Անրի Վերնոյի որդին պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով
Հունիսի 28-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ներկա գտնվեց ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի որդու՝ Պատրիկ Մալաքյանի և «Նարեկ» պարային դպրոցի գեղարվեստական ղեկավար Արման Ջուլհակյանի՝ «Հավերժություն» պարային ներկայացմանը, որը բեմականացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Միջոցառման սկզբին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի և շնորհակալական խոսքը փոխանցեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, որում մասնավորապես նշված էր. «Պատրիկ Մալաքյանին ճանաչում են ոչ միայն իբրև հայ ազգի մեծանուն արվեստագետ Անրի Վերնոյի որդի, այլև իր երկրին և ժողովրդին նվիրված հայի: Լինելով հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Մարսելի մասնաճյուղի նախագահ՝ նա Սփյուռքում մշտապես աջակցել է հայապահպանության, հայ արվեստի ու մշակույթի տարածման գործին: Նրա ջանքերով Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում տպագրվեց Անմոռուկի պատկերով դրոշմանիշ և դրոշմաթուղթ՝ «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսով: Մի առիթով Պատրիկ Մալաքյանն ասել է, որ ինքը խոր հարգանք ունի այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր կարողացան պահել-պահպանել իրենց ազգային ինքնությունը, հայեցիությունը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի հրամանով Հայաստանի և Սփյուռքի  միջև գործուն կապերն ամրապնդելու, մշակութային խնդիրների լուծման, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության   զարգացման շրջանակներում մեծ ավանդի համար Պատրիկ Մալաքյանը պարգևատրվեց «Պողոս Նուբար» մեդալով, որը նրան հանձնեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը:
Սփյուռքում հայ մշակույթի պահպանման և տարածման համար «Նարեկ» պարային դպրոցի գեղարվեստական ղեկավար Արման Ջուլհակյանին հանձնվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգիր:
Այնուհետև ներկաները դիտեցին ներկայացումն, որն իր մեջ ամփոփում է հայ ժողովրդի անցած ուղին, դժվարություններն ու հաղթական վերելքները:

Henri Verneuil’s son receives Boghos Nubar Medal of the RA Ministry of Diaspora
On June 28, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan attended the dance performance entitled “Eternity” at the Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet. The performance is choreographed by Patrick Malakian, son of famous French-Armenian filmmaker Henri Verneuil, and artistic director of Narek Dance School Arman Julhakyan within the scope of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
In the beginning, Deputy Minister Serzh Srapionyan transmitted the welcoming remarks and congratulatory message of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. The welcoming remarks and congratulatory message particularly read as follows: “Patrick Malakian is known not only as the son of great Armenian artist Henri Verneuil, but also as an Armenian who is devoted to his country and people. As the chairman of the Marseille affiliate of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), he has always supported the preservation of the Armenian identity and the dissemination of Armenian arts and culture abroad. It was through his efforts that a stamp and postmark with the image of the Forget-Me-Not flower were printed within the framework of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide with the slogan “I Remember and Demand” in France. On one occasion, Patrick Malakian said he deeply respected people who have managed to preserve and protect their Armenian identity.”
By the order of the RA Minister of Diaspora, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan awarded Patrick Malakian with the Boghos Nubar Medal for strengthening the active relations between Armenia and the Diaspora, solving cultural issues and making great contributions to the development of the Armenia-Diaspora partnership.
A certificate of the RA Ministry of Diaspora was granted to artistic director of Narek Dance School Arman Julhakyan for preserving and disseminating Armenian culture abroad.
Afterwards, the attendees watched the performance, which is about the history, difficulties and the victories of the Armenian people.