, որ երիտասարդ զույգը վերջերս նշանվել է և ամռանը պատրաստվում է ամուսնանալ:
1
Կարոյին հանդիպելով՝ հրաժարվեցի լքել Հայաստանը…
«Կարոն պարզապես երկրորդ ընտրության հնարավորություն չտվեց, նա սեր խոստովանեց ինձ և ասաց՝ որքան անհրաժեշտ է, կսպասի պատասխանիս: Իհարկե, մարդկային այլ հատկանիշներով և քայլերով էլ գրավեց ուշադրությունս. շատ գեղեցիկ ռոմանտիկ առաջարկություն է արել (միմյանց նայելով՝ ծիծաղում են-հեղ):
Աշխատանքի բերումով պարբերաբար շփվելով սփյուռքահայերի հետ՝ առանձնահատուկ վերաբերմունք եմ ունեցել նրանց նկատմամբ: Միշտ հիացել եմ սփյուռքահայերի հայրենասիրությամբ ու ազգային պատկանելիության վառ դրսևորումից:
Ի վերջո, Կարոյին հանդիպելով՝ հրաժարվեցի լքել Հայաստանը. արտերկրից աշխատանքային տարբեր առաջարկներ ունեի, բայց Կարոն աչքերս բացեց՝ ասելով.«Մի գնա՛, մնա՛ Հայաստանում և գնահատի՛ր ունեցածդ»,-ասաց Սյուզաննան:
7
Հայաստանն ինձ համար միլիոն Ամերիկա արժի…
Կարոն Հայաստանը լքող մարդկանց խորհուրդ է տալիս սթափ ուղեղով մտածել՝ արդյո՞ք ճիշտ են վարվում, թե՞ ոչ, նոր միայն այդ քայլին գնան:
Հայաստանում, իհարկե, դժվարություններ կան, բայց, ինչպես Կարոն է խորհուրդ տալիս, պետք է հասկանալ, որտեղ էլ գնան՝ այդ դժվարություններին բախվելու են:
Նա «Green card» ունի շահած, մի քանի անգամ եղել է Ամերիկայում, տեսել է ամերիկյան շքեղ կյանքն ու հիմա առանց մեկ րոպե տատանվելու՝ ասում է, որ Հայաստանն իր համար միլիոն Ամերիկա արժի՝ իր առավելություններով ու թերություններով: Մաքուր օդը, համեղ ուտելիքներն ու քաղցրահամ մրգերը երբեք չես գտնի Ամերիկայում:
«Հայ նոր սերունդը շատ խելացի ու կազմակերպված է: Միանշանակ կարող ենք հույսը նրանց վրա դնել. մեր երիտասարդների շնորհիվ՝ Հայաստանի ապագան լուսավոր է լինելու: Մնանք ու շենացնենք Հայաստան աշխարհը»,-լավատեսական տրամադրությամբ զրույցն ամփոփեց Կարո Սերպեկյանը:

Each and every repatriate who has moved to Armenia has a story to tell. The stories are unique and different, just like the Armenians who were born and raised in different countries around the world and who took paths to Armenia that are similar and different at the same time.
The hero of the story presented by Hayern Aysor is the story of Jordanian-Armenian Garo Serpekian.
I had always been thinking about returning to Armenia…
In Jordan, Garo Serpekian worked as an accountant for ten years. He was also a member of a jazz band and carried out different kinds of activities at a recording studio.
Garo was born and raised far away from the homeland, but the return to Armenia was always on his mind. Later, he dreamed of returning and did his best to turn his dream into a reality.
In 2007, he visited Armenia for the first time as a tourist for two weeks. In 2014, he was lucky to visit Armenia again to attend his friend’s wedding.
Before repatriating, he had been searching for jobs online since he had decided to start his own business and make investments in Armenia.
Of course, there were hardships on the road. After all, Armenia was an unfamiliar country for him. He wasn’t familiar with the people’s mindset and didn’t know the legislation and the business field, but he didn’t lose hope…
It was the program of Birthright Armenia/Depi Hayk Foundation that led him to Armenia.
He participated in the program with the hope to be able to establish a connection with Armenia, gain work and professional experience, make new friends and stand firmly on the native land. During Depi Hayk’s six-month volunteer program, he worked in Yerevan and Artsakh.
My father was convincing me to return during the whole trip to the airport…
Garo’s family and friends thought he was “crazy” and courageous to think about repatriating. He was mainly encouraged by his two sisters. His mother left it up to God’s will, and his father said Garo had to the live his life the way he wanted to live. However, throughout the whole trip to the airport, he had tried to convince him to return, but Garo did not give up.
“I could somehow understand my parents’ concern. I had a job and was successful in Jordan and was suddenly leaving everything behind to start a new life in Armenia,” Garo said, adding that he listened to the voice in his soul and God paved the way to Armenia. He had a feeling that everything was going to be fine.
I fell in love with Artsakh immediately…
Garo’s plan was to live in either Yerevan or Dilijan, but he changed his mind when he visited Artsakh through Depi Hayk’s four-week volunteer program.
The young Diaspora Armenian had never been to Artsakh. He immediately agreed to go, but it would never have crossed his mind that he would settle there.
Garo really liked Karabakh. He was in such a spiritual and familiar environment that he thought of doing something in Artsakh.
On the way back to Yerevan, he met one of his friends, tour guide Naira Israelyan at a wine bar. They started talking and decided to open a café in Artsakh.
The opening of “Muklimandil” café was a hissing slap to the Azerbaijanis…
In the dialect of the people of Karabakh, “Muklimandil” means “spider web”. We want to create a special network between the Armenians of Armenia, Artsakh and the Diaspora so that people come and spend their vacation in an exotic corner of the beautiful Stepanakert. The café is also open for foreigners, providing them with the opportunity to become more familiar with Artsakh.
The café hosts several kinds of events, including book presentations, dance courses, discussions, lectures, film screenings, etc.
The opening of the café was scheduled for April last year, but due to the events that took place, it was held on May 16th. As Garo said, contrary to the overwhelming situation in Artsakh following the Four-Day Artsakh War, they were moved by the surprisingly cordial reception of the people.
“The opening of the café was also a hissing slap to the Azerbaijanis. We wanted to show that the enemy can’t bring us down to our knees. No matter how much it tries to make provocations on the border, we will remain united as one so that we can empower Armenia and Artsakh,” Garo stated.
Repatriation gave me the greatest gift-I found my love in the Mother Homeland…
Garo speaks with infinite joy about the greatest gift that he received after repatriating (he found his love in the Mother Homeland).
It was an ordinary day (he even remembers that it was a Wednesday) when tour guide Syuzanna Shahnazaryan came to the café with a group of tourists from Yerevan.
After getting acquainted, they started talking and playing music and having a good time with a group of young people sitting near the tables next to them. The encounter stirred emotions in them.
“Syuzanna is a cardiologist, and she managed to “steal my heart” (laughs-ed.). Ten days later, I came to Yerevan, remembered what Syuzanna had told me and called her…” Garo said, smiling.
Garo and Syuzanna are originally from Karabakh, and perhaps it was the call of the blood and providence that brought them to Karabakh so that they would fall in love, get married and start a beautiful family.
Let us mention that the young couple recently got engaged and will get married in the summer.
After meeting Garo, I refused to leave Armenia
“Garo simply didn’t give me a second option. He confessed his love to me and told me that he would wait for my answer as long as necessary. Of course, he also attracted my attention with his actions and other human attributes. His proposal was very beautiful and romantic (they look at each other and laugh-ed.).
Due to my job, I interact with Diaspora Armenians on a regular basis and have a special attitude towards them. I have always admired their patriotism and great manifestation of national belonging.
When I met Garo, I refused to leave Armenia. I had received different job offers from abroad, but Garo opened my eyes and told me, ��?Don’t go! Stay in Armenia and appreciate what you have!’” Syuzanna said.
For me, Armenia is worth a million countries like the United States
To those leaving Armenia, Garo suggests thinking with a sober mind and ask themselves if they are doing the right thing before taking that step.
Of course, there are hardships in Armenia, but, as Garo suggests, one needs to understand that he will face the same hardships wherever he goes.
He has won a Green Card, visited the United States several times and lived the life of luxury, but now, he doesn’t think twice and says that Armenia is worth a million countries like the USA with its advantages and disadvantages. According to him, you won’t find the clean air, tasty food and sweet-tasting fruits in the United States
“The new generation of Armenians is very smart and well-organized. We can definitely rely on them. Thanks to our young people, Armenia will have a bright future. Let’s stay and empower Armenia,” Garo Serpekian concluded with optimism.