Բազիլիկատայի մարզային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Սեպտեմբերի 27-ին Իտալիայի Բազիլիկատա մարզի խորհուրդը (Consiglio Regionale della Basilicata) միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ իր զորակցությունը հայտնելով հայ ժողովրդին: Բանաձևի նախագիծը ներկայացրել էր անկախ պատգամավոր Աուրելիո Պաչեն՝ ընդառաջելով հայ համայնքի խնդրանքին:
Ըստ «Հայերն այսօրի»՝ բանաձևում նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության պատմական իրականությունը ճանաչվել է բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև 1919թ. թուրքական ռազմական տրիբունալի կողմից: Փաստաթղթում նաև ընդգծվում է, որ անհրաժեշտ է հայ ժողովրդի վերապրած ողբերգության մասին իրազեկել հանրությանը, հատկապես երիտասարդ սերնդին՝ նման ոճիրների կրկնությունը կանխելու համար:
Բազիլիկատայի մարզային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 108-րդ խորհուրդն է:

Областной совет Базиликаты единогласно признал Геноцид армян
Совет области Базиликата �?талии (Consiglio Regionale della Basilicata) 27 сентября единогласно признал Геноцид армян, выразив поддержку армянскому народу. Проект резолюции, идя навстречу просьбе армянской общины, представил независимый депутат Аурелио Паче.
В резолюции отмечается, что исторический факт Геноцида армян признан многими международными организациями, а также турецким военным трибуналом в 1919 году. В документе также подчеркивается уведомить о трагедии, пережитой армянским народом, общественность, особенно молодое поколение, дабы предотвратить повторение подобных преступлений.
Областной совет Базиликаты – 108-й совет, признавший Геноцид армян на уровне органов местного самоуправления �?талии.