Ուդմուրտիայի «Ուրարտու» հայկական համայնքի նախագահը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
Հունիսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ուդմուրտիայի հայկական «Ուրարտու» համայնքի նախագահ Մնացական Առաքելյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը արժևորեց Ուդմուրտիայի հայկական համայնքի կազմակերպվածությունն ու համախմբվածությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ, որ հզոր, միասնական համայք է, շատ ազգանպաստ գործեր եք անում: Առաջին հերթին ուզում եմ, որ ձեր բնակության երկրի լավ քաղաքացիներ լինեք և հպարտ եմ, որ շատերը հաջողության են հասել, պետական գործիչներ են, գործարարներ:Երկրորդ ցանկությունս է, որ հայերենը չմոռանաք: երիտասարդները պետք է հայերեն խոսեն: Եկեղեցին, դպրոցը, մշակութային կենտրոնը, գրադարանը պետք է աշխատեն այդ ուղղությամբ: Երրորդ խնդրանքս է, որ համայնքում չպետք է լինի երիտասարդ, որ Հայաստանը չի տեսել: Մենք ունենք հայրենաճանաչության ծրագրեր, թող գան, մասնակցեն, կապվեն Հայրենիքին: Ովքեր Ջավախքից են, գոնե մեկ ամիս մնան Ջավախքում: Շարժում սկսենք, որ ամեն հայ պետք է տեսնի Հայաստանը, կանգնի հայրենի հողի վրա, ծանոթանա ազգային ավանդույթներին, ճանաչի մեր մեծերին, հպարտանանրանցով, հպարտանա, որ ինքը հայ է»:
Ուդմուրտիայի «Ուրարտու» հայկական  համայնքի նախագահը   ներկայացրեց կատարած աշխատանքները, ձեռքբերումները, նոր ծրագրերը:
Նա մասնավորապես նշեց. «Ուդմուտրիայում  հայերը բնակվում են  1970-1980-ական թթ.: Այսօր նրանց թիվը հասնում է 4000-ի: Նրանց 60 տոկոսը զբաղվում է շինարարությամբ, 20 տոկոսը պետական ծառայողներ են, մնացած 20 տոկոսը գործարարներ են: Ուդմուրտիայի հայերի 70 տոկոսը Ջավախքից են, կա 17 ընտանիք Արցախից: Շատ աշխատասեր են, հարգանք են վայելում տեղաբնակների և ազգային մյուս փոքրամասնությունների կողմից» :
1995թ.Իժևսկում գործում է հայկական կիրակնօրյա դպրոց, շուրջ 83 աշակերտ, դասավանդվում է հայոց լեզու, գրականություն, հայ ժողովրդի պատմություն:
2009թ. սկսվել է Իժևսկի «Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ» հայկական եկեղեցու կառուցումը, որը նախատեսվում է բացել 2016թ. աշնանը: Եկեղեցական համալիրը կառուցվում է «Ուրարտու» հասարակական կազմակերպության ջանքերով, բարեգործական նվիրատվությունների  միջոցներով:
Եկեղեցական շինության և  Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանի հարևանությամբ կառուցվել  է Հայաստանի՝ Արարատ լեռան և Սևանա լճի մանրակերտը :
2010թ. ապրիլի 24-ին Ուդմուրտիայի մայրաքաղաք Իժևսկում բացվել է Ցեղասպանության  զոհերին նվիրված հուշարձան:
2015թ. նոյեմբերի 7-ին Ուդմուրտիայի Հանրապետության Սարապուլ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկե­ղեցու տարաքում օծվել է խաչքար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-րդ տարելիցին:

Председатель армянской общины «Урарту» Удмуртии посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 июня приняла председателя армянской общины «Урарту» Удмуртии Мнацакана Аракеляна.
Приветствовав гостя, министр Грануш Акопян оценила организованность и сплоченность армянской общины Удмуртии. Она в частности отметила: «Рада, что община сильна и едина, и осуществляет весьма патриотичные дела. В первую очередь хочу, чтобы вы были хорошими гражданами страны проживания, и горжусь, что многие достигли успехов, являются государственными деятелями, предпринимателями. Второе пожелание – чтобы не забывали армянский язык. Молодежь должна говорить по-армянски. Церковь, школа, культурный центр, библиотека должны работать в этом направлении. Третья моя просьба – в общине не должно быть молодых людей, не видевших Армению. У нас есть программы познания Родины – пусть приезжают, участвуют, привязываются к Родине. Те, кто из Джавахка – хотя бы месяц пусть побудут в Джавахке. Начинайте движение за то, чтобы каждый армянин увидел Армению, ступил на родную землю, познакомился с национальными обычаями, знал наших великих, гордился ими и тем, что он армянин».
Председатель армянской общины «Урарту» Удмуртии представил проделанную работу, достижения, новые программы.
Он в частности отметил: «Армяне в Удмуртии живут с 1970-80гг. Сегодня их численность достигает 4 тысяч. 60 процентов занимаются строительством, 20 процентов – государственные служащие, остальные 20 процентов – предприниматели. 70 процентов армян Удмуртии из Джавахка. Есть 17 семей из Арцаха. Очень трудолюбивые люди, пользуются уважением местных и национальных меньшинств».
С 1995 года в �?жевске функционирует армянская воскресная школа (более 80 учащихся), где преподаются армянский язык, литература, история.
В 2009 году началось строительство в �?жевске армянской церкви Св.Григор Лусворич, которую планируется открыть осенью 2016 года. Церковный комплекс возводится усилиями общественной организации «Урарту», на средства благотворительных пожертвований.
По соседству со строительством церкви и памятником жертвам Геноцида армян сооружен макет горы Арарат и озера Севан.
24 апреля 2010г. в столице Удмуртии �?жевске построен памятник, посвященный жертвам Геноцида армян.
Седьмого ноября 2015 года на территории церкви Святого Воскрешения города Сарапул Удмуртии был освящен хачкар, посвященный 100-летию Геноцида армян.