Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստաթղթերը մինչ օրս պահանջված են. Ամատունի Վիրաբյան
Ամենակարեւոր եւ թվայնացման ենթակա փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստաթղթերն են: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Նա նշել է, որ այդ փաստաթղթերը մինչ օրս պահանջված են: «Մենք սկսում ենք այն փաստաթղթերի թվայնացումը, որոնց պահանջարկն ավելի մեծ է: Այսօրվա դրությամբ դրանք այն փաստաթղթերն են, որոնք կապված են մարդկանց հետ, այսինքն՝ նրանց ծննդյան, ամուսնության, մահվան ժամանակագրության հետ՝ ընտանիքի տոհմաբանությունը կազմելու նպատակով»,- ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Վիրաբյանի խոսքով՝ ամենակարեւոր փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության հետ կապված փաստաթղթերն են, որոնք մինչ օրս պահանջված են: Ամատունի Վիրաբյանը հայտնել է, որ վերջերս Գերմանիայից նկարահանող խումբ էր եկել, որը Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին ֆիլմ նկարելու մտադրություն ունի:

Директор Нацархива: Документы о Геноциде армян востребованы до сих пор
Самые важные, подлежащие оцифровке документы – это документы, связанные с Геноцидом армян. Об этом на пресс-конференции 6 сентября заявил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян.
По его словам, эти документы востребованы до сих пор. «Мы начинаем оцифровку тех документов, которые больше всего востребованы. На сегодняшний день это документы, связанные с людьми, то есть рождение людей, заключение брака, их кончина, с целью изучения и составления родословной семьи», – отметил Аматуни Вирабян.
�? самые важные документы, продолжил он, это документы, связанные с Геноцидом армян, которые востребованы до сих пор. Недавно из Германии, отметил Аматуни Вирабяну, приехала съемочная группа, которая намеревалась снять фильм о признании Геноцида армян Бундестагом Германии.