Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի ևս մեկ փուլ
Հուլիսի 3-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, հյուրեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ Գագիկ Գյանջումյանը մասնավորապես ասաց. «Սիրելի՛ բարեկամներ, բարո ՛վ եք եկել Հայաստան, հուսով եմ՝ ծրագրի շրջանակներում անմոռաց օրեր եք ունեցել և այս օրերի ընթացքում ավելի եք կապվել Հայաստանին: Հայրենիքում ասես նոր լիցքեր եք ստանում ու ոգևորված, ավելի հայացած տուն եք վերադառնում: Տարեցտարի ընդլայնվում է մեր ծրագիրը: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս անգամ ծրագրին մասնակցեցին սիրիահայ ձեր հասակակիցները: Սիրելի՛ պատանիներ, վաղվա օրը ձերն է, դուք՝ եք մեր երկրի վաղվա տերերը: Ուզում եմ, որ այս ճամբարից հեռանաք մեր հայրենիքի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով, ձեզ հետ տանեք մեր միասնության, համախմբվածության գաղափարը»:
Գ.Գյանջումյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության, համագործակցության համար:
«Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլը ավարտվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով: Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց «Ժողովրդական երգիչ-3» նախագծի մասնակից Մասիս Հունանյանը:
Ծրագրի 2-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 104 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Լիտվայից, նաև՝ Հայաստան տեղափոխված 13 սիրիահայ պատանիներ ու աղջիկներ:

В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 3 июля состоялась торжественная церемония закрытия 2-го этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», в которой участвовали начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян, гости.
Приветствовав присутствующих, Гагик Гянджумян, в частности, сказал: «Дорогие друзья, добро пожаловать в Армению. Надеюсь, в рамках программы вы пережили незабываемые дни и еще больше привязались к Армении. На Родине вы будто получаете новые импульсы и воодушевленные, еще более арменизированные возвращаетесь домой. Год от года программа наша расширяется. Для нас очень важно, что на этот раз в программе участвовали ваши сверстники из числа сирийских армян. Дорогие юноши, завтрашний день принадлежит вам, вы – завтрашние хозяева нашей страны. Хочу, чтобы покидали этот лагерь с большим чувством ответственности за нашу родину, увозя с собой идею нашего единства, сплоченности».
Г.Гянджумян выразил благодарность родителям участников и принимающим семьям за доверие и сотрудничество.
Второй этап программы «Ари тун» завершился традиционным прощальным костром. Аритунцы выступили в концертной программой, подготовленной в дни пребывания в лагере. Участников программы приветствовал участник проекта «Народный певец-3» Масис Унанян.
Для участия во втором этапе программы в Армению прибыли 104 молодых человека из 7 стран – Российской Федерации, США, Украины, Беларуси, Грузии, Литвы, а также 13 юношей и девушек из семей сирийских армян, переехавших в Армению.