«Օգնելու գործը վարակիչ և կրկնօրինակվող պետք է լինի». «Հայորդյաց տան» ուսուցչուհի
Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան պատերազմի սանձազերծումից անցել է շուրջ վեց ամիս։ Այս ամիսների ընթացքում շատ բանի մասին խոսվեց ու գրվեց, բայց բազում օգնություններ էլ քրիստոնեաբար չբարձրաձայնվեցին։ Դրանց շարքին են դասվում նաև Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» կողմից ՀՀ և ԼՂՀ ուղարկված դրամական կամ հոգևոր աջակցությունները, որոնցից մեկի մասին, այնուամենայնիվ, որոշեցինք գրել։
Կրթօջախի՝ Երանուհի Ղազարյանի դասղեկական 3բ դասարանի սաներն ամեն ամիս որոշակի գումար են ուղարկում զոհված մայոր Սուրեն Մելքումյանի ընտանիքին։ Չորս որդիների հայր մայոր Մելքումյանը զոհվել է ապրիլի առաջին իսկ օրերին, իսկ կինը սպասում էր հինգերերորդ զավակին։
«Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ որոշակի գումար էինք հավաքել, որն օգնության կարգով ուղարկեցինք երեք ընտանիքների։ Դրանից հետո քննարկման ժամանակ առաջարկ եղավ «գրպանի ծախսից» ամեն ամիս, մինչև եկող տարվա մայիս, որոշակի գումար ուղարկել Մելքումյանների ընտանիքին»,- մեզ հետ զրույցում ասացին նույն դասարանի սաներ Կարինե Գասպարյանը և Արտյոմ Վարդանյանը, ովքեր մեր զրույցի ողջ ընթացքում շեշտում էին, որ իրենց արածը ամենաչնչինն է և չարժի այդ մասին բարձրաձայնել։ Սակայն, բարձրաձայնման պատճառը բոլորովին այլ է։
«Այս ամիսների ընթացքում սաներս, ովքեր մեծամասամբ ուսանողներ են, ոչ մեկին չեն ասել Մելքումյանների ընտանիքին ուղարկվող դրամական օգնության մասին։ Սակայն ես այն կարծիքին եմ, որ նրանց գործը վարակիչ և կրկնօրինակվող պետք է լինի։ Ցանկալի կլինի, որ աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մեր հայրենակիցները գոնե մեկ տարվա կտրվածքով ամսական թեկուզ մեկ լանչի գումարը հատկացնեն ապրիլյան պատերազմում ընկածների ընտանիքներին և գոնե այդ ձևով որոշ չափով թեթևացնեն նրանց հոգսը։ Շնորհակալ եմ ռուսախոս 3բ դասարանիս և ցանկանում եմ, ոպեսզի օրինակը լինի վարակիչ ու որ, ամենակարևորն է, մեր հայրենիքի երկինքը մնա կապույտ, և մեր զինվոր-հայրերը թող հերոսանան միայն խաղաղ պայմաններում, իսկ հայ մայրերի աչքերում երբեք ցավի ու կորստյան արցունքներ չլինեն»,- ասաց Երանուհի Ղազարյանը։

Teacher of “Hayordats Tun” Armenian School of Moscow: “Helping should set an example for others”
About six months have passed since Azerbaijan unleashed a war in April. Throughout the past six months, a lot was said and written, but being the Christians that we Armenians are, we didn’t talk about a lot of the support that was provided. Among the supporters was the “Hayordats Tun” Armenian School of Moscow, which provided spiritual and financial assistance to the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic , but we decided to write about one of the ways that the school provided its support.
Every month, the students of the classroom 3b of Yeranuhi Ghazaryan send a certain amount of money to the family of deceased Major Suren Melkumyan. The father of the four sons, Major Melkumyan was killed during the very first days in April, and his wife was expecting their fifth child.
“During the war in April, we raised some money and sent it to three families. After that, during a discussion, one of the students suggested sending some “pocket money” to the Melkumyans until next May,” students Karine Gasparyan and Artyom Vardanyan said in an interview, emphasizing that what they’re doing is not enough and is not worth mentioning. However, there is another reason why we are mentioning this.
“Throughout the past six months, my students, who are mainly university students, haven’t told anyone about the financial assistance that they are providing to the Melkumyans. However, I believe that what they’re doing can set an example for others. I would like to see Armenians around the world send at least a part of their daily lunch money to the families of the victims of the war and mitigate their worries to a certain extent.  I thank the Russian-speaking students of classroom 3b and would like to see their actions set an example for others and, most importantly, I would like for the homeland to be in peace and our soldiers to become heroes in peace and never see Armenian mothers cry for pain and loss,” Yeranuhi Ghazaryan said.