«Այն մարդը, ով չի կարողանում արտասվել, ուրիշի ցավը չի հասկանա».Ասատուր Կյուզելյան
Հունիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց սփյուռքահայ արձակագիր, բանաստեղծ, հրապարակախոս, խմբագիր Ասատուր Կյուզելյանին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն ողջունեց հյուրին՝ մեծապես արժևորելով նրա ազգանպաստ գործունեությունը սփյուռքի հայկական համայնքներում: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Կան մարդիկ, ովքեր իրենց ներկայությամբ ջերմություն, լույս են սփռում: Դուք այդպիսին եք: Ձեր ողջ գիտակցական կյանքը նվիրել եք հայերին, հայությանը: Ծնվելով Սիրիայում՝ չէիք կարող Ձեր սիրտը, հոգին ամբողջությամբ չնվիրել հայությանը: Դուք մեծ հայ եք, մեծ մարդ, հայկական սփյուռքի հանրագիտարան:Ապրելով տարբեր համայնքներում՝ կարողացել եք վերցնել ամենակարևորը և Ձեր արվեստի ուժով ու բեղուն գրչով այդ ամենը վերադարձնել: Ձեր հեղինակած «Կը խօսին նամակները» վերնագրով ստվարածավալ նամականին, որը սփյուռքահայ անվանի մտավորականներ Սիմոն Սիմոնյանի և Վահրամ Մավյանի հետ ունեցած նամակագրությունն է, 1960-70-ական թվականների սփյուռքյան իրադարձությունների յուրահատուկ պատմություն է և պարունակում է բազում հետաքրքիր փաստեր ու լուսանկարներ: Այսօր էլ շարունակում եք երիտասարդական ավյունով գրել հայկական սփյուռքի «պատմություն-հանրագիտարանը»»:
Կյուզելյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և գնահատանքի խոսքերի համար: Խոսելով սփյուռքյան համայնքներում իր բազմաթիվ հանդիպումների մասին՝ նա ընդգծեց. «Այն մարդը, ով չի կարողանում արտասվել, ուրիշի ցավը չի հասկանա: Կյանքում կան բաներ, որոնք չի կարելի զիջել, և ամենից առաջ՝ արժանապատվությունը: Իմ ողջ գիտակցական կյանքում այս սկզբունքով եմ ապրում հայրենիքից հեռու՝ միշտ վառ պահելով հայի ոգին»:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին Հայրենիք-Սփյուռք մշակութային կապերին առնչվող հարցեր, կարևորվեց լեզվի և մշակույթի դերը սփյուռքահայության ազգային ինքնության պահպանման հարցում:
Ասատուր Կյուզելյանը ծնվել է 1932թ. մայիսի 14-ին: 1939թ. ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Լիբանան, իսկ 1940թ. նորից Սիրիա և ապրել Հալեպ քաղաքում: 1948թ. ավարտել է տեղի Կիլիկյան վարժարանը և նույն տարում ընդունվել է Կիլիկիո Կաթողիկոսության դպրեվանքը և ավարտել այն 1955թ: 1955-56թթ. դասավանդել է Կիլիկյան վարժարանում:
Կալկաթայի Հայոց մարդասաիրական Ճեմարանի հոգաբարձության հրավերով 1957թ. մեկնել է ք. Մադրաս և դասավանդել տեղի հայկական ճեմարանում (հայոց լեզու, հայ գրականություն, մատենագրություն, գրաբար, հայոց պատմություն): Մանկավարժական գործունեությանը զուգահեռ հիմնել է երգչախումբ և թատերախումբ: Համայնքի գրական մշակութային կյանքը վերակազմակերպելու նպատակով ստանձնել է Հայկազյան մշակութային միության վարչության քարտուղարի պաշտոնը: 1964թ. ընտանիքով հաստատվել է Լոնդոնում: 1964-66թթ. աշխատել է «Արեգակ» պարբերականում` որպես խմբագիր: 1974թ. Կյուզելյանը հրատարակել է «Լոնդոն» ամսաթերթը, որը, սակայն, փակվել է 1976թ. ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Ակտիվորեն ներգրավվել է տեղի հայ համայնքի աշխատանքներին` հատկապես մշակույթի բանագավաում: Ասատուր Կյուզելյանը գրել է բազմաթիվ հոդվածներ, պատմվածքներ, գրական պատմաբանասիրական ուսումնասիրություններ, բանասատեղծություններ: 1982թ. Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինը նրան պարգևատել է «Սուբ Ներսես Շնորհալի» շքանշանով:
ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» մեդալով: Պարգևատրվել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով և 2012 թվականին՝ «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով:

Minister Hranush Hakobyan cordially greeted the guest and praised his pro-national activities within Armenian communities of the Diaspora. The Minister particularly stated the following: “There are people who spread warmth and light with their presence, and you are one of those people. You have dedicated your entire conscious life to the Armenians. Born in Syria, you simply had to dedicate your heart and soul to the Armenians. You are a great Armenian, a great human being and a walking encyclopedia of the Armenian Diaspora. Living in different communities, you have been able to take that which is the most important and return it to the people with the power of your art and with your writing skills. Your voluminous epistolary, which is entitled “K’ Khosin Namaknere” (The Letters Speak) and is a compilation of your letters addressed to renowned Diaspora Armenian intellectuals Simon Simonian and Vahram Mavian, is a unique story of the events that were taking place in the Diaspora in the 1960s and 1970s and contain many interesting facts and photos. Even today, you continue to write “the history/encyclopedia” of the Armenian Diaspora with the vigor of a young person.”
Guzelian expressed gratitude for the cordial reception and the words of appreciation. Talking about his several meetings with Armenians in Armenian communities of the Diaspora, he emphasized the following: “A person who can’t cry won’t understand the sorrow of another person. There are things in life that one can’t give up, and first and foremost, it is dignity. I have been living far away from the homeland with this principle and have always kept the Armenian spirit alive throughout my conscious life.”
During the meeting, the sides discussed issues related to cultural ties between Armenia and the Diaspora and attached importance to the role of Armenian language and culture in the preservation of the Armenian identity abroad.
Asadour Guzelian was born on May 14, 1932 in Syria. In 1939, he and his family moved to Lebanon. In 1940, they returned to Syria and settled in Aleppo. In 1948, Guzelian graduated from the local Cilician School, got accepted to the School of the Catholicosate of Cilicia and graduated in 1955. From 1955 to 1956, he taught at the Cilician School.
In 1957, at the invitation of the curators of the Armenian Humanitarian Lyceum of Calcutta, he left for Madras and taught Armenian language, literature, bibliography, grabar (classic Armenian) and Armenian history at the local Armenian college. Alongside his pedagogical activities, he also founded a choir and a theater company. To reorganize the literary and cultural life of the community, he assumed the office of secretary of the board of the Haigazian Cultural Society. In 1964, he and his family settled in London. From 1964 to 1966, he served as editor of Aregak periodical. In 1974, Guzelian published the London Monthly, which stopped publishing due to financial difficulties in 1976. He has been actively involved in the activities of the local Armenian community, especially in the sphere of culture. Asadour Guzelian has written several poems, articles and short stories and has conducted many literary, historical and philological studies. In 1982, His Holiness Vazgen I, Catholicos of All Armenians awarded him with the Saint Nerses Shnorhali Order.
On the occasion of the 500th anniversary of Armenian Printing, by the proposal of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, he was awarded with the Movses Khorenatsi Medal. He has also been awarded with a certificate of the RA Ministry of Diaspora. In 2012, Guzelian also received the William Saroyan Medal of the RA Ministry of Diaspora.