ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մուրադ Մալխասյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Խաչատուր Ավետիսյանի անվան Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի հիմնադիր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, երգիչ Մուրադ Մալխասյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի հիմնադիր, ազգային ժողովրդական երգերի կատարող Մուրադ Մալխասյանը ամեն ինչ անում է հայ երգը, մշակույթը, արվեստը ոչ միայն Հայրենիքում, այլ Սփյուռքում տարածելու համար: Խաչատուր Ավետիսյանի անունը կրող համույթը դարձել է Գյումրիի անձնագիրը, և առանց այս գեղեցիկ խմբի դժվար է պատկերացնել Գյումրու մշակութային կյանքը: Համերգներով հանդես գալով Եվրոպայի, Ամերիկայի, Ռուսաստանի մի շարք քաղաքներում՝ նա իր ամբողջ տաղանդը, գիտելիքները նվիրում է Սփյուռքը ոգևորելու, Սփյուռքին ուժ տալու և Սփյուռքում հայրենասիրությունը տարածելու ուղղությամբ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն ամենի համար, ինչ անում եք դուք դրսում ապրող մեր հայրենկիցների համար: Շարունակե°ք այդքան նվիրված մնալ մեր արվեստին, մշակույթին և մեր ազգին»:
Նախարարն ընդգծեց, որ Մուրադ Մալխասյանը մշտապես բարձր պատրաստակամությամբ մասնակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին՝ մասնավորապես «Արի տուն» և տարածաշրջանային կրթամշակութային խնդիրների լուծմանն իրականացմանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ Հայաստան-Սփյուռք մշակութային գործակցության բնագավառում ունեցած նշանակալի ներդրման և Խաչատուր Ավետիսյանի անունը կրող Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի հիմնադրման 30-ամյակի առթիվ Մուրադ Մալխասյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով:
Շնորհակալության հայտնելով նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար՝ Մալխասյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր նման կոչում պարտավորեցնում է, որ առավելագույնը անես Հայրենիքի և ժողովրդի համար:

RA Merited Cultural Figure Murad Malkhasyan awarded with Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora
On November 22, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received founder of the Khachatur Avetisyan State Folk Instruments Ensemble of Gyumri, Merited Cultural Figure of the Republic of Armenia, singer Murad Malkhasyan.
Hranush Hakobyan greeted the guest and mentioned the following: “Murad Malkhasyan, who is the founder of the State Folk Instruments Ensemble of Gyumri and a performer of Armenian folk and national songs, does everything he can to disseminate Armenian song, culture and arts in not only Armenia, but also abroad. The ensemble named after Khachatur Avetisyan has become the “passport” of Gyumri, and it is impossible to imagine cultural life in Gyumri without this beautiful ensemble. Performing in several cities of Europe, the United States and Russia, Muradyan dedicates his talent and uses his knowledge to inspire Armenians abroad, give them strength and disseminate the feeling of patriotism in the Diaspora. I would like to thank you for everything you do for our compatriots abroad. Continue to stay as dedicated as you are to Armenian arts, culture and the Armenian nation.”
The Minister emphasized the fact that Murad Malkhasyan always participates in the programs and projects of the RA Ministry of Diaspora, particularly the “Ari Tun” Program) with great willingness. He also expresses great willingness to assist in the solution to the cultural and educational issues according to regions.
Minister Hranush Hakobyan awarded Murad Malkhasyan with the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora for his notable contributions to the cultural partnership between Armenia and the Diaspora and on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of the Khachatur Avetisyan State Folk Instruments Ensemble of Gyumri.
Expressing gratitude for such a high award, Malkhasyan stated that each award obliges him to make maximal efforts for the Homeland and the Armenian nation.