«Եթե որդիս հրաշքով հայտնվի, ամո՜ւր, շա՛տ ամուր կրծքիս կսեղմեմ». Արա Աբրահամյան
Արգենտինայի Կորդոբա քաղաքի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները նյութական աջակցություն ցուցաբերելու առաքելությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հանդիպում ունեցան Արցախյան քառօրյա պատերազմում զոհված ու վիրավոր զինծառայողների ընտանիքների հետ: Հանդիպում, որի ընթացքում հուզված էին բոլորը, հանդիպում, որի ժամանակ գերիշխում էր լռությունը, իսկ արտաբերվող նախադասություններն ու արտահայտությունները, հնչում էին ասես կիսաշշուկ՝ չլինի՞ թե խռովվեն հանկարծ զինվորները ննջած…Որդեկորույս ու վիրավոր զինվորների թվացյալ ուժեղ կողմն էր ներկաների գերակշռող մասը՝ հայրեր, տղամարդիկ՝ վշտից կորացած, սգամորուս, հեռուներում թափառող հայացքներով, հեռուներում՝ ասես ինչ-որ անհայտից իրենց զավակներին միշտ սպասող հայացքներով … Տեսարանը՝ անբարբառ, տեսարանը՝ համրացնող ու մարդու լեզուն պապանձող, մթնոլորտը՝ ծանր… Լռության մեջ , լռության խորքից բոլորի հոգուց արձագանքվող , շուրթերից հնչող Տերունական աղոթքով էլ օրն իմաստավորվեց, պահը հավերժացավ… Դժվար էր, հարկավ, զրույցի բռնվել զոհված զինվորի, վիրավորների ծնողների հետ, սակայն նրանք շատ ավելի ուժեղ, շատ ավելի հերոսական ոգի ունեն իրենց զավակների նման:
Արա Աբրահամյան, Արմավիրի մարզ, Էջմիածին, գյուղ Արտիմեդ
-Որդիս՝ Արամ Աբրահամյանը, սովորում էր քոլեջում, երբ զորակոչվեց հայկական բանակ: Արդեն ծառայել էր մեկ տարուց ավել, 9-ը ամիս հետո պետք է զորացրվեր, բայց…զոհվեց ապրիլի 4-ին, Ջաբրաիլում: Ես այդ ժամանակ աշխատում էի Մոսկվայում, երբ սկսվեցին ապրիլյան պատերազմական գործողությունները: Հենց նույն օրերին՝ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ես երազով տեսա պատերազմը. ռմբակոծում էին այն դիրքերը , որտեղ որդիս էր իր ընկերների հետ…Վերևից Գրադ տեսակի կայանքներից այդ դիրքերի վրա 5-6 մեծ արկեր էին գալիս, երեք զինվոր կանգնած էին այնտեղ…մեկը որդիս էր… Երազս, ցավոք, դաժան իրականություն դարձավ: Տղաս, որ դեռ շատ երիտասարդ էր և շատ երազանքներ ու ծրագրեր ուներ, զոհվեց…Ո՛չ բառերով, ո՛չ լալով ու սգալով չենք վերադարձնի ոչ մեկին: Ես հավատում եմ, որ մահը դեռևս կյանքի վերջը չէ, ես հավատում եմ, որ պետք է հանդիպեմ որդուս:
-Ի՞նչ խորհուրդ կտաք բանակում ծառայող զինվորներին և ծառայությունից խուսափողներին:
-Յուրաքանչյուր ոք թո՛ղ նայի իր հոգու ներսը: Թո՛ղ Աստված խաղաղություն տա: Եթե Տերը չպահպանի տունը, զուր է անքուն պահապանը. եթե մենք խորությամբ հավատանք և ապավինենք Աստծուն, Աստված ինքը մեզ օգնական կլինի: Տերն ասում է՝ պատերազմներն իմն են, և ես կպատերազմեմ ձեր փոխարեն: Ծառայությունից խուսափողները թո՛ղ զրուցեն իրենց խղճի հետ:
-Ձեր հոգում արդյոք չկա՞ պատերազմ՝ կապված Ձեր որդու կորստի հետ:
-Իրական պատերազմը դեռ չի ավարտվել, իսկ հոգու պատերազմը ինքդ քո ներսում պետք է ավարտես և խաղաղությամբ լցվես:
-Շատ բան կա՞, որը Ձեր որդուն չասելու համար զղջացել եք:
-Շա՛տ…Ես ուղղակի շատ զուսպ եմ եղել՝ զավակիս հանդեպ իմ սերն արտահայտելու առումով, ջերմությունս ողջ հոգով ցույց չեմ տվել… Կարո՛տն է ինձ տանջում ու եթե հրաշքով հիմա հայտնվեր որդիս, դարձյալ ոչինչ չէի ասի երևի, այլ ամո՛ւր, շա՜տ ամուր կգրկեի նրան, կսեղմեի կրծքիս….
Սամվել Նահապետյան, Մասիս քաղաք
-Որդիս՝ Խաչատուր Նահապետյանը, քառօրյա պատերազմի ժամանակ վիրավորվել է Թալիշում: Երբեք չեմ մտածել, որ այդպիսի հարձակում կլինի թշնամու կողմից: Տղաս 20 օրից տուն պետք է զորացրվեր….Վիրավորվել է ձեռքը, վիրահատել են, հիմա կրկին դիրքերում է: Նա օր առաջ ուզում էր գնալ դիրքեր, կանգներ իր ընկերների կողքին, նրան իր որոշումից ետ պահել չէր լինի. մենք չընդդիմացանք:
4 օրից որդիս տուն է վերադառնալու, անհամբեր սպասում ենք: Աստված թո՛ղ խաղաղություն տա Հայաստանին, Արցախին, թո՛ղ բոլորի զավակները ծառայեն մեր բանակում և ողջ-առողջ տուն վերադառնան, թո՛ղ ոչ մի օջախի ճրագ չմարի:
Լարիսա Սաղաթելյան
-Ես վիրավորված սպա Վազգեն Գրիգորյանի մայրն եմ: Տղաս դիմածնոտային վնասվածք է ստացել Մատաղիսում: Երկրորդ վիրահատությունը կատարվել է Մուրացանի զինվորական հոսպիտալում, հիմա ավելի լավ է: Ընտանիք ունի, փոքրիկ: Մինչ իր վիրավորվելու լուրն առնելը՝ ես անընդհատ լաց էի լինում և չէի հասկանում՝ ինչու…Մոր սիրտը, ինչ էլ լինի, միշտ զգում է զավակներին սպառնացող վտանգը: Որդիս ողջ է մնացել, բայց տղայիս ծառակիցներից, զինվորներից շատերը չկան…Ինչպե՞ս մխիթարես որդեկորույս ծնողներին, հարազատներին…դժվա՛ր է: Որդիս՝ Վազգենը, հավատարիմ մնալով սպայական կոչմանը, շարունակելու է զինվորական ծառայությունը: Թո՛ղ բոլորն էլ ծառայեն, բայց պատերազմ չլինի: Շնորհակալությու՛ն Կորդոբայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին և բոլոր այն մարդկանց ու կազմակերպություններին, ովքեր ինչ- որ ձևով փորձում են բարոյապես ու նյութապես նեցուկ լինել զոհված տղաների ու վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին:
Պատերազմը չի ավարտվել, մայրերի աղոթքներում բաղձալի « խաղաղություն» բառը դարձել է առաջինն ու գերագույնը. թո՛ղ առ երկինք առաքվող այդ աղոթքները բարի լուսաբացներ ու խաղաղ գիշերներ պարգևեն Հայոց աշխարհին:

Representatives of the Armenian community of Cordoba had a meeting with the families of soldiers killed and wounded during the four-day Artsakh war and transferred their material assistance at the RA Ministry of Diaspora. Everyone was nervous and mainly silent. If they spoke, they whispered, thinking the soldiers might “be offended”…The seemingly strong side of the soldiers having lost sons and wounded soldiers was the majority of the gathered, that is, fathers, men who had been “blinded” from the sorrow, had grown a beard and were looking towards the distance, waiting for their sons…No words were spoken. One felt mute and in a heavy atmosphere…The day became meaningful and the moment became eternal with the Lord’s Prayer that each of the attendees said silently…Of course, it was hard to talk to the parents of deceased and wounded soldiers, but they are stronger and have a more heroic spirit, like their sons.
Ara Abrahamyan (Artimed village, Etchmiadzin, Armavir Province)
“My son, Aram Abrahamyan was in college when he was drafted. He had been serving for over a year and was going to be demobilized in nine months, but he was killed in Jabrai on April 4. I was working in Moscow when the war broke out in April. It was on the night of April 1 that I saw a war in my dream. The opponent was bombarding the military positions where my son and his friends were positioned. There were about six large shells being fired at those positions with the Grad system. There were three soldiers, and one of them was my son…Unfortunately, my dream came true. My son was very young and had many plans and dreams, but he died…We won’t be able to return anyone by expressing words, crying and mourning. I believe that death still doesn’t mean the end of life. I believe I will see my son.”
What advice would you give to the soldiers serving in the army and those who avoid serving?
“Let each person look inside his soul. May God maintain peace! If the Lord doesn’t maintain a home, there is no point in having a guardian who spends sleepless nights. If we deeply believe and have faith in God, He will help us. The Lord says the wars are His and He will go to war for us. Those avoiding military service should feel remorse.”
You lost your son. Isn’t there a war within your soul?
“The real war is not over yet. As for the war inside your soul, you need to finish it and be filled with peace.”
Are there many things that you regret not having told your son?
“There are many things…I was simply very modest in terms of expressing my love for my son. I didn’t show my warmth soulfully…The longing is making me suffer. If, by a miracle, my son appeared, I probably wouldn’t say anything. Instead, I would hug him tightly…”
Samvel Nahapetyan, city of Masis
“My son, Khachatur Nahapetyan was wounded in Talish during the four-day war. I never thought the opponent would attack like that. My son was going to be demobilized in 20 days…He injured his hand and underwent a surgery. Now he is at the military positions again. He wanted to go to the positions as soon as possible and stand next to his friends. We couldn’t hold him back.
He will return in four days. We can’t wait. May God grant peace to Armenia and Artsakh! May the sons of all parents serve in the Armenian army and return home safe and sound! May no family lose a son!”
Larisa Saghatelyan
“I am the mother of wounded officer Vazgen Grigoryan. My son received a jaw injury in Mataghis. The second surgery was performed at Muratsan Military Hospital and he feels better now. He has a child. Before we found out that he had been wounded, I was constantly crying and couldn’t understand why…No matter what, a mother’s heart always feels the danger that her son faces. My son stayed alive, but most of my son’s friends-in-combat are no longer with us…How can you console the parents who lost their sons and their relatives? It’s hard! My son, Vazgen stays true to his ranking and will continue his military service. Let everyone serve, but there shouldn’t be a war. I would like to thank the representatives of the Armenian community of Cordoba and all organizations and individuals who are trying to do something to provide moral and material assistance to the families of the deceased and wounded soldiers.”
The war is not over. In the mothers’ prayers, the word “peace” has become the key word. May those prayers help Armenians live in peace!