Հալեպի ազատագրումից հետո հալեպահայերը հետ չեն վերադառնում
Սիրիայի Հալեպ հայաշատ քաղաքի ազատագրումից հետո Հայաստանում ապաստան ստացած հալեպահայերը հետ չեն վերադառնում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Նրա խոսքով` հալեպահայերը պարբերաբար այցելում են Հալեպ` իրենց թողած գույքի, սեփականության մասին տեղեկություն ստանալու համար, բայց կրկին հետ են վերադառնում: «Հայաստանում այս պահի դրությամբ 20 հազարից ավել սիրիահայ է բնակվում: Հիմնականում այդ թիվը չի պակասում, այլ ավելանում է»,-ասաց Զաքարյանը՝ հավելելով, որ հալեպահայերը սպասում են, որպեսզի այդ խնդիրը վերջնականապես լուծվի, իսկ փոխայցեր միշտ էլ եղել են: «Այն, ինչ կատարվում է Հալեպում, դեռեւս հիմք չի տալիս, որ հալեպահայերը Հայաստանից գնալու որոշում կայացնեն»,-հավելեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանում սիրիահայերի առջեւ ծառացած խնդիրներին` նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը հիմնականում առանձնացրեց նրանց կեցության եւ աշխատանքի խնդիրները: «Սիրիահայերի բնակարանային խնդիրը մենք հիմնականում լուծում ենք բնակվարձերի տրամադրմամբ: Մեր այդ ծրագրում տարեկան 1000 սիրիահայ ընտանիք է ընդգրկվում»,-ասաց Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Սիրիայի կառավարական զորքերը դեկտեմբերի 22-ին պաշտոնապես հայտարարել են, որ Հալեպն ամբողջությամբ գտնվում է իրենց հսկողության ներքո:
Արեւելյան Հալեպից ապստամբների ու քաղաքացիական բնակչության տարհանումն սկսվել Էր 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ին: Դրա կազմակերպմամբ զբաղվում Էր Ռուսաստանը՝ իր գործողությունները համաձայնեցնելով Թուրքիայի հետ:

После освобождения Алеппо от террористических группировок нашедшие приют в Армении сирийские армяне не возвращаются в Сирию
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/03/Ֆիրդուս-Զաքարյան.jpg)
После освобождения Алеппо от террористических группировок нашедшие приют в Армении сирийские армяне не возвращаются в Сирию. Об этом в беседе с Арменпресс сказал руководитель аппарата министерства диаспоры Армении Фирдус Закарян.
По его словам, сирийские армяне регулярно посещают Алеппо, чтобы получить информацию о своих владениях, но они возвращаются в Армению. «На данный момент более 20 тысяч сирийских армян проживает в Армении. Как правило, это число не снижается, а увеличивается», – сказал Закарян, добавив, что армяне Алеппо ждут окончательного решения этой проблемы.
«То, что происходит в Алеппо еще не дает оснований сирийским армянам принять решение покинуть Армению», – сказал он. Говоря о проблемах, с которыми сталкиваются сирийские армяне в Армении, руководитель аппарата министерства указал на два основных вопроса: занятость и жилье.
«Мы решаем жилищный вопрос сирийских армян субсидированием арендной платы за дом. 1000 сирийско-армянских семей ежегодно включаются в эту программу», – сказал Фирдус Закарян. Сирийские правительственные силы 22 декабря объявили, что Алеппо находится в их полном контроле.