Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ Տեր Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանին:
Սփյուռքի նախարարը շնորհավորեց Սրբազանին ծննդյան 70-ամյա հոբելյանի առիթով՝ նշելով. «Անգնահատելի է Ռաֆայել սրբազանի՝ Հայաստանում և Սփյուռքում ծավալած բազմաբնույթ գործունեությունը, որը բխում է համահայկական շահերից և ուղղված է հայապահպանությանը, սերունդների քրիստոնեական, հայեցի դաստիարակությանը, կարիքավորների սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Շնորհակալություն եմ հայտնում նրան՝ Սփյուռքի նախարարության հետ իրականացրած երկարատև բազմաբեղուն աշխատանքների համար: Երբ 2012 թվականին սիրիական պատերազմի պատճառով դեպի Հայաստան սկսվեց սիրիահայերի հոսքը, Կաթողիկե եկեղեցին մեր ամենահուսալի և լավագույն գործընկերներից մեկը դարձավ և նեցուկ եղավ Հայաստան տեղափոխվող սիրիահայերին՝ նրանց  կացարան տվեց իր հարկի տակ, օգնեց աշխատանքի տեղավորման,  առողջապահական,  սոցիալական և տարաբնույթ այլ հարցերում»:
Նախարարն անդրադարձավ նաև Ռաֆայել սրբազանի՝ Հայաստանի տարբեր վայրերում, հատկապես՝ Գյումրիում կաթոլիկ եկեղեցու կառուցման, հաշմանդամների համար կենտրոն ստեղծելու, և Հռոմի Ֆրանցիսկոս Սրբազան Քահանայապետի՝ 2016 թվականի հունիսի 24-26-ը Հայաստան կատարած այցի կազմակերպմանը  ակտիվ  մասնակցելու համար:
Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, հայրենիքին և սփյուռքին մատուցած ծառայությունների, սփյուռքի համայնքների և հայրենիքի միջև կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում նշանակալի ներդրում ունենալու, տարբեր բնագավառներում լայնածավալ ծրագրերի իրականացման, արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև բարեգործական և հասարակական ակտիվ գործունեության համար Սփյուռքի նախարարը Տեր Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության  Ոսկե հուշամեդալով:
Սրբազան Հայրը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին բարձր պարգևի համար: Նա նշեց, որ շարունակելու է համագործակցել նախարարության հետ, նվիրումով աշխատել և տարբեր ծրագրեր իրականացել: Սրբազանը ներկայացրեց Արտաշատում կառուցվող «Երեխաների քաղաք» դպրոցի ստեղծման ծրագիրը: Դպրոցում մեկտեղելու են Հայաստանում ապրող անապահով ընտանիքների երեխաները, որոնք հիմնարար գիտելիքներ են ստանալու: Արդեն 300 երեխա ցանկություն է հայտնել սովորելու այդ դպրոցում:
«Հուսով եմ՝ դպրոցի կառուցմանը կաջակցի նաև Սփյուռքի նախարարությունը: Նպատակս է, որ մանուկները, երիտասարդները կարողանան ապրել զարգացած և ապահով Հայաստանում»,- եզրափակեց  Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը:
Ի նշան արդյունավետ համագործակցության՝ Ռաֆայել սրբազանը Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին փոխանցեց Հայ Կաթողիկե եկեղեցու «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» մեդալը:

Архиепископ Рафаел Минасян награжден Золотой медалью Министерства Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 6 декабря приняла предстоятеля Армянской Католической церкви в Армении, Грузии, России и Восточной Европе архиепископа Рафаела Минасяна.
Министр Диаспоры поздравила Святейшего с 70-летием, отметив: «Неоценима разнообразная деятельность Святейшего Рафаела в Армении и Диаспоре, вытекающая из общеармянских интересов и направленная на сохранение армянства, христианское, армянское воспитание поколений, решение социальных проблем нуждающихся. Выражаю ему благодарность за многолетнее плодотворное сотрудничество с Министерством Диаспоры. Когда в 2012 году, вследствие Сирийской войны начался поток сирийских армян в Армению, Католическая церковь стала одним из самых надежных и лучших наших партнеров, поддержала переезжающих в Армению сирийских армян, предоставила им жилище под своим кровом, помогла с трудоустройством, решением социальных, медицинских и иных вопросов».
Министр коснулась также активного участия Святейшего Рафаела в строительстве католических церквей в разных регионах Армении, особенно в Гюмри, создании центра для инвалидов, организации визита 24-26 июня 2016 года в Армению Папы Римского Франциска.
За значительный вклад в дело развития взаимодействия Армения-Диаспора, заслуги перед Родиной и Диаспорой, укрепление связей между общинами Диаспоры и Родиной, сохранение армянства, реализацию широкомасштабных программ в различных сферах, содействие соотечественникам, оказавшимся в чрезвычайных ситуациях, а также активную благотворительную и общественную деятельность министр Диаспоры наградила архиепископа Рафаела Минасяна Золотой медалью Министерства Диаспоры РА.
Святейший отец поблагодарил министра Диаспоры РА за высокую награду, отметив, что и впредь будет сотрудничать с Министерством, преданно работать и реализовывать различные программы. Святейший представил программу строящейся в Арташате школы «Город детей». В школе будут учиться дети из необеспеченных семей, получать основательные знания. 300 детей уже изъявили желание учиться в этой школе.
«Надеюсь, строительству школу посодействует и Министерство Диаспоры. Моя цель – чтобы дети, молодежь имели возможность жить в развитой и обеспеченной Армении», – заключил архиепископ Рафаел Минасян.
В знак плодотворного сотрудничества Рафаел Минасян вручил министру Диаспоры РА Грануш Акопян медаль Армянской Католической церкви «Св. Григор Лусаворич».