«Մեր Անկախությունը մեծ ձեռքբերում է, և այն իրավունք չունենք կորցնելու».Գայանե Աբգարյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի խմբագրությունում հյուրընկալված պարսկերեն լեզվի ուսուցչուհի, գրող Գայանե Աբգարյանը, ով 11 տարի ապրել ու աշխատել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, իրեն հայրենադարձ չի համարում, թեև ծնողները 1946-ին են հայրենադարձվել:
«1993թ. մայրիկիս ուղեկցությամբ մեկնեցի Թեհրան՝տեսակցելու քեռիներիս, այնտեղ ծանոթացա ապագա ամուսնուս՝ հայրենասեր մի հրաշալի հայորդու՝ Արմոնդի հետ, ամուսնացա և մնացի Թեհրանում: Կարծես նախախնամություն էր, որ պետք է հենց ծնողներիս ու հարազատներիս ծննդավայրում գտնեի իմ երջանկությունը, իմ կյանքի երկրորդ կեսին: Կարմիր դիպլոմով ավարտել էի Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, ունեի իրավագետի միջազգային դիպլոմ, աշխատում էի Արմավիրի գործադիր կոմիտեում (այն ժամանակ գործկոմ էին ասում) ՝որպես համակարգչային բաժնի պատասխանատու, այսինքն՝ արդեն կայացած մարդ ու մասնագետ էի, սակայն ճակատագիրն ինձ կապեց Թեհրանի հետ: Սկզբնական շրջանում շատ դժվար էր հարմարվել նոր միջավայրին, որովհետև գոյություն ունեն մշակութային, ավանդույթների ընդգծված տարբերություններ, բայց քանի որ ես էությամբ անհանգիստ, պրպտող մեկն եմ, գտա իմ գործունեության համար միջավայր՝ կապվելով տեղի հայկական միությունների հետ: «Սիփան» հայկական մարզամշակութային միությունում սկսեցի ասմունք պարապել ցանկություն հայտնողների հետ (վաղ տարիքից եմ սիրել ասմունքը և կապված եղել այդ մշակույթին), աղջկաս ծնվելուց հետո շարունակեցի աշխատել «Րաֆֆի» միությունում: Իմ մեջ բույն դրած ստեղծագործական լիցքերը դուրս հորդեցին և սկսեցի գրել. սկզբում պոեզիան էր իմ աշխարհը, տպագրվեց «Կարոտ» վերնագրով բանաստեղծություններիս ժողովածուն, որից հետո անցա արձակի ժանրին, և արդյունքում ծնվեց «Տաշած քարը գետնին չի մնա» գիրքս: Շատերն են զարմանում, որ  լինելով ճշգրիտ գիտությունների մասնագետ՝ ես դարձա գրող, սակայն ասեմ, որ հենց այդ գիտելիքներն էլ ինձ  ավելի շատ օգնեցին ստեղծագործական կյանքում՝ գրելու նպատակային  գործեր՝ առանց ավելորդաբանությունների: Երբ երեխաներս մի քիչ մեծացան, ես աշխատանքի անցա Թեհրանի «Նաիրի» հրատարակչությունում և տպագրեցի իմ «Ոսկետառ այբուբեն»-ը, որը միանգամից ընդունվեց և սպառվեց. այն ավելի շատ ուղարկվում էր Միացյալ Նահանգներ: Երբ վերադարձա Հայաստան, ծնվեցին «Ոսկետառ այբուբեն-2», «Հանելուկներ՝այբուբենով» գրքերս: Դրանք վաճառվեցին Հայաստանի գրախանութներում. մեր թաղապետարանը 50 օրինակ ինձանից վերցրեց և մեկական օրինակ բաժանեց մանկապարտեզներին: Այս տարի իմ ծննդավայրի՝ Արմավիրի մարզպետարանը, որտեղ ես նախկինում աշխատել եմ, ինձանից վերցնում է 200-300 օրինակ գիրք և բաժանում մանկապարտեզներին: Շարունակում եմ ստեղծագործել, ապրել իմ ընտանիքի ու Հայրենիքիս հոգսերով, ուրախություններով: Աղջիկներս  փայլուն առաջադիմությամբ ավարտել են Երևանի Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանը և նույնկերպ շարունակում են սովորել համալսարանում: Արդեն 4-րդ տարին է, ինչ ես աշխատում եմ Մաշտոցի պողոտայում գտնվող Կապույտ մզկիթում՝ սովորեցնելով պարսկերեն լեզու: Արդեն  հիմնում եմ պարսկերենի ուսուցման իմ սեփական կենտրոնը, ուսումնական ծրագրեր եմ կազմում, որոնք գրեթե պատրաստ են: Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ իմ աշակերտներն ու ուսանողներն իրենց սովորած պարսկերենի իմացությամբ այսօր աշխատում են մեր կյանքի տարբեր և կարևոր ոլորտներում: Շատ կարևոր է իմանալ, հասկանալ հարևանի լեզուն: Իրանի ժողովուրդը սիրում է հայերին, մեծ հարգանք տածում մեր բազմադարյա մշակույթի հանդեպ: 2005-ին վերադարձանք Հայրենիք. այստեղ էլ դժվարությամբ հարմարվեցինք, հատկապես՝ երեխաներս: Ես կուզեի խնդրել, որ իրանահայերին այստեղ պարսկահայ, պարսիկ չանվանեն. դա շատ նուրբ հարց է, թվում է, թե մանրուք է, սակայն վիրավորական է: Այնտեղ էլ ինձ շարունակ անվանում էին՝ հայաստանցի՛, հայաստանցի՛…Ես «Ալիք» օրաթերթում այդ առիթով  մի հոդված էի գրել «Ո՞վ եմ ես» վերնագրով: Աշխարհով մեկ սփռված բոլոր հայերը պետք է կոչվեն՝ ՀԱ՛Յ ու՝ վե՛րջ»:
Տիկին  Գայանե Աբգարյանի հետ մեր հաճելի զրույցը՝ համեմված  իրանահայերի  հաճելի «խոշ»  բառուբանով, ավարտվեց հայրենասիրության, Հայրենիքի մասին, Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձի առիթով ունեցած նրա  ցանկություններով ու սրտաբուխ բարեմաղթանքով.
«Ես 2005-ից Հայաստանում եմ, սակայն, որպես Իրանի քաղաքացի, ես այնտեղից նավթի բաժնեմասի գումար եմ ստանում: Հայաստանն էլ ունի ոսկու, պղնձի, մոլիբդենի հանքեր, որոնք ժողովրդի սեփականությունն են, և ժողովուրդն իր բաժնեմասը պետք է ունենա: Եթե այսպես մտածենք ու գործենք, մեր երկիրը հզոր կլինի, ժողովուրդը՝ միասնական, երջանիկ, բոլորը բարեկեցիկ կապրեն: Սա իմ երազանքն Է, որին մեր ժողովուրդը շատ արժանի է: Մեր Անկախությունը շատ մեծ ձեռքբերում է, որին հասել ենք մարդկային կորուստների ու տառապանքի գնով. մենք այն իրավունք չունենք կորցնելու»:

«Наша независимость большое достижение, и мы не в праве ее терять»: Гаяне Абгарян
Преподавательница персидского языка, писательница Гаяне Абгарян, гостившая в редакции электронного издания Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня», 11 лет прожившая и проработавшая в �?сламской Республике �?ран, репатрианткой себя не считает, хотя родители и репатриировались в 1946 году.
«В 1993-м вместе с мамой поехали в Тегеран повидаться с дядями, там познакомилась с будущим супругом – замечательным армянином-патриотом Армондом, вышла замуж и осталась в Тегеране. Будто по велению судьбы именно в Тегеране, где родились мои родители и родственники, нашла свое счастье, вторую половину. С красным дипломом окончила Ереванский политехнический институт, имела диплом юриста-международника, работала в Армавирском исполкоме (тогда так называлось) ответственным за компьютерный отдел, то есть была уже состоявшимся человеком и специалистом, однако судьба связала меня с Тегераном.
Поначалу трудно было освоиться в новой среде – были подчеркнутые культурные, традиционные различия, но поскольку по натуре я человек беспокойный, ищущий, нашла сферу для приложения своих сил, связавшись с местными армянскими союзами. В армянском культурно-спортивном союзе «Сипан» начала заниматься с желающими декламацией (с ранних лет любила декламировать и привязана к этой культуре), после рождения дочери продолжила работать в союзе «Раффи». Заложенные во мне творческие заряды выплеснулись – начала писать. Поначалу моим миром была поэзия, был издан сборник стихов под названием «Ностальгия». Потом перешла к жанру прозы, и в итоге родилась книга «Тесаный камень на земле не лежит».
Многие удивлялись, что, будучи специалистом по точным наукам, я стала писательницей, но повторяю: именно эти знания очень помогли мне в творчестве – писать целевые произведения, без излишеств. Когда дети немного подросли, я поступила на работу в тегеранское издательство «Наири», где и была издана моя «Золотая азбука», которая сразу была воспринята и распродана: большей частью ее переправляли в Соединенные Штаты. Когда вернулась в Армению, родились книги «Золотая азбука-2» и «Загадки в азбуке». Они продавались в книжных магазинах Армении, наша префектура взяла у меня 50 экземпляров и по одному экземпляру раздала детсадам. В этом году областная администрация моего родного Армавира, где я прежде работала, взяла у меня 200-300 экземпляров и раздала детским садам. Продолжаю творить, жить заботами и радостями моей семьи и Родины. Дочки с блестящей успеваемостью окончили Ереванскую гимназию имени Анания Ширакаци и продолжают учебу в университете. Уже четвертый год работаю в «Голубой мечети» на проспекте Маштоца, преподаю персидский язык. Уже основываю свой собственный центр по изучению персидского языка, составляю учебные программы, которые почти готовы.
С гордостью могу сказать, что мои ученики и студенты со своим знанием персидского сегодня работают в разных важных сферах нашей жизни. Очень важно знать, понимать язык соседей. �?ранский народ любит армян, питает большое уважение к нашей многовековой культуре. В 2005-м мы возвратились на Родину: здесь тоже освоились с трудом, особенно дети. Хотела бы попросить, чтобы армян �?рана не называли здесь персидскими армянами, персами: это очень тонкий вопрос, хотя и кажется мелочью, но оскорбительно. Там меня тоже постоянно называли «айастанци, айастанци»… В этой связи я опубликовала одну статью в ежедневной газете «Алик» под названием «Кто я?» Разбросанные по всему свету армяне должны называться АРМЯНЕ – и все».
Наша приятная беседа с госпожой Гаяне Абгарян, уснащенная приятным говором армян �?рана, завершилась ее сердечными пожеланиями о патриотизме, Родине, праздновании 25-летия независимости.
«С 2005-го я в Армении, однако, как гражданка �?рана, получаю оттуда ренту за нефть. В Армении тоже есть золотые, медные, молибденовые рудники, являющиеся собственностью народа, и народ должен получать свою ренту. Если так думать и действовать, наша страна будет могучей, народ – сплоченный и счастливый, все будут жить в достатке. Это моя мечта, которой наш народ весьма достоин. Наша независимость большое достижение, достигнутое ценой человеческих потерь и мучений, и мы не в праве ее терять».