ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց ֆրանսահայ բարերար Ռայմոն Եզեկելյանին
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իրավական մասնագիտությունների Հայ-ֆրանսիական ֆեդերացիայի համանախագահ, ֆրանսահայ բարերար Ռայմոն Եզեկելյանին, ում աջակցությամբ մի շարք հայանպաստ ձեռնարկներ են իրականացվել ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ Հայաստանում:
Նախարարը բարձր գնահատեց Եզեկելյանի հայրենանվեր աշխատանքները, նախարարության ծրագրերին աջակցելու նրա պատրաստակամությունը և ներկայացրեց այն ձեռնարկները, որոնք ուղղված են համազգային խնդիրների լուծմանը: Հրանուշ Հակոբյանը Ռայմոն Եզեկելյանին հանգամանալից ներկայացրեց նաև «Հայերի վիճակն աշխարհում» տարեկան զեկույցը, այնտեղ արծարծված խնդիրները, հայկական սփյուռքի ընդհանուր պատկերը, առաջիկա անելիքները:
Հյուրը մեծ գոհունակություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարության հայապահանությանը միտված ծրագրերի վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին նախարարության առաջիկա ծրագրերում սփյուռքի համայնքների առավել ակտիվ ներգրավվածության հետ կապված հարցեր: Նախարարը կարևորեց, մասնավորապես հոկտեմբերի 20-24-ը նախարարության նախաձեռնությամբ իրկանացվելիք լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողվին՝ սփյուռքյան լրատվամիջոցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների, ինչպես նաև օտար լրատվամիջոցներում աշխատող ազգությամբ հայ լրագրողների մասնակցությունը:

On October 7, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Co-Chair of the Armenian-French Federation of Legal Professions, French-Armenian benefactor Raymond Ezegelian, who has helped carry out a number of pro-Armenian initiatives in France and Armenia.
The Minister praised Ezegelian’s pro-national activities and his willingness to support the programs of the Ministry of Diaspora and presented the initiatives that are aimed at solving the issues of national concern. Hranush Hakobyan also provided Raymond Ezegelian with a detailed presentation of the annual “State of Armenians in the World” Report, the issues raised in the report, the overall picture of the Armenian Diaspora and the future actions.
The guest expressed great satisfaction with the programs of the Ministry of Diaspora aimed at preserving the Armenian identity.
During the meeting, the sides discussed issues on further engagement of Diaspora Armenian communities in the upcoming programs of the Ministry. The Minister particularly attached importance to the participation of the leaders and representatives of Diaspora Armenian media outlets and Armenian journalists of foreign media outlets in the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, which is organized by the RA Ministry of Diaspora and is set to take place on 20-24 October.
The sides also discussed other issues related to the development of the Armenia-Diaspora partnership.