Բրյուսելում կներկայացվեն Արցախի մշակույթը, արտադրանքը, զբոսաշրջային հնարավորությունները
Բրյուսելում նոյեմբերի 16-19-ը կանցկացվեն Արցախի օրեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության ուպատասխանատ Պետո Դեմիրճյանը, այդ օրերին բազմաթիվ միջոցառումներ են նախատեսված:
«Նախ նախատեսված են քաղաքական հանդիպումներ տեղի պատգամավորների, այլ պատասխանատու անձանց հետ: Հանդիպումներ կլինեն քաղաքագետների, դիվանագետների, ակադեմիկոսների հետ: Կներկայացվեն ղարաբաղյան վերջին զարգացումները, Արցախի 25-ամյա անցած ուղին, պետականաշինությունը»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը:
Քաղաքականից բացի, նախատեսված են մշակութային միջոցառումներ, կներկայացվեն Արցախի տուրիզմի հնարավորությունները, ինչպես նաև արցախյան արտադրատեսակները: «Տնտեսական տեսանկյունից երկու մեծ, կարևոր նախաձեռնություններ կան: Առաջինը Արցախի տուրիզմի ցուցահանդեսն է, երբ Բրյուսելի ճամփորդական գրասենյակներին կներկայացվեն հանրապետության զբոսաշրջային հնարավորությունները: Արցախը տուրիզմի համար ներկայացվելու է որպես այլընտրանքային վայր`լեռնագնացություն, հովիտներ, բնություն և այլն»,-նշեց Պետո Դեﬕրճյանը: Բրյուսելում անցկացվող Արցախի օրերի շրջանակում կցուցադրվեն ղարաբաղյան խմիչքներ, անուշեղեն, գորգեր: Պետո Դեմիրճյանն ընդգծեց, որ այս միջոցառումը տարիներ առաջ սկսած գործի շարունակությունն է: Այս անգամ Բելգիայում Արցախի օրերն անցկացվում են մեծ շուքով:
«Այս միջոցառումների շրջանակում Արցախը ներկայացվելու է ոչ կոնֆլիկտի լույսի ներքո, ի վերջո Արցախը միայն պատերազմ չէ, այնտեղ կան մարդիկ, որոնք կառուցում են իրենց երկիրը, ունեն իրենց մշակույթը, սովորույթները, տուրիզմը: Ահա նպատակն է բացահայտել այդ աﬔնը: Դրան հասնելու համար պետք է խոսել Արցախի այլ կողմերի մասին ևս: Այնպես որ, կարծում ենք` այս միջոցառումները եվրոպացիներին հնարավորություն կտան իրազեկված լինել Արցախի մասին»,-հավելեց Պետո Դեմիրճյանը:

В Брюсселе будут представлены культура, продукция и туристические возможности Арцаха
В Брюсселе с 16 по 19 ноября пройдут Дни Арцаха в Бельгии. Как отметил в беседе с «Арменпресс» ответственный за информационное обеспечение Европейского офиса Ай-Дат Пето Демирчян, в эти дни запланированы многочисленные мероприятия.
“Прежде всего, запланированы политические встречи с местными депутатами и другими ответственными лицами. Будут встречи с политологами, дипломатами, академиками. Также будут представлены последние развития в Карабахе, пройденный Арцахом 25-летний путь, строительство государства”, – заявил Демирчян.
Помимо политических, предусмотрены культурные мероприятия, будут представлены туристические возможности Арцаха, а также виды произведенной в Арцахе продукции.
“С экономической точки зрения есть две важнейшие инициативы. Первая – это туристическая выставка Арцаха, на которой брюссельскому офису по туризму будут представлены туристические возможности республики. Арцах будет представлен как место альтернативного туризма – альпинизм, долины, природа и т. д .”, – отметил он.
В рамках проводимых в Брюсселе Дней Арцаха будут представлены карабахские напитки, кондитерские изделия, ковры. Пето Демирчян подчеркнул, что данное мероприятие стало продолжением начатой многие годы назад работы. На этот раз Дни Арцаха в Бельгии будут проведены с большим размахом.
“В рамках этих мероприятий Арцах будет представлен не через призму конфликта, в конце-концов, Арцах – это не только война, там живут люди, созидающие свою страну, у них есть своя культура, традиции, туризм. Вот наша цела – открыть все это. Для того, чтобы добиться этого, необходимо говорить и о других сторонах Арцаха. Так что, думаю, эти мероприятия предоставят европейцам возможность узнать больше об Арцахе”, – добавил Пето Демирчян.