Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի ևս մեկ փուլ
Հուլիսի 3-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, հյուրեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ Գագիկ Գյանջումյանը մասնավորապես ասաց. «Սիրելի՛ բարեկամներ, բարո ՛վ եք եկել Հայաստան, հուսով եմ՝ ծրագրի շրջանակներում անմոռաց օրեր եք ունեցել և այս օրերի ընթացքում ավելի եք կապվել Հայաստանին: Հայրենիքում ասես նոր լիցքեր եք ստանում ու ոգևորված, ավելի հայացած տուն եք վերադառնում: Տարեցտարի ընդլայնվում է մեր ծրագիրը: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս անգամ ծրագրին մասնակցեցին սիրիահայ ձեր հասակակիցները: Սիրելի՛ պատանիներ, վաղվա օրը ձերն է, դուք՝ եք մեր երկրի վաղվա տերերը: Ուզում եմ, որ այս ճամբարից հեռանաք մեր հայրենիքի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով, ձեզ հետ տանեք մեր միասնության, համախմբվածության գաղափարը»:
Գ.Գյանջումյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության, համագործակցության համար:
«Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլը ավարտվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով: Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց «Ժողովրդական երգիչ-3» նախագծի մասնակից Մասիս Հունանյանը:
Ծրագրի 2-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 104 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Լիտվայից, նաև՝ Հայաստան տեղափոխված 13 սիրիահայ պատանիներ ու աղջիկներ:

Another stage of the “Ari Tun” Program is over
The second stage of the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora ended with a solemn closing ceremony held at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor. Among the participants were Head of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Gagik Gyanjumyan and guests.
Gagik Gyanjumyan greeted the gathered and particularly said the following: “Dear friends, I welcome you to Armenia. I hope you spent unforgettable days and became more connected to Armenia. It is as if you feel more energetic and motivated in the Homeland and return as a better Armenian. This program is expanding year after year. We attach great importance to the fact that your compatriots from Syria also participated in the program. Dear youth, the future is yours. You are the future of our country. I want you to leave the camp with a high sense of responsibility for the homeland and have the idea of unity and consolidation.”
Gyanjumyan thanked the participants’ parents and the host families for their trust and cooperation.
The second stage of the “Ari Tun” Program ended with the traditional farewell bonfire during which the participants of the program gave a concert that they had been preparing for during their days spent at the camp. Participant of the Folk Singer-3 TV contest Minas Hunanyan greeted the participants with a performance.
The second stage of the program was held with the participation of 104 young Armenians from 7 countries, including the Russian Federation, the United States of America, Ukraine, Belarus, Georgia and Lithuania, as well as 13 Syrian-Armenian boys and girls who have moved to Armenia.