Արդյունքի հասնելու համար Հայրենիքը սիրենք գործնականում
Այս գարունն ինձ ու համոզված եմ, էլի շատերի համար փոփոխությունների գարուն էր, չեմ վախենա ու կասեմ` հեղափոխական գարուն: 2016-ի ապրիլը հայերիս համար ասես շրջադարձային է` ապրելու, պայքարի ու վերածնվելու ամիս: 2016-ի ապրիլի 2-ին մենք արթնացանք բոլորովին այլ Հայաստանում, որտեղ մանր ու անձնական խնդիրներին փոխարինելու եկավ մեկ ընդհանուր, համահայկական, վերանձնական ու միաժամանակ բոլորիս համար անձնական մի հարց` մեր փխրուն խաղաղության, մեր սահմանների անառիկության հարցը: Բոլորս, անկախ դիրքից ու տարիքից, անկախ աշխարհագրական վայրից, լուռ ցավեցինք մեր տղաների կորուստը ու վերաիմաստավորեցինք մեր գոյությունը:
Վերաիմասատավորում. ահա այն բանալի բառը, որ երեկ հնչեց նաև ՀՀ Կառավարության ղեկավարի շուրթերից: «Քառօրյա պատերազմն ստիպեց վերաիմաստավորել մեր կատարած աշխատանքը,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանն ու կոչ արեց կրկրնապատկել, եռապատկել ջանքերը` արդյունավետ պետություն դառնալու համար: Սրանք հենց այնպես խոսքեր չէին` անհասցե ու վերացական, սրանք խոսքեր են` ուղղված յուրաքանչյուր քաղաքացու, հատկապես` պետական համակարգի ծառայողին, մարդուն, ով ինքն է կերտում է իր պետությունը, ով պատասխանատու է արդյունքների համար:
Ուզում եմ ընդգծել այս բառը, որովհետև սա այն բացառիկ ելույթներից էր, երբ շեշտը դրվում է ոչ թե անելիքներին, պլանների ու ցանկությունների վրա, այլ շոշափելի արդյունքների, որ մեզանից յուրաքանչյուրը ուզում է զգալ իր երկրում, և որին հասնելու համար ամեն ոք ինքը պետք է մեծ ջանք թափի: Իսկ ինչպես. Կառավարության ղեկավարն իհարկե հուշեց նաև դրա ճանապարհները` կրճատել այն ծախսերը, որոնք չունեն էական ազդեցություն իրական արդյունքի վրա: Վարչապետը բացեց նաև փակագծերը. դրանք  գործուղումներն են, ներկայացուցչական ծախսերը, վերանորոգումները, ծառայողական մեքենաները և այլն: Բայց այս ամենն, իհարկե, էլի չեն տա այն ցանկալի շոշափելի արդյունքը, եթե յուրաքանչյուրս` կրտսեր ծառայողից մինչև բարձրաստիճան պաշտոնյա, չվերանայենք մեր մոտեցումները: Արդյո՞ք մենք ամեն ինչ ենք անում` մեր աշխատանքի ու մեր պետության համար, արդյո՞ք սա առավելագույնն է, որ ես կարող եմ անել: Ահա այն կարևոր հարցադրումը, որ տվեցի առաջինը ինքս ինձ, երբ կարդացի Կառավարության ղեկավարի ելույթը: Կարծում եմ, պետք է ազնիվ գտնվել, ու ասել, որ ոչ, որովհետև հաճախ պայմանականությունները, որոնցով մենք շրջապատել են մեզ, սահմանափակում են ինքներս մեզ: Օրինակ` երբ կրտսեր ծառայողն ասում է` ինչու պիտի ես ավելին անեմ, քան իմ վերադասը, կամ ինչու պիտի անեմ մի բան, որ իմ պարտականությունների մեջ չի մտնում, միթե ես դրա դիմաց ավելին եմ վարձատրվում…Բոլոր այս հարցերին ի պատասխան մի փոքրիկ օրինակ եմ ուզում ներկայացնել: Ի՞նչ է անում հայ մայրը, երբ երեխան հիվանդ է, ու խնամքի կարիք ունի. Պատասխանը` ամեն ինչ: Նա չի տրտնջում, որ այս կամ այն գործն իր պարտականությունը չի, չի բողոքում, երբ «արտաժամյա» է «մայրություն անում», ու գերբնական սիրով, ջանասիրությամբ ոտքի է կանգնեցնում երեխային` առանց դրա դիմաց որևէ բան ակնկալելու: Եվ ուրեմն, վարվենք մեր պետության հետ մայրաբար, անենք ավելին, քան թվում է` կարող ենք, ու արդյունքը, համոզված եմ, շատ սպասեցնել չի տա: Նժդեհն է ասել` ոչինչ է այն ամենը, ինչ արել ես Հայրենիքի համար, եթե ամեն ինչ չես արել ….
Հայերն այսօր
Լուսանկարը` 2011թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենի´ք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» խորագիրը կրող մրցույթի աշխատանքներից:

Чтобы достичь результата, будем любить Родину на деле
Нынешняя весна для меня и, убеждена, для многих стала весной перемен, не побоюсь сказать – революционная весна. Апрель 2016-го для нас, армян, стал будто переломным – месяцем жизни, борьбы и возрождения. 2 апреля 2016-го мы проснулись в совершенно иной Армении, где на смену мелким личным проблемам пришел один общий, общеармянский, надличностный и в то же время сугубо личный для всех вопрос – вопрос нашего хрупкого мира, неприступности наших границ. Все мы, вне зависимости от положения и возраста, независимо от географического местонахождения молча скорбели об утрате наших ребят и переосмыслили наше существование.
Переосмысление: вот то слово-ключ, которое вчера прозвучало и в устах главы правительства РА. «Четырехдневная война заставила переосмыслить проделанную нами работу», – сказал Овик Абрамян, призвав удвоить, утроить усилия, чтобы стать эффективным государством. Это были не просто слова, безадресные и отвлеченные, это были слова, адресованные каждому гражданину, особенно служащим государственной структуры, человеку, который сам создает свое государство, кто ответственен за результаты.
Хочу подчеркнуть это слово, ибо это было исключительное выступление, когда акцент ставится не на предстоящих делах, планах и пожеланиях, а на ощутимых результатах, которые каждый из нас хочет чувствовать в своей стране и для достижения которых каждый сам должен приложить большие усилия. А как: глава правительства подсказал, конечно, и эти пути – сократить расходы, не оказывающие существенного влияния на реальный результат. Премьер раскрыл и скобки: это командировки, представительские расходы, ремонты, служебные машины и т. д. Но все это, конечно, не даст того ощутимого результата, если каждый из нас – от младшего служащего до высокопоставленного чиновника, – не пересмотрим наши подходы. Делаем ли мы все для нашей работы и нашего государства? Максимум ли это того, что я способен делать? Вот важнейшие вопросы, которые задала в первую очередь сама себе, прочитав речь главы правительства. Думаю, надо быть искренними и сказать – нет, потому что зачастую условности, которыми мы окружили себя, ограничивают нас самих. К примеру, когда младший служащий говорит: почему я должен делать больше, чем мой руководитель? �?ли – почему должен делать что-то, что не входит в мои обязанности, неужто я за это больше получаю?.. В ответ на все эти вопросы хочу привести небольшой пример. Что делает мать-армянка, когда ребенок болен и нуждается в уходе? Ответ – все. Она не хнычет, что то или другое дело не ее обязанность, не жалуется, когда «занимается материнством сверхурочно» и со сверхестественной любовью, прилежно ставит на ноги ребенка, не ожидая чего-либо взамен. А значит, будем по-матерински относиться к нашему государству, сделаем больше, чем, кажется, способны. �? результат, убеждена, не заставит себя ждать. Нжде говорил: ничто все то, что сделал для Родины, если не сделал все…