Սփյուռքահայ երիտասարդն Արցախում գտավ իր սերը
Հայաստան տեղափոխված յուրաքանչյուր հայրենադարձ իր պատմությունն ունի: Դրանք տարբեր են ու ինքնատիպ, ինչպես աշխարհի տարբեր երկրներում ծնված ու մեծացած հայերը, որոնց Հայաստան է բերել նման, միևնույն ժամանակ այնքան տարբեր ճանապարհները:
«Հայերն այսօր»-ի ստորև ներկայացված պատմության հերոսը հորդանանահայ Կարո Սերպեկյանն է:
Հայաստան վերադառնալը միշտ մտքումս է եղել…
Կարո Սերպեկյանը Հորդանանում տաս տարի հաշվապահ է աշխատել, նաև՝ երաժշտությամբ զբաղվել (ջազ խմբում  է նվագել), ձայնագրության ստուդիայում տարբեր աշխատանքներ կատարել:
Ծնվել ու ապրել է հայրենիքից հեռու, սակայն Հայաստան վերադառնալը միշտը Կարոյի մտքում է եղել՝ դառնալով երազանք, որն ամեն կերպ ձգտել է իրականություն դարձնել:
Որպես զբոսաշրջիկ՝ Հայաստան առաջին անգամ երկու շաբաթով եկել է 2007 թվականին: 2014 թվականին բախտ է վիճակվել այս անգամ բարեկամի հարսանիքին ներկա գտնվել:
Մինչ հայրենադարձվելը՝ համացանցի միջոցով աշխատանքային փնտրտուքների մեջ է եղել, քանի որ որոշել էր անձնական բիզնես դնել և ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
Իհարկե, նրա ճանապարհին դժվարություններ հայտնվել են. չէ՞ որ իր համար Հայաստանը, այնուամենայնիվ, անծանոթ երկիր էր: Նա ծանոթ չէր մարդկանց մտածելակերպին, գործող օրենքներն ու բիզնես դաշտը չգիտեր, բայց , այդուհանդերձ, չի ընկրկել…
«Դեպի Հայք» հիմնադրամի ծրագիրն է եղել վառվող այն ջահը, որի հետքերով Հայաստան է եկել:
«Դեպի Հայք» ծրագրին մասնակցել է այն հույսով, որ կկարողանա կապվել Հայաստանին, աշխատանքային, մասնագիտական փորձ կունենա, նոր ընկերական շրջապատ ձևավորի՝ ոտքի վրա ամուր կանգնելով Մայր հողին: «Դեպի Հայք»-ի կամավորական ծրագիրը վեց ամիս է տևել, որի ընթացքում աշխատել է Երևանում և Արցախում:
Զգում էի, որ ամեն ինչ լավ է լինելու…
Հայրենադարձվելու միտքը Կարոյի հարազատներն ու ընկերները «խենթ» ու համարձակ քայլ են համարել: Հիմնականում երկու քույրերն են քաջալերել: Մայրն Աստծո կամքին է թողել որդու որոշումը, իսկ հայրն ասել է, որ չնայած համաձայն չէ, բայց միշտ պատրաստ է աջակցել նրան:
«Ծնողներիս անհանգստությունն ինչ-որ տեղ հասկանալի էր ինձ համար. Հորդանանում կայացել էի, աշխատանք ունեի և հանկարծ այդ ամենը թողնելով՝ անհայտության ուղիով որոշում եմ Հայաստան գալ՝ նոր էջից կյանքս սկսելու»,-անկեղծանում է Կարոն՝ հավելելով, որ հոգու ձայնին է հետևել և Աստված է Հայաստան գալու ճանապահը բացել իր առջև. զգում էր, որ ամեն ինչ լավ է լինելու:
6
Միանգամից սիրահարվեցի Արցախին…
Կարոն նպատակ ուներ ապրել Երևանում կամ Դիլիջանում: Սակայն մտադրությունը հիմնովին փոխվել է, երբ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի 4 շաբաթվա կամավորական ծրագրով Արցախ է գնացել:
Սփյուռքահայ  երիտասարդը  երբեք չէր եղել         Արցախում, ուստի միանգամից համաձայնել է գնալ, սակայն մտքով չէր էլ անցնում, որ Արցախում երբևէ խոր արմատներ կգցեր:
Կարոն շատ է հավանել Ղարաբաղը. յուրատեսակ հարազատ և հոգևոր միջավայր է ստեղծվել շուրջն այն աստիճանի, որ մտածել է Արցախում որևէ գործ նախաձեռնել:
Երևան գալով՝ գինետներից մեկում հանդիպել է իր ընկերներից մեկին՝ գիտ-էքսկուրսավար Նաիրա Իսրայելյանին, և երկուստեք քննարկման արդյունքում՝ որոշել են Արցախում սրճարան  բացել:
«Մուկլիմանդիլ» սրճարանի բացումը շառաչուն ապտակ էր ազերիներին…
«Մուկլիմանդիլ» ղարաբաղյան բարբառով սարդոստայն է նշանակում: Այսինքն՝ ցանկանում ենք յուրատեսակ ցանց ստեղծել Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայերի միջև, որպեսզի մարդիկ գան և իրենց հանգիստն անցկացնեն գեղատեսիլ Ստեփանակերտի մի գողտրիկ անկյունում: Սրճարանը նաև իր դռներն է բացում օտարերկրացիների առջև, որի միջոցով հնարավորություն է ստեղծվում աշխարհի մակարդակով Արցախն ավելի ճանաչելի դարձնել:
Սրճարանում մտերմիկ մթնոլորտում տեղի են ունենում բազմապիսի միջոցառումներ՝ գրքերի շնորհանդեսներ, պարի դասընթացներ, քննարկումներ, դասախոսություններ, կինոդիտումներ և այլն:
Սրճարանի բացումը նախատեսված էր 2016 թվականի ապրիլին, սակայն հայտնի դեպքերից հետո այն բացվեց մայիսի 16-ին: Ինչպես վստահեցնում է Կարոն, ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հակառակ Արցախում տիրող ճնշող իրավիճակին՝ ժողովրդի կողմից զարմանալիորեն ջերմ ընդունելության են արժանացել, որից շատ են հուզվել:
«Սրճարանի բացումը նաև շառաչուն ապտակ էր՝ ուղղված ազերիներին: Ուզում էինք ցույց տալ, որ թշնամին մեզ ծնկի չի կարող բերել. որքան էլ փորձի սահմանին սադրիչ գործողություններ իրականացնել, մենք ավելի կհամախմբենք՝ հզորացնելու Հայաստանն ու Արցախը»,-նշեց Կարոն:
52
Հայրենադարձությունն ամենամեծ պարգևը տվեց՝ իմ բախտը գտա Մայր հայրենիքում…
Կարոն անհուն ուրախությամբ է խոսում այն մասին, որ հայրենադարձությունն իրեն ամենամեծ պարգևն է տվել, իր բախտն է գտել Մայր հայրենիքում:
Սովորական մի օր էր, նույնիսկ հստակ հիշում է՝ չորեքշաբթի, երբ գիտ-էքսկուրսավար Սյուզաննա Շահնազարյանը Երևանից զբոսաշրջիկների խումբ էր բերել սրճարան:
Միմյանց հետ ծանոթանալուց հետո, կողքի սեղանների մոտ նստած երիտասարդների հետ ուրախ ընկերախումբ կազմելով՝սկսել են զրուցել, նվագել և ուրախ ժամանակ անցկացնել: Այդ հանդիպումն էլ պատճառ է դարձել, որը նրանց միջև զգացմունք ծնվի:
«Սյուզաննան մասնագիտությամբ սրտաբան է, և նրան հաջողվեց «սիրտս գողանալ»,-ժպիտով պատմեց  Կարոն:
Կարոն ու Սյուզաննան արմատներով Ղարաբաղից են, և գուցե հենց արյան կանչն է նրանց, նախախնամության շնորհիվ, Ղարաբաղ հասցրել, որպեսզի այնտեղ նրանք սիրահարվեն միմյանց, ամուսնան ու հայկական գեղեցիկ ընտանիք կազմեն:
Նշենք, որ երիտասարդ զույգը վերջերս նշանվել է և ամռանը պատրաստվում է ամուսնանալ:
1
Կարոյին հանդիպելով՝ հրաժարվեցի լքել Հայաստանը…
«Կարոն պարզապես երկրորդ ընտրության հնարավորություն չտվեց, նա սեր խոստովանեց ինձ և ասաց՝ որքան անհրաժեշտ է, կսպասի պատասխանիս: Իհարկե, մարդկային այլ հատկանիշներով և քայլերով էլ գրավեց ուշադրությունս. շատ գեղեցիկ ռոմանտիկ առաջարկություն է արել (միմյանց նայելով՝ ծիծաղում են-հեղ):
Աշխատանքի բերումով պարբերաբար շփվելով սփյուռքահայերի հետ՝ առանձնահատուկ վերաբերմունք եմ ունեցել նրանց նկատմամբ: Միշտ հիացել եմ սփյուռքահայերի հայրենասիրությամբ ու ազգային պատկանելիության վառ դրսևորումից:
Ի վերջո, Կարոյին հանդիպելով՝ հրաժարվեցի լքել Հայաստանը. արտերկրից աշխատանքային տարբեր առաջարկներ ունեի, բայց Կարոն աչքերս բացեց՝ ասելով.«Մի գնա՛, մնա՛ Հայաստանում և գնահատի՛ր ունեցածդ»,-ասաց Սյուզաննան:
7
Հայաստանն ինձ համար միլիոն Ամերիկա արժի…
Կարոն Հայաստանը լքող մարդկանց խորհուրդ է տալիս սթափ ուղեղով մտածել՝ արդյո՞ք ճիշտ են վարվում, թե՞ ոչ, նոր միայն այդ քայլին գնան:
Հայաստանում, իհարկե, դժվարություններ կան, բայց, ինչպես Կարոն է խորհուրդ տալիս, պետք է հասկանալ, որտեղ էլ գնան՝ այդ դժվարություններին բախվելու են:
Նա «Green card» ունի շահած, մի քանի անգամ եղել է Ամերիկայում, տեսել է ամերիկյան շքեղ կյանքն ու հիմա առանց մեկ րոպե տատանվելու՝ ասում է, որ Հայաստանն իր համար միլիոն Ամերիկա արժի՝ իր առավելություններով ու թերություններով: Մաքուր օդը, համեղ ուտելիքներն ու քաղցրահամ մրգերը երբեք չես գտնի Ամերիկայում:
«Հայ նոր սերունդը շատ խելացի ու կազմակերպված է: Միանշանակ կարող ենք հույսը նրանց վրա դնել. մեր երիտասարդների շնորհիվ՝ Հայաստանի ապագան լուսավոր է լինելու: Մնանք ու շենացնենք Հայաստան աշխարհը»,-լավատեսական տրամադրությամբ զրույցն ամփոփեց Կարո Սերպեկյանը:

Молодой армянин из Диаспоры нашел в Арцахе свою любовь
Каждый переехавший в Армению репатриант имеет свою историю. Они различны и самобытны, как армяне, родившиеся и выросшие в разных странах мира, которых привели в Армению похожие, но в то же время такие разные дороги.
Герой истории, представленной ниже «Армяне сегодня», армянин из �?ордании Каро Серпекян.
Возвращение в Армению всегда было в моих мыслях…
Каро Серпекян в �?ордании 10 лет проработал бухгалтером, занимался также музыкой (играл в джаз-группе), выполнял различные работы в студии звукозаписи.
Родился и жил вдали от Родины, однако возвращение в Армению всегда было в мыслях Каро, став мечтой, которую любой ценой стремился превратить в реальность.
Туристом впервые приехал в Армению в 2007 году на две недели. В 2014-м выпало счастье присутствовать на свадьбе родственника.
До репатриации искал в �?нтернете работу, поскольку решил основать собственный бизнес и вложить инвестиции в Армении.
Конечно, трудности на его пути возникали – ведь Армения для него была, тем не менее, незнакомой страной. Он не был знаком с образом мышления людей, действующим законодательством, бизнес-полем, но тем не менее не отчаивался…
Факелом, по следам которого он приехал в Армению, был проект фонда «К Айку». Участвовал в нем в надежде, что сумеет привязаться к Армении, приберет профессиональный рабочий опыт, новых друзей, сумеет прочно встать на ноги на родной земле. Волонтерский проект «К Айку» длился шесть месяцев, в течение которых работал в Ереване и Арцахе.
Чувствовал, что все будет хорошо…
Мысль Каро о репатриации родные и друзья расценили как сумасбродство, рискованный шаг. Вдохновляли в основном две сестры. Мать оставила решение сына на волю Бога. А отец говорил, что хотя и не согласен, но всегда готов поддержать его. Однако на всем пути до аэропорта пытался убедить вернуться. Каро, однако, не сдался.
«Беспокойство родителей где-то было понятно мне: в �?ордании состоялся, имел работу, и вдруг все это бросив, решил приехать в Армению и начать жизнь снова», – откровенничает Каро, добавляя, что следовал голосу души, и путь в Армению перед ним раскрыл Бог, чувствовал, что все будет хорошо.
Сразу же влюбился в Арцах…
Каро рассчитывал жить в Ереване или Дилижане. Однако намерение капитально изменилось, когда по четырехнедельной волонтерской программе фонда «К Айку» поехал в Арцах.
Молодой армянин из Диаспоры никогда не бывал в Арцахе, посему сразу же согласился поехать, но у него и в мыслях не было, что в Арцахе пустит глубокие корни.
Каро очень понравился Карабах: вокруг сложилась настолько родная и душевная атмосфера, что задумал инициировать в Арцахе какое-либо дело.
Приехав в Ереван, в одном из баров встретился с товарищем – гидом-экскурсоводом Наирой �?сраелян, и по итогам обсуждения решили открыть в Арцахе кафе.
Открытие кафе «Муклимандил» стало звонкой пощечиной азерам…
«Муклимандил» на карабахском наречии означает паутина. То есть хотим создать своеобразную сеть между Арменией, Арцахом и Диаспорой, чтобы люди приезжали и проводили свой отдых в одном из прекрасных уголков Степанакерта. Кафе раскрывает свои двери также перед иностранцами, посредством чего возникает возможность сделать Арцах более узнаваемым на мировом уровне.
В неформальной обстановке в кафе проходят различные мероприятия – презентации книг, курсы танцев, обсуждения, лекции, кинопросмотры и т. д.
«Открытие кафе намечалось на апрель 2016 года, однако после известных событий оно открылось 16 мая. Как заверяет Каро, после четырехдневной апрельской войны, вопреки царящей в Арцахе гнетущей атмосфере, народ удивительно тепло принял их, что очень взволновало. Открытие кафе стало звонкой пощечиной азерам. Хотели показать, что враг не в силах поставить нас на колени, как бы ни старался устаивать провокации на границе, мы еще более сплотимся, чтобы усилить Армению и Арцах», – сказал Каро
Репатриация подарила величайшее счастье – я нашел свою судьбу на Родине…
С безграничной радостью говорит Каро о том, что репатриация подарила величайшее счастье – он нашел на Родине свою судьбу.
Был обычный день, даже помнит точно – среда, когда гид-экскурсовод Сюзанна Шахназарян привезла в кафе группу туристов из Еревана.
После знакомства, сидя за соседними столиками, начали беседовать, музицировать с молодыми людьми, весело провели время. Эта встреча и стала причиной тому, что между молодыми людьми возникло чувство.
«Сюзанна по специальности кардиолог, и ей удалось похитить мое сердце (смеется – авт.)»,- с улыбкой, рассказывает Каро.
Каро и Сюзанна корнями из Карабаха, и возможно именно зов крови привел их в Карабах, чтобы там встретились, влюбились, поженились, создали прекрасную армянскую семью.
Отметим, что молодая пара недавно обручилась и летом собирается сыграть свадьбу.
Встретив Каро, отказалась покидать Армению
«Каро просто не оставил возможности для выбора, он признался мне в любви и сказал, что будет ждать ответа, сколько понадобится. Конечно, и другими человеческими качествами и поступками привлек мое внимание: предложение он сделал очень красиво, романтично (смеются, глядя друг на друга – авт.).
Часто общаясь по работе с армянами Диаспоры, я всегда испытывала к ним особое отношение. Всегда восхищалась их патриотизмом и ярким проявлением национального самосознания.
Наконец, встретив Каро, отказалась от мысли покидать Армению: из-за границы получила различные приглашения на работу, но Каро раскрыл мне глаза, сказав: «Не уезжай, оставайся в Армении и цени, что имеешь», – сказала Сюзанна.
Армения для меня стоит миллиона Америк
Людям, покидающим Армению, Каро советует трезво подумать – верно ли поступают, и только после этого совершить этот шаг.
В Армении, конечно, есть трудности, но, как советует Каро, нудно понимать: куда бы ни поехал, с этими трудностями столкнешься.
Он выиграл «Green card», несколько раз бывал в Америке, видел тамошнюю шикарную жизнь, но ни секунды не колеблясь, говорит, что Армения, со всеми ее преимуществами и недостатками, для него стоит миллиона Америк. В Америке никогда не найдешь чистого воздуха, вкусной еды и сладких плодов.
«Новое поколение армян очень умное и организованное. Однозначно можно положиться на него: благодаря нашей молодежи, будущее Армении будет светлым. Останемся и приукрасим Армению», – на оптимистичной ноте завершил беседу Каро Серпекян.