Արդյունքի հասնելու համար Հայրենիքը սիրենք գործնականում
Այս գարունն ինձ ու համոզված եմ, էլի շատերի համար փոփոխությունների գարուն էր, չեմ վախենա ու կասեմ` հեղափոխական գարուն: 2016-ի ապրիլը հայերիս համար ասես շրջադարձային է` ապրելու, պայքարի ու վերածնվելու ամիս: 2016-ի ապրիլի 2-ին մենք արթնացանք բոլորովին այլ Հայաստանում, որտեղ մանր ու անձնական խնդիրներին փոխարինելու եկավ մեկ ընդհանուր, համահայկական, վերանձնական ու միաժամանակ բոլորիս համար անձնական մի հարց` մեր փխրուն խաղաղության, մեր սահմանների անառիկության հարցը: Բոլորս, անկախ դիրքից ու տարիքից, անկախ աշխարհագրական վայրից, լուռ ցավեցինք մեր տղաների կորուստը ու վերաիմաստավորեցինք մեր գոյությունը:
Վերաիմասատավորում. ահա այն բանալի բառը, որ երեկ հնչեց նաև ՀՀ Կառավարության ղեկավարի շուրթերից: «Քառօրյա պատերազմն ստիպեց վերաիմաստավորել մեր կատարած աշխատանքը,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանն ու կոչ արեց կրկրնապատկել, եռապատկել ջանքերը` արդյունավետ պետություն դառնալու համար: Սրանք հենց այնպես խոսքեր չէին` անհասցե ու վերացական, սրանք խոսքեր են` ուղղված յուրաքանչյուր քաղաքացու, հատկապես` պետական համակարգի ծառայողին, մարդուն, ով ինքն է կերտում է իր պետությունը, ով պատասխանատու է արդյունքների համար:
Ուզում եմ ընդգծել այս բառը, որովհետև սա այն բացառիկ ելույթներից էր, երբ շեշտը դրվում է ոչ թե անելիքներին, պլանների ու ցանկությունների վրա, այլ շոշափելի արդյունքների, որ մեզանից յուրաքանչյուրը ուզում է զգալ իր երկրում, և որին հասնելու համար ամեն ոք ինքը պետք է մեծ ջանք թափի: Իսկ ինչպես. Կառավարության ղեկավարն իհարկե հուշեց նաև դրա ճանապարհները` կրճատել այն ծախսերը, որոնք չունեն էական ազդեցություն իրական արդյունքի վրա: Վարչապետը բացեց նաև փակագծերը. դրանք  գործուղումներն են, ներկայացուցչական ծախսերը, վերանորոգումները, ծառայողական մեքենաները և այլն: Բայց այս ամենն, իհարկե, էլի չեն տա այն ցանկալի շոշափելի արդյունքը, եթե յուրաքանչյուրս` կրտսեր ծառայողից մինչև բարձրաստիճան պաշտոնյա, չվերանայենք մեր մոտեցումները: Արդյո՞ք մենք ամեն ինչ ենք անում` մեր աշխատանքի ու մեր պետության համար, արդյո՞ք սա առավելագույնն է, որ ես կարող եմ անել: Ահա այն կարևոր հարցադրումը, որ տվեցի առաջինը ինքս ինձ, երբ կարդացի Կառավարության ղեկավարի ելույթը: Կարծում եմ, պետք է ազնիվ գտնվել, ու ասել, որ ոչ, որովհետև հաճախ պայմանականությունները, որոնցով մենք շրջապատել են մեզ, սահմանափակում են ինքներս մեզ: Օրինակ` երբ կրտսեր ծառայողն ասում է` ինչու պիտի ես ավելին անեմ, քան իմ վերադասը, կամ ինչու պիտի անեմ մի բան, որ իմ պարտականությունների մեջ չի մտնում, միթե ես դրա դիմաց ավելին եմ վարձատրվում…Բոլոր այս հարցերին ի պատասխան մի փոքրիկ օրինակ եմ ուզում ներկայացնել: Ի՞նչ է անում հայ մայրը, երբ երեխան հիվանդ է, ու խնամքի կարիք ունի. Պատասխանը` ամեն ինչ: Նա չի տրտնջում, որ այս կամ այն գործն իր պարտականությունը չի, չի բողոքում, երբ «արտաժամյա» է «մայրություն անում», ու գերբնական սիրով, ջանասիրությամբ ոտքի է կանգնեցնում երեխային` առանց դրա դիմաց որևէ բան ակնկալելու: Եվ ուրեմն, վարվենք մեր պետության հետ մայրաբար, անենք ավելին, քան թվում է` կարող ենք, ու արդյունքը, համոզված եմ, շատ սպասեցնել չի տա: Նժդեհն է ասել` ոչինչ է այն ամենը, ինչ արել ես Հայրենիքի համար, եթե ամեն ինչ չես արել ….
Հայերն այսօր
Լուսանկարը` 2011թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենի´ք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» խորագիրը կրող մրցույթի աշխատանքներից:

Let us love the Homeland so that we can achieve the outcome
For me, and I am certain for many others, this spring was a spring of changes, and I won’t be afraid to say it, but it was a revolutionary spring. It seems as though the month of April of 2016 for us Armenians is a month to live, struggle and be reborn. On April 2, 2016, we all woke up in a totally different Armenia where we set aside our minor and personal matters and dealt with an issue that is common, pan-national, supra-individual and a personal matter for all of us, that is, our fragile peace and the impregnability of our borers. All of us, regardless of age, position and geographical location, silently felt sorry for the deaths of our boys and reinterpreted our existence as Armenians.
Reinterpretation-this is the key word that the head of the Government of the Republic of Armenia uttered yesterday. “The four-day war forced us to reinterpret the work that we have done,” Hovik Abrahamyan said and called on everyone to double and multiply efforts to help Armenia become an efficient state. These were not just abstract and unaddressed words. These are words addressed to every citizen, especially public servants and people who are shaping their state and are responsible for the outcomes.
I would like to emphasize the word “result” because this was one of the unique speeches in which emphasis is not placed on plans, actions and desires, but tangible outcomes that each of us wants to feel in our country and for which each person must make an effort. How? Of course, the head of government reminded us about the paths, that is, cutting expenses that don’t have an essential impact on the real outcome. The Prime Minister also made things clear. Those expenses are the expenses for business trips, the expenses for representatives, renovation, official cars and more. However, all this won’t lead to the desired tangible outcome, if each of us, starting from the junior servant and ending with the high-ranking official, doesn’t reconsider his or her approaches. Are we really doing everything we can when working and for our state? Is this really the most that I can do? This is the major question that I gave myself when I read the speech of the head of government. I think it would be honest to say that I am not doing everything I can because often the conditions that we set for ourselves set restrictions on us. For instance, when a junior servant asks why he should do more than his superior, or why he should do something that is not part of his duties when he doesn’t get paid extra for that…In response to all these questions, I would like to bring up a small example. What does an Armenian mother do when her child is sick? She does everything. She doesn’t complain that this or that task is not her obligation, doesn’t complain when she “works as a mother” “extra hours”, and she helps the child recover with a supernatural love and diligence, without expecting anything in return. And so, let us treat our state as a mother would and do more than it seems that we can do, and I am certain that we will see the outcome soon. As Nzhdeh said, all that you have done for the Homeland is nothing if you haven’t done everything…
Photo from the paintings showcased at the contest of the RA Ministry of Diaspora called “Homeland, this is how I see you”.