Ավստրալահայ գործիչ Ստեփան Գրգեաշարյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմական խորհրդի փոխնախագահ,  Խտրականության դեմ խորհրդի նախագահ, «Գրգեաշարյան և Կայիկյան» հիմնադրամի հիմնադիր Ստեփան Գրգեաշարյանին: Տեր և տիկին Գրգեաշարյաններն իրենց օգնությունն են բերել Արցախին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն արժևորեց ազգային գործիչ Ս. Գրգեաշարյանի  հայապահպանությանն ուղղված ակտիվ գործունեությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Շնորհակալ եմ, որ մեծ աշխատանք եք կատարում Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի հետ միասին՝ համայնքը միավորելու, պահպանելու ուղղությամբ»:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց Արցախի քառօրյա պատերազմի և վերջին իրադարձությունների հետ կապված սփյուռքյան արձագանքներին: Նախարարը երախտագիտությամբ նշեց քառօրյա պատերազմի օրերին և հետո Սփյուռքի ցուցաբերած համակողմաի օգնության մասին. «Սփյուռքը ապրիլյան ծանր օրերին շատ սատարեց Արցախին և այսօր էլ այդ օգնությունը շարունակվում է: Շնորհակալ ենք», հավելեց նա:
Ս. Գրգեաշարյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրեց Հայաստանի հզորացմանը, տնտեսության զարգացմանը նպաստող ծրագրերի իրականացման իր տեսլականը:

Армянский деятель из Австралии Степан Гргеашарян посетил Министерство Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 11 августа приняли вице-председателя епархиального совета епархии Армянской Апостольской церкви в Австралии и Новой Зеландии, председателя совета против дискриминации, учредителя фонда «Гргеашарян и Кайикян» Степана Гргеашаряна. Господин и госпожа Гргеашаряны привезли помощь Арцаху.
Приветствовав гостя, Грануш Акопян высоко оценила деятельность национального деятеля С.Гргеашаряна, направленную на сохранение армянства. Она в частности отметила: «Благодарна, что Вы проводите большую работу совместно с предстоятелями армянской епархии  Австралии и Новой Зеландии епископом Айказуном Наджаряном по сплочению и сохранению общины».
В ходе беседы была затронута реакция Диаспоры на четырехдневную Арцахскую войну и последние события. Министр с признательностью отметила всестороннюю помощь Диаспоры в дни четырехдневной войны и после нее: «В тяжелые апрельские дня Диаспора оказала большую поддержку Арцаху, и сегодня эта помощь продолжается. Благодарны».
С.Гргеашарян выразил благодарность за теплый прием и представил свое видение реализации программ, направленных на усиление Армении, развитие ее экономики.