Հայրենադարձ թոշակառու Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանը՝ «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժման մասնակից
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց հայրենադարձ Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանին:
80-ամյա տիկին Սիրանը 16 տարի առաջ Մարսելից տեղափոխվել է Հայաստան և հաստատվել Արմավիրի մարզի Ջրաշեն գյուղում: Նա 6 զավակ, 15 թոռ և 4 ծոռ ունի: 1966թ. տիկին Սիրանի ընտանիքը Բեյրութից տեղափոխվել է Ֆրանսիա: Հաստատվելով Հայաստանի Ջրաշեն գյուղում՝ սկսել է զբաղվել տնամերձ այգիների մշակման աշխատանքով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց ապրիլյան պատերազմից հետո Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանի ցուցաբերած պարբերական օգնությունը հայոց բանակին:
Նախարարը կարևորեց Սիրան մայրիկի հայրենանվեր գործունեությունը՝ նշելով. «Դուք ամիսներ շարունակ հագուստի կապոցներ եք ուղարկել սահմանային զորամասեր: Միայն վերջերս գնել եք մոտ կես միլիոն դրամի ապրանք կրկին հայոց բանակ ուղարկելու համար, սակայն չեք սիրում Ձեր արած գործերի մասին բարձրաձայնել: Դուք կարևրում եք նաև հայ զինվորի համար ուղարկվող հագուստի որակը և ամեն ինչ անում միայն որակյալ հագուստ զինվորին հասցնելու ուղղությամբ: Համոզված եմ, որ մեր հասարակությունը պիտի սիրի բանակին այնպիսի հոգատարությամբ, ինչպես Դուք, սիրելի՛ տիկին Սիրան»:
Բարձր գնահատելով Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանի ակտիվ մասնակցությունը «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը, ինչպես նաև սահմանները պաշտպանող զինվորներին մշտական օգնություն ցուցաբերելը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նրան պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
Տիկին Սիրանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց. «Հայաստանը մեր Հայրենքին է, և մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր երկիրը զարգացնելու համար: Բայց ամենից առաջ պիտի հզորացնենք մեր բանակը: Կարծում եմ՝ բանակն ավելի հզոր պիտի լինի, քան մենք, և մենք ամեն ինչ պիտի անենք հայ զինվորին օգնելու ուղղությամբ»:
Սիրան Միսակյան-Բասմաջյանը աջակցել է նաև իրեն օգնության խնդրանքով դիմող շատ այլ կարիքավոր ընտանիքների: Այժմ նույնպես պատրաստում է կապոցներ զինվորների համար, և առաջիկայում դրանք հասցեական կուղարկի սահմանամերձ զորամասերում ծառայող հայ զինվորին:

Репатриантка-пенсионерка Сиран Мисакян-Басмаджян – участник движения «Что ты сделал для Карабаха»
Восьмидесятилетняя госпожа Сиран 16 лет назад возвратилась из Марселя в Армению и обосновалась в селе Джрашен Армавирской области. У нее 6 детей, 15 внуков и 4 правнука. В 1966 году семья Сиран переехала из Бейрута во Францию. Обосновавшись в селе Джрашен Армении, занялась уходом за приусадебным садиком.
Министр Диаспоры высоко оценила помощь, которую Сиран Мисакян-Басмаджян периодически оказывала Армянской армии после апрельской войны.
Министр отметила важность патриотической деятельности матушки Сиран, заметив: «На протяжении месяцев Вы отправляли посылки с одеждой в приграничные воинские части. Только за последнее время Вы потратили полмиллиона драмов на приобретение товаров для армии, однако не любите во всеуслышание заявлять о своих делах. Вы придаете большое значение качеству отправляемой солдатам одежды и делаете все, чтобы солдатам попадала только качественная одежда. Уверена, что наше общество должно относиться к Армии с такой же любовью и заботой, как Вы, дорогая госпожа Сиран».
Высоко оценив активное участие Сиран Мисакян-Басмаджян в общеармянском движении «Что ты делаешь для Карабаха», а также оказание постоянной помощи стоящим на защите рубежей солдатам, министр Грануш Акопян наградила ее Почетной грамотой Министерства Диаспоры РА.
Госпожа Сиран поблагодарила за теплый прием, отметив: «Армения наша Родина и мы готовы сделать все для развития нашей страны. Но сначала необходимо укреплять нашу армию. Думаю, армия должна быть сильнее, чем мы, и мы должны сделать все для помощи армянскому солдату».
Сиран Мисакян-Басмаджян содействовала также многим, обратившимся к ней за помощью нуждающимся семьям. Сейчас она готовит посылки для солдат и в скором времени отправит их служащих в приграничных частях воинам.