ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց շվեդահայ ազգային գործիչ Արշակ Գավաֆյանին
Հուլիսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Շվեդիայի հայկական միությունների դաշնության նախագահ, Հայ դատի Շվեդիայի համադրող կենտրոնի ղեկավար Արշակ Գավաֆյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Հայ դատի կենտրոնի և հայկական միությունների դաշնության կողմից Շվեդիայի պետական-կառավարական մարմինների հետ ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքները, ինչպես նաև Արցախյան քառօրյա պատերազմի օրերին իրականացրած բողոքի տարաբնույթ ակցիաները:
Անդրադառնալով համայնքին առնչվող խնդիրներին՝ Հրանուշ Հակոբյանը հորդորեց ուշադրությունը բևեռել հատկապես երիտասարդ սերնդին հասարակական կյանքում ներգրավելու և առաջ մղելու, նախարարության ամառային ծրագրերին ավելի ակտիվ մասնակցություն ապահովելու և ազգային ինքնության գիտակցությունը բարձրացնող այլ հնարավորությունների ստեղծման վրա:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին նաև շվեդահայ համայնքում Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի միջոցառումները պատշաճ իրականացնելու նպատակով՝ Հայաստանի մշակութային գործիչների ներկայությունը ապահովելու հնարավորությունների հետ կապված հարցեր:

Министр Диаспоры приняла армянского национального деятеля из Швеции Аршака Гавафяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 20 июля приняла председателя Федерации армянских союзов Швеции, руководителя координационного центра Ай-Дат Швеции Аршака Гавафяна.
Приветствовав гостя, министр высоко оценила последовательную работу, проводимую центром Ай-Дат и Федерации армянских союзов Швеции с органами государственной власти страны по признанию и осуждению Геноцида армян, а также различные акции протеста, проведенные в дни четырехдневной Арцахской войны.
Коснувшись проблем общины, Грануш Акопян призвала сосредоточить особое внимание на вовлечении и продвижении молодежи в общественной жизни, обеспечении более активного участия в летних программах Министерства, а также создании иных возможностей повышения самосознания национальной идентичности.
В ходе беседы были также обсуждены вопросы, связанные с обеспечением участия деятелей культуры Армении с целью проведения в армянской общине Швеции на должном уровне мероприятий, посвященных 25-летию независимости Республики Армения.