Սիրիահայ ուսանողները ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Ապրիլի 30-ին հայաստանյան բուհերում սովորող սիրիահայ ուսանողները հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում: Հանդիպմանը ներկա էր նաև «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Լենա Հալաջյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը սիրիահայ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով առաջարկեց տարբեր բուհերում ստեղծել սիրիահայ ուսանողների խորհուրդներ, որոնց միջոցով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն առավել իրազեկված կլինի սիրիահայ ուսանողության խնդիրներին, և միջոցներ կձեռնարկվեն դրանց լուծման նպատակով: Մինչև այժմ սիրիահայ ուսանողների հետ աշխատանքներն իրականացվում էին Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի միջոցով: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առանձին հանդիպումներ կազմակերպել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տարբեր բուհերի սիրիահայ ուսանողների հետ՝ խորհուրդներ ձևավորելու նպատակով: Քննարկվեցին սիրիահայ ուսանողությանը վերաբերող մի շարք այլ խնդիրներ:
Ներկայացվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերը, և կարևորվեց սիրիահայ ուսանողների մասնակցությունն այդ ծրագրերին:

Студенты из числа сирийских армян в Министерстве Диаспоры РА
Студенты из числа сирийских армян, обучающиеся в вузах Армении, 30 апреля были гостями Министерства Диаспоры РА. На встрече присутствовала также председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян.
Руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян с целью более эффективной организации работы со студентами из числа сирийских армян предложил создать в разных вузах советы студентов из числа сирийских армян, посредством которых Министерство Диаспоры РА будет более осведомленным об их проблемах и будут приняты меры для их решения. До сих пор работа со студентами из числа сирийских армян осуществлялась посредством Совета студентов из Диаспоры. Достигнута договоренность организовать в Министерстве Диаспоры РА отдельные встречи со студентами из числа сирийских армян различных вузов с целью формирования советов. Был обсужден ряд других проблем, касающихся студентов из числа сирийских армян.
Были представлены программы Министерства Диаспоры РА, отмечена важность участия в них студентов из числа сирийских армян.