ՀՀ Նախագահ. Ցավոք, պատմության ընթացքում հաճախ տարատեսակ շահերն անհեռատեսորեն վեր են դասվում ցեղասպանությունները կանխարգելելու հրամայականից
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/0133.jpg)
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 8-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Մեծ դահլիճում մասնակցել է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը կրող 12-րդ համաժողովիբացման հանդիսավոր արարողությանը: Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Համաժողովին, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին, մասնակցում են Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության նախագահ Դանիել Ֆեյերստայնը, ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրից ավելի լավագույն մասնագետներ, հեղինակավոր գիտնականներ՝ աշխարհի տարբեր երկրներից: Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանն ընկերակցության համաժողովի բացման խոսքում նշել է.
Հարգելի՛ պարոն Ֆեյերստայն,
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովի հարգարժան մասնակիցներ,
Ինձ համար պատիվ է ողջունել ձեզ Հայաստանում և ազդարարել այս ներկայացուցչական համաժողովի մեկնարկը։ Հպարտ եմ, որ լինելով մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործության՝ ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդ, մենք վերածնվել ենք, պետականություն կերտել և այսօր հնարավորություն ունենք հանդես գալու որպես ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը։
Հաճախ թվում է, որ միջազգային իրավունքի զարգացմանը, քաղաքական մտքի առաջխաղացմանը զուգընթաց մարդկությունը պետք է արդեն իսկ հաղթահարած լիներ ցեղասպանության հանցագործության արհավիրքը: Այնքան է խոսվել մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության բաղադրիչների մասին, այնքան ջանք է ներդրվել այս հանցագործությունը բնորոշելու, կանխարգելելու, պատժելու և դատապարտելու ուղղությամբ, որ թվում էր, թե «այլևս երբեք» կարգախոսն իր լիարժեք իրագործմանը կհասնի:
Ցավոք, մենք այսօր էլ ականատեսն ենք դառնում ցեղասպանական գործողությունների, այլատյացության քարոզչության, ֆաշիստական գաղափարախոսության առաջմղմանը: Մենք տեսնում ենք զանգվածային սպանություններ, վայրագություններ, կոտորածներ, կրոնական, ազգային, լեզվական տարբերակմամբ հիմնավորվող խտրականություն, առանձին խմբերի հատվածային կամ ամբողջական ոչնչացման փորձեր, մշակութային ժառանգության և հոգևոր կյանքի թիրախավորում:
Դա հուշում է մեզ, որ միջազգային պայքարը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պետք է նոր թափ առնի, նոր բովանդակություն ստանա և օգտագործի բոլոր հնարավոր հարթակները:
Հաճախ ցեղասպանության մասին խոսելիս ոմանք օգտագործում են «ողբերգություն» ձևակերպումը: Բայց անհրաժեշտ եմ համարում, որ մշտապես օգտագործվի այդ եզրույթի միակ ճիշտ բնորոշումը` «հանցագործություն»: Ողբերգությունը հաճախ կարող է տեխնոլոգիական աղետի հետևանք լինել, կարող է լինել բնական արհավիրքի հետևանք, նույնիսկ կարող է լինել պատահականության հետևանք: Ցեղասպանությունը, ի տարբերություն այդ ամենի, խորապես հաշվարկված, նախագծված, նախապատրաստված հանցագործություն է, որն ունի հստակ թիրախ, սահմանված գործիքակազմ և այլատյացության վրա հենվող գաղափարախոսություն:
Եվ հաշվի առնելով այդ հանցագործության բազմաշերտ բնույթը, չափազանց կարևոր է, որ դրա բնորոշման, կանխարգելման, դադարեցման, դատապարտման, դրա համար պատժի կիրառման գործընթացը լինի բազմակողմանիորեն հիմնավորված, և այդ հիմնավորվածությունը կառուցված լինի գիտական հենքի վրա: Պատմաբաններ, քաղաքագետներ, ազգագրագետներ, մշակութաբաններ, միջազգային իրավունքի մասնագետներ, հոգեբաններ, բազմաթիվ այլ մասնագետներ են անհրաժեշտ ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ առաջ մղելու համար, ինչպես նաև ցեղասպանությունների հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված քայլեր ծրագրավորելու և իրականացնելու համար: Դրանով է կարևորվում Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության այս հարթակը: Դուք մասնագիտորեն եք զբաղվում մարդկության առջև ծառացած այդ դժոխային երևույթով:
Ցավոք, պատմության ընթացքում հաճախ տարատեսակ շահերն անհեռատեսորեն վեր են դասվում ցեղասպանությունները կանխարգելելու հրամայականից՝ մարդկության տարեգրության մեջ ստեղծելով անպատիժ նախադեպեր ու դրանով իսկ խթանելով այդօրինակ վարքագծի հետագա դրսևորումները։ Գաղտնիք չէ, որ կատարված հանցագործությունները քողարկելու, զոհին ոճրագործ և ոճրագործին զոհ ներկայացնելու փորձերից զերծ չի մնում նաև գիտությունը կամ միգուցե ավելի ճիշտ է ասել՝ «հակագիտությունը»:
Հետևաբար, նաև այդ առումով եմ արժևորում այս համաժողովի առաքելությունը և տարիներ ի վեր ձեր ներդրած ջանքերը՝ ուղղված գիտական մակարդակում պատմական արդարության վերականգնմանը։ Բարձր ենք գնահատում, որ դեռևս 2007 թվականին ձեր ընկերակցությունը ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, այդ թվում՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, իհարկե, առանցքային նշանակություն ունի հասարակական-քաղաքական լայն շրջանակների ներգրավումը: Այդ պայքարում իրենց ջանքերը պետք է համատեղեն քաղաքական գործիչները, մշակութային, հոգևոր, գիտական շրջանակները, քաղաքացիական հասարակությունն ու ազատ մամուլը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում սույն թվականի ապրիլին Երևանում կայացավ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» առաջին գլոբալ ֆորումը: Համաժողովին մասնակցեցին շուրջ 600 պատգամավորներ, լրագրողներ, հոգևոր առաջնորդներ, գիտնականներ: Այն ուղղված չէր որևէ պետության կամ ժողովրդի դեմ, այլ ուղղված էր ցեղասպանության հանցագործության դեմ:
Հենց ֆորումի մասնակիցների առաջարկն էր, և պարոն Ֆեյերստայնը միացավ դրան, որ Հայաստանն այդ գործում ստանձնի առաջնորդի դերակատարում և պարբերական բնույթ հաղորդի համաժողովին: Անցկացնելով անհրաժեշտ քննարկումներ՝ մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը և նախատեսում ենք համաժողովն անցկացնել երկու տարին մեկ անգամ` սկսված 2016 թվականից:
Մենք համարեցինք, որ արդյունավետ կլինի գլոբալ ֆորումը հաջորդի այն տարիներին, երբ անցկացվում են ձեր ընկերակցության համաժողովները և դառնա նաև ձեր կառույցի համար նոր հարթակ` տարածելու ձեր փորձը և գիտելիքները ավելի լայն շրջանակների ներգրավմամբ: Ես պաշտոնապես առաջարկում եմ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությանը դառնալ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» համաժողովի համահիմնադիր, կազմակերպիչ և մշտական մասնակից:
Հարգարժա՛ն ներկաներ,
Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի է անցել, սակայն ոչինչ չի մոռացվել։ Չեն մոռացվել նաև այն մտավորականների, գիտնականների ու առհասարակ մարդասերների անունները, ովքեր իրենց մտքի ու գրչի շնորհիվ լույս են սփռել 100 տարի առաջ կատարված ոճրագործության վրա՝ թույլ չտալով ժամանակին քողարկել այն։ Եվ պատահական չէ, որ 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման չորս սյուներից մեկն էլ հենց երախտագիտության սյունն է. մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն գիտնականներին ու հասարակական, քաղաքական գործիչներին, ովքեր, անտեսելով բոլոր դժվարությունները, բարձրաձայնեցին և շարունակում են բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը հիշատակվեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից մատուցված պատարագում, Ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու համար Երևան ժամանած Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի և Կիպրոսի նախագահների ելույթներում, Վաշինգտոնի Մայր տաճարում կայացած ոգեկոչման արարողության ժամանակ, Գերմանիայի Նախագահ Յոախիմ Գաուկի պատմական խոսքում, որում նա ուղիղ խոսեց կայսերական Գերմանիայի մեղսակցության մասին, Չիլիի, Բրազիլիայի, Ավստրիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների կողմից ընդունված փաստաթղթերում, Հունաստանի և Կիպրոսի կողմից՝ այդ հանցագործության ժխտման քրեականացման որոշումներում, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերում, և որ ամենակարևորն է, տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց սրտերում, ովքեր իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդի արդար պայքարին։
Այս նույն համատեքստում եմ դիտում նաև ձեր կողմից կայացված որոշումը ձեր համաժողովը ոգեկոչման այս կարևոր տարում Հայաստանում անցկացնելու մասին:
Մենք շնորհակալ ենք բոլորիդ այս աննախադեպ աջակցության և ցուցաբերած խիզախության համար:
Հարգելի՛ հյուրեր,
Ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում մեր պայքարը լինելու է շարունակական, ու դրանում մենք անընդհատ զգալու ենք նաև ձեր աջակցության և խորհրդի կարիքը: Մենք պայքարում ենք մեր իրավունքները վերականգնելու համար և շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր մեզ սատարում են, գոնե բոլոր նրանց, ովքեր մեզ չեն խոչընդոտում: Համաժողովին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք, իսկ ձեզ՝ նաև հաճելի օրեր Հայաստանում։

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/0133.jpg)
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan took part in the opening of the solemn ceremony of the 12th symposium of the International Association of Genocide Scholars under the headline “A comparative analysis of 20th century genocides on July 8, in the big hall of the American University of Armenia.
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan gave a speech.
Daniel Feierstein, the head of the Association of International Genocide Scholars, more than 100 of best scholars in the field of genocide and similar topics, respected scientists from different countries of the world were present at the convention, which was dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, as well as to the 70th anniversary of the Worl War 2 and the Holocaust. As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations and Mass Media of the Presidential Staff of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan mentioned during the opening speech of the Association’s convention. Address by President Serzh Sargsyan the Opening of the 12th Meeting of the International Association of Genocide Scholars “Honorable Mr. Feierstein, Dear participants of the 12th Meeting of the International Association of Genocide Scholars, It is an honor for me to greet you in Armenia and signal the start of this representative meeting.
I am proud that being people who survived genocide, the most terrific crime against humanity, we have managed to revive and build statehood, and today we have the opportunity to be at the forefront of the fight against the crime of genocide. It often seems that along with the development of international law and the progress in political thought, humanity should have already overcome the calamity caused by the crime of genocide. So many times have been talked about the components of this crime against humanity, and so many efforts have been made to characterize, prevent, punish and condemn this crime, that it would seem that the “Never Again” slogan will reach its full realization. Unfortunately, today we continue to witness promotion of genocidal actions, xenophobic propaganda and fascist ideology. We can observe mass killings, manifestations of violence, massacres, discrimination grounded on religious, national and linguistic distinctions, attempts to annihilate, in whole or in part, separate groups, and targeting of cultural heritage and spiritual life. It points out the fact that the international fight against the crime of genocide must gather momentum, acquire a new meaning and use all possible platforms. Some people often use the wording “tragedy” when referring to genocide. But it is necessary that we always use the only correct characterization of the term – “crime.”
Tragedy can often be the result of a technological disaster, can be the result of a natural disaster and even the result of a contingency. All this is in stark contrast to genocide, a carefully calculated, planned and prepared crime, which has a clear target, a defined set of tools and an ideology based on xenophobia.
And taking into account the multilevel nature of that crime, it is very important that the process of its characterization, prevention, cessation, condemnation and imposing an appropriate punishment is grounded on a comprehensive approach which builds on a multidisciplinary scientific foundation. We need historians, political scientists, ethnographers, culturologists, international law experts, psychologists and many other specialists to carry out an effective struggle against the crime of genocide, as well as to outline and take steps aimed at overcoming the effects of genocides. This is why this platform of the International Association of Genocide Scholars is important. You have a professional approach to that hellish phenomenon which faces humanity. Unfortunately, throughout history, various interests have often overshadowed the imperative to prevent genocides, creating unpunished precedents in human chronology and thus stimulating further manifestations of such behavior. It is no secret that science, too, has failed to avoid attempts to hide crimes, present victims as criminals and criminals as victims, or maybe it is more correct to say “antiscience.” Hence, I have another reason to value the mission of this meeting and your many years’ efforts aimed at restoring historical justice in science. We highly appreciate the fact that your association recognized and condemned the Armenian Genocide in 2007. Ladies and gentlemen, Of pivotal importance is, of course, the broad involvement of social and political circles in preventing crimes against humanity, including genocides. Political figures, cultural, ecclesiastical and academic circles, civil society and the free media should direct concerted efforts at that struggle. As part of the events to mark the Armenian Genocide Centennial, Yerevan hosted the first global forum “Against the Crime of Genocide” in April this year. The forum was joined by around 600 delegates, journalists, ecclesiastical leaders and scholars. It was not directed towards any state or people; it was directed at the crime of genocide.
It was exactly the forum participants’ suggestion, and Mr. Feierstein approved it, that Armenia should assume a leadership role in that issue and make that forum a regular event. After having necessary discussions, we have accepted that offer and plan to hold the forum once in two years, staring from 2016. We hold that it will be better that the global forum succeeds the years of your association’s conferences, thus providing your organization with a new platform to share your experience and knowledge with broader circles. I officially suggest that the International Association of Genocide Scholars become the cofounder, organizer and permanent participant of the forum “Against the Crime of Genocide.” Dear partakers, Hundred years have passed since the Armenian Genocide, but nothing has been forgotten. We have not forgotten the names of those intellectuals, scholars and humanists in general, who used their minds and pens to shed light on the crime committed 100 years ago, thus not allowing its disguise at the time. And it is no accident that the pillar of gratitude is one of those four pillars upon which the Armenian Genocide Centennial rests: we are obliged to all those scholars and public and political figures, who, ignoring all difficulties, spoke out and continue to speak out about the Armenian Genocide. It is crucial to us that the fact of the Armenian Genocide was mentioned during the mass performed by Pope Francis, in the addresses of Russia’s, France’s, Serbia’s and Cyprus’s presidents who had arrived in Yerevan to take part in the commemorative events, during the remembrance ceremony at Washington National Cathedral, in the historic address by German President Joachim Gauck where he clearly spoke about the German Empire’s complicity, in the documents adopted by Chile’s, Brazil’s, Australia’s, Luxembourg’s, the Netherlands’, Russia’s legislatures, by Greece and Cyprus in the resolutions criminalizing that crime, in the resolutions of authoritative international organizations, including the European Parliament, and most importantly, left footprints in the hearts of tens of millions of people who express their solidarity for the Armenian people’s just struggle. It is in this same context that I view your decision to hold your meeting in Yerevan in this important remembrance year. We are grateful to all of you for this unprecedented support and courage. Dear guests, We will continue our struggle for the prevention of genocides, for which will always need your support and advice. Our struggle is aimed at restoring our rights, and we are grateful to all those who support us, at least to those who do not hinder us. I wish the meeting a fruitful work, and I wish you pleasant days in Armenia. Thank you”.